Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AB 1 Trilyon Euro’nun Üzerindeki Bütçeyi Onayladı, EUR/USD 32 Ayın Zirvesine Çıktı

AB Konseyi 2021 – 2027 bütçesini onayladı. Karar sonrasında Euro, ABD doları karşısında 2018’in ortasından bu yana geldiği en yüksek seviyeyi gördü.
AB 1 Trilyon Euro’nun Üzerindeki Bütçeyi Onayladı, EUR/USD 32 Ayın Zirvesine Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği’nin (AB) 2021 – 2027 dönemini kapsayan bütçe önerisi dün Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nda onaylanmıştı. Bugün ise AB Konseyi’nden beklenen onay geldi. Buna göre AB’nin önümüzdeki 7 yıl için geçerli bütçesi 1 trilyon 74 milyar Euro olacak.

Yapılan oylamada 1 trilyon Euro’dan fazla olan bütçeye ve coronavirüs salgını nedeniyle planlanan 750 milyar Euro’luk finansman desteğine Polonya ve Macaristan karşı çıkmıştı.

İki ülkenin söz konusu miktarları veto etmesinin altında yatan etken, fonların dağıtımında hukukun üstünlüğü ilkesinin kendilerine karşı kullanılacağı endişesiydi.

Bugün onaylanan 1 trilyon 74 milyar Euro’luk bütçe ve 750 milyar Euro’luk pandemi desteğinin ardından, toplam finansman sunumu 1 trilyon 824 milyar Euro oldu.
AB 1 Trilyon Euro'nun Üzerindeki Bütçeyi Onayladı, EUR/USD 32 Ayın Zirvesine Çıktı
Kaynak: AB Konseyi

Gelecek 7 yıl içinde onaylanan bütçe kapsamında, 40 AB harcama programının gireceği söylendi. Tek pazar, yenilik ve dijital harcama alanında 132,8 milyar Euro, uyum, dayanıklılık ve değerler için 377,8 milyar Euro ayrıldığı açıklandı.

Doğal kaynaklar ve çevre alanında yapılacak harcamalar için 356,4 milyar Euro, güvenlik ve savunma için 13,2 milyar, göç ve sınır yönetimi için ise 22,7 milyar Euro bütçe ayrıldı. Covid-19 salgını döneminde çıkarılan derslere bağlı olarak, sağlık alanında güçlü değişiklikler yapılacağı bildirildi.

2027 yılına kadar Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Teşkilatı’na bağlı 10 bin çalışana fon sağlanacağı açıklandı. Avrupa’nın savunma, teknolojik ve endüstriyel alanda rekabet gücünün artırılması hedefleniyor.

Son haftalarda sürekli yukarı yönde hareket eden EUR/USD paritesi, son iki buçuk yılın en yüksek seviyesine çıktı
Euro Dolar Karşısında Yükseldi
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Teşvik paketi görüşmelerini takip eden ABD doları son haftalarda küresel olarak güç kaybetti. Özellikle Covid-19 aşısının bulunması ve birçok ülkede dağıtımının başlaması, altın ve dolar gibi güvenli varlıkları geri çekilmesine sebep oldu. Bu gelişmeler altında dolar karşısında güçlenen Euro, Perşembe günü yeni bir zirveye imza attı.

7 yıllık bütçenin AB Konseyi tarafından onaylanmasının ardından Euro, dolar karşısında 2018 yılının 23 Nisan’ından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Parite şu dakikalarda %0,55 artıda 1.2258 ile yaklaşık 32 ayın en yüksek seviyesinden işlem görüyor.

Yıllık bazda değişim oranı %9,14, aylık %3,43 artış olan parite, Euro’nun dolar karşısında ezici güç olması sebebiyle, tüm zaman periyotlarında pozitif bölgede bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%