Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Dolar Endeksi Şaşırttı! Rekor Veriye Rağmen Düşüş Sürüyor

ABD'nin hizmet PMI verileri güçlü ekonomik toparlanma beklentilerini desteklerken doları emsal sepetine karşı izleyen endeks sert düştü.
ABD Dolar Endeksi Şaşırttı! Rekor Veriye Rağmen Düşüş Sürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ISM İmalat Dışı PMI, Mart ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken dolar endeksi son günlerin en düşük seviyelerine geriledi. 31 Mart’ta 93,44’lük yeni 2021 rekorunu kıran Amerikan dolar endeksi (DXY) daha sonra da 93 üzerindeki seyrini korumuştu.

Ancak DXY bugün hızla geriledi.

Üstelik ABD’nin merakla beklenen ISM İmalat Dışı PMI verisi öncesinde başlayan düşüş, sonrasında açıklanan rekor okumaya rağmen devam etti. TSİ 17.35’de %0,47 ekside 92,59’da hareket ederken bu gün içi en düşük seviye oldu.

92,59’luk düşük seviye 25 Mart’taki 92,51’den sonra en düşük seviye oldu.
ABD Doları Endeksi Düşüş
Kaynak: MarketWatch

Öte yandan son düşüşe rağmen ABD doları, 2021 yılının ilk çeyreğinde en güçlü performansı kaydetti. Artış, ABD Hazine getirilerindeki güç ve ABD ekonomisinin benzerlerinin çoğundan daha hızlı bir toparlanma sağlayacağına dair beklentilerle desteklendi.

Bugünkü veri de beklentileri artırdı. Hatta ISM’den Anthony Nieves, hizmet PMI ile genel ekonomi arasındaki geçmiş ilişkinin, Mart ayı Hizmet PMI’sının (63,7) yıllık bazda reel gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) yüzde 5,1 artışa karşılık geldiğini gösterdiğini dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%