Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

96’da Duran Dolar Endeksinin 2022’de Daha Güçlü Olması Bekleniyor

Bugün 96 seviyelerinde dar bir aralıkta fiyatlanan dolar endeksinin 2022'de daha güçlü olması bekleniyor. 2023'te ise değer kaybına işaret ediliyor.
96’da Duran Dolar Endeksinin 2022’de Daha Güçlü Olması Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar endeksi, ekonomiye ilişkin yenilenen iyimserlik ve artan risk iştahıyla bugün günü 96 civarında işlem gördü. 24 Kasım’da 96,94’le yeni zirve kaydeden ABD dolar endeksi (DXY), o zamandan bu yana çoğunlukla 96 üzerinde fiyatlandı.

Dün en son 96,08’de işlem gören ABD dolar endeksi, bugünkü seansa 96,03’le başladı. Önceki seansta 96,60’a kadar yükselen dolar endeksi, mevcut seansta dar bir aralıkta kaldı.

TSİ 10.55’te hafif artıya geçmeye çalışan DXY’nin hareket aralığı 96,02 – 96,09 oldu.
DXY 96 3 Aralık
KAYNAK: MarketWatch

Dün açıklanan verilere göre ABD’nin üçüncü çeyreğe ilişkin ekonomik büyümesi yukarı yönlü revize edildi. Aynı zamanda tüketici güveni Aralık ayında beklenenden daha fazla iyileşirken, mevcut konut satışları Kasım ayının üçüncü ayında yükseldi.

Ekonomi toparlanma iyimserliğiyle birlikte artan risk iştahı, hisse senetleri, emtialar ve riske duyarlı para birimlerini dolara karşı yükseldi. Omicron varyantına ilişkin olumlu haberler de duyarlılığı artırdı.

Yine de DBS Bank, doların 2022’de belirsizlikler arasında daha güçlü olacağını tahmin etti. Fakat FED’in enflasyonu dizginleme konusunda güvenilirliğini kaybetmesi durumunda doların görünümünün değişeceğini bildirdi. 2023’te ABD GSYİH büyümesi yüzde 3’ün altına yumuşadıkça doların değer kaybetmesini beklediğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu