Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

92’lerde Dalgalanan Dolar Endeksi için Gerileme Bekleniyor

ABD dolar endeksi, 92 üzerinde seyrederken gözler yön için dünyanın en büyük ekonomisinin ÜFE rakamlarına odaklandı.
92’lerde Dalgalanan Dolar Endeksi için Gerileme Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD para birimini emsal sepeti karşısında izleyen dolar endeksi, bugün 92,33 – 92,55 aralığında geziniyor. Ağustos ayında test ettiği 93,73’ün ardından düşen ABD dolar endeksi (DXY), dün en son 92,48’de işlem görüp yeni güne 92,53’le başladı.

Bir süre pozitif bölgede kaldıktan sonra ekside seyreden DXY, haftanın son işlem gününde dalgalandı.

TSİ 14.40’da yüzde 0,06 ekside işlem gören dolar endeksi, 92,33 – 92,55 aralığında hareket etti.
ABD Dolar Endeksi 10 Eylül
Kaynak: MarketWatch

Bugünkü dalgalı performansa rağmen haftayı yaklaşık yüzde 0,50 kazançla tamamlamaya ilerleyen dolar endeksi, dün açıklanan güçlü haftalık işsizlik maaşı başvurularından destek aldı.

Haftalık işsizlik başvuruları tahminlerden çok gerilerken ABD’deki açık iş sayısı da 10 milyonun üzerinde yeni rekoru işaretledi. Aynı zamanda ABD Başkanı Joe Biden’ın pandemiyle mücadelede dün açıkladığı yeni plan da iyimserliği destekledi.

Buna göre Biden, özel işverenlere iş güçlerini aşılamaları için baskı yapmak ve federal çalışanlar, müteahhitler ve sağlık çalışanları için aşıları zorunlu kılmak gibi uygulamalardan oluşan geniş bir plan duyurdu.

TSİ 15.30’da açıklanacak Ağustos ayına ilişkin ÜFE verileri önem taşıyor. ÜFE’nin Ağustos’ta aylık bazda yüzde 0,6 artması beklenirken çekirdek ÜFE’nin yüzde 0,5 artış kaydedeceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, DXY’nin 92,00 – 92,50 işlem aralığının alt sınırına doğru geri adım atacağını öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu