Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-Çin Çekişmesi Sermaye Savaşına Dönüşürse Dolar Kötü Etkilenecek

Çin ve ABD arasında artan tansiyon, doların küresel boyutta zayıflamasına sebep oluyor. Ünlü milyarder Ray Dalio, doların önümüzdeki günlerdeki durumına dair tahminde bulundu.
ABD-Çin Çekişmesi Sermaye Savaşına Dönüşürse Dolar Kötü Etkilenecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında geride bıraktığımız iki yıl içinde çok çekişmeli bir ticaret savaşı yaşandı. İki ülke karşılıklı olarak vergi artırımı gibi çeşitli yaptırımlar uyguladı. Ocak ayında birinci aşama anlaşmanın imzalanmasıyla sular durulmuştu.

Fakat çok geçmeden yeni sorunlarla tansiyon yeniden artmaya başladı. Son günlerde ise iyice tırmandı. Ünlü yatırımcı Ray Dalio, söz konusu anlaşmazlığa dair görüşlerini paylaştı.

Ray Dalio, ABD – Çin geriliminin sermaye savaşlarına dönüşmesi halinde doların olumsuz etkileneceğini söyledi.

Ray Dalio Dolar YorumuAmerika Birleşik Devletleri koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında başı çekiyor. Son raporlamaya göre toplam vaka sayısı ABD’de 4 milyon 371 bin 839 oldu. Ülkede 150 bine yakın insan hayatını kaybetti. Ekonomistler gayrisafi yurt içi hasılanın yılın ikinci çeyreğinde %40’a yakın daralacağını düşünüyor.

Zaten ekonomi alanında toparlanmanın beklenenden çok daha yavaş olacağı düşünülürken, bir yandan da Çin geriliminin olumsuz etkisi hissediliyor. Ray Dalio, gevşek maliye politikası ve yaşanan gerilimlerin ABD ekonomisinin düşüşe zorladığını dile getirdi.

“Kanunlar yoluyla Çin’de yatırım yapma derseniz ya da ABD’nin Çin’e olan tahvil ödemelerini durdurursanız ki bunlar ihtimal dahilinde, bunların doların değerini etkilemek gibi büyük sonuçları olur.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Doların sağlığı konusunun en fazla endişe duyduğu meseleler arasında başı çektiğini ifade eden Dalio, bu süre zarfında tahvil satıp para basmayı sürdürmenin çok akıllıca olmadığını dile getirdi.

ABD dolar endeksi 2019 yılının Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.
ABD Dolar Endeksi
Kaynak: Investing

ABD ile Çin arasında devam eden gerilim doların küresel boyutta kan kaybetmesine sebep oluyor. Dolar endeksi 93 binli seviyelerde kadar geriledi. TSİ 10:48’de ise %0,46 ekside 93.940 puandan işlem görüyor.

CMC Markets baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, söz konusu gerilimin doları zayıflattığını söyledi. Aynı zamanda Euro’daki güçlü seyrin de doları aşağı çeken önemli bir faktör olduğunu ifade etti. Şu dakikalarda Dolar/TL %0,02 artıda 6,8476’dan, Euro/TL %0,42 artıda 8,0120’den işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu