Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Endeksler Büyüme Beklentilerinin Aşağı Yönde Revize Edilmesiyle Yükseldi

ABD ekonomisinin büyümesine ilişkin ikinci çeyrek beklentilerinin düşürülmesiyle, borsa endeksleri günü alım ağırlıklı tamamladı.
ABD’de Endeksler Büyüme Beklentilerinin Aşağı Yönde Revize Edilmesiyle Yükseldi
Yorum

ABD ekonomisinde resesyon endişesi sürerken, Perşembe günü 2019’un ikinci çeyreğinde büyüme beklentisi aşağı yönlü revize edildi. Çin ile aylardır yaşanan ticaret savaşı ve karşılıklı vergi tarifeleri ABD ekonomisini olumsuz etkiledi. Tüketici harcamalarının iyi gitmesine rağmen yılın ikinci çeyreği için öngörülen %2,1 büyüme oranı, %2 olarak aşağı çekildi.

Ticaret Bakanlığı’nın verilerinden derlenen bilgiye göre bu kararda diğer kalemlerde görülen zayıflığın etkisi gözlendi. ABD borsalarında işlem gören hisse senetleri ise söz konusu gelişmenin ardından kapanışı artıda yaptı.

Gün içi en yüksek 26.408,84 puanı gören Dow Jones Endeksi, kapanışı %1,25 değer kazancıyla 26,362,25 puandan yaptı.

Dow Jones Endeksiİşlem saatleri içerisinde 26.185 puana kadar gerileyen endeksin bir önceki kapanış seviyesi 26.036 puandı. %1,27 oranında değer kazancıyla 2.924,58 puandan günü tamamlayan Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi’nin gün içerisindeki hareket aralığı 2.905,67 – 2.930,50 puanlar oldu. En yüksek seviye olarak 7.992,29 puanı kaydeden Nasdaq Endeksi ise kapanışı %1,48’lik artışla 7.937,39 puandan yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump, büyüme beklentilerinin düşürülmesinin ardından bir kez daha FED’i hedef alan söylemlerde bulundu.

ABD Başkanı Donald TrumpTrump, geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirme FED’in bir sonraki toplantıda en az 100 baz puanlık indirim yapması gerektiğini söyleyerek, eleştirilerini sıralamıştı. Zaten hemen her konuşmasında düşük faizden yana olduğunu belirterek ve FED Başkanı Jerome Powell’ın bazı adımlarını tasvip etmediğini söylüyordu.

Ülke ekonomisinin önünde hiçbir sorun olmadığını ve tek problemin FED ile Powell olduğunu belirtmişti. Dün ikinci çeyrek büyüme tahminlerinin düşürülmesinin ardından bu düşüncesini bir kez daha dile döktü. Twitter iletisinde yaptığı paylaşımda, FED’in yapılması gerekenleri yapması halinde ABD ekonomisinin roket gibi fırlayacağını söyledi.

Yılın ikinci çeyreğinde kişisel harcamalar %4,7 artarken, piyasanın beklentisi %4,3 olması yönündeydi.

ABD Ekonomisi ZayıflamaKişisel harcamalar ekonominin yaklaşık üçte ikilik kısmını kapsıyor. Harcamalarda artış olması iyi bir gelişme olarak yorumlanıyor fakat diğer kalemlerdeki zayıflık, genel beklentinin aşağı olmasına sebep oldu. Ticaret Bakanlığı verilerine göre yıllıklandırılmış büyüme oranı, 2019’un ikinci çeyreğinde %2,1’den %2’ye indirildi. Kişisel harcamalarda 2014 yılından bu yana görülen en büyük artış olurken, GSYH Fiyat Endeksi %2,4 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu