Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

96,70’e Güçlü Yükselen Dolar Endeksi %1’e Yakın Artıyor

FED'in Mart ayında beklentilerle uyumlu şekilde faiz artıracağını açıklamasının ardından güçlü yükselen dolar endeksi, 96,70'e kadar çıktı. İşte detaylar;
96,70’e Güçlü Yükselen Dolar Endeksi %1’e Yakın Artıyor
Yorum

ABD dolar endeksi, dün akşam açıklanan yılın ilk FED kararının ardından güçlü yükselerek 96,70’le 15 Aralık sonrası en güçlü değerini kaydetti. Dün en son 95,95’te işlem gören ABD dolar endeksi (DXY), bugünkü seansa 96,55’le başladı.

Açılışın ardından dolar, emsal para sepeti karşısında 96,53 üzerinde kalarak kazançlarını artırdı. Yazım sırasında yüzde 0,70 ile güçlü kazançta kalan dolar endeksi, 5 günde yüzde 1 oranında değerlendi.

Son artışla birlikte DXY’nin 2022’deki kazancı ise yüzde 6,9’a ulaştı. Dolar endeksi Kasım ayında 96,94’le Temmuz 2020 sonrası en güçlü değerini kaydetmişti.

ABD Dolar Endeksi 96,70
KAYNAK: MarketWatch

FED 2022’nin İlk Toplantısında Mart’ta Artırıma İşaret Etti

Dünkü toplantıda FED (ABD Merkez Bankası) Mart ayında faiz oranlarını artıracağını ve kısa süre sonra bilançosunu azaltmaya başlayacağını belirtti.

Kolay para politikasından enflasyonla mücadele moduna geçen FED, enflasyonun yüzde 2’nin oldukça üzerinde olmasına ve daha önceki toplantıları gibi işgücü piyasasının gücüne atıfta bulundu.

Fed Başkanı Jerome Powell, kararın ardından bir basın toplantısında komitenin koşulların oluşması halinde Mart toplantısında Fed fon oranını yükseltmeyi düşündüğünü dile getirdi. Yetkililerin “çevik” olması gerektiği için politikanın izlediği yol hakkında herhangi bir karar vermediklerini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%