Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

80,28 Dolarla 2 Ayın Yükseğine Çıkan Petrol, 3. Haftalık Kazanca İlerliyor

80 doların üzerine çıkan petrol fiyatları, Omicron varyantı haberlerinin ilk ortaya çıkmasından önce Kasım ortasında görülen seviyelere döndü. Detaylar haberde;
80,28 Dolarla 2 Ayın Yükseğine Çıkan Petrol, 3. Haftalık Kazanca İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ham petrol vadeli işlemleri, üçüncü haftalık kazancını kaydetmeye ilerliyor. Yüzde 1’e yakın artıda seyreden ham petrol, dün en son 79,50 dolarda kapanış yapıp bugünkü seansa yatay başladı.

Asya seansında 80 dolar eşiğini kıran petrol, sonrasında bu seviyelerde pozitif ilerledi. TSİ 09.15’te yüzde 1 artıda fiyatlanırken gün içi hareket aralığı 79,44 – 80,28 dolar oldu. Seanstaki yüksek seviye petrolün Kasım ortasından bu yana en güçlü değeri oldu.

Yani fiyatlar, Omicron varyantı haberlerinin ilk ortaya çıkmasından önce Kasım ayının ortasında görülen seviyelere döndü.
Petrol 2 Ay Yüksek
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Yaklaşık 2 ayın yükseğinde fiyatlanan petrol, haftalık bazda yüzde 6,3 oranında değer kazandı. Aylık yüzde 10,5 artarken yıllık bazda yüzde 57 artış kaydetti.

Yükseliş isteğinin sürmesi durumunda izlenecek ilk teknik destek 80,50 dolarken sonrasında 80,81 dolar takip edilecek. Düşüş durumunda 79,68 dolar ilk destek noktası olacak.

Fiyatlarda yükseliş, Kazakistan’daki sivil huzursuzluk ve Libya’daki arz kesintileri nedeniyle piyasanın sıkılaşmasıyla yönlendirildi. Kazakistan’ın en büyük petrol üreticisi, şu anda günde 1,6 milyon varil petrol üreten bir ülkede yaygın protestoların ardından dev Tengiz sahasındaki üretimi değiştirdi.

Libya’nın petrol üretimi de boru hattı bakımı ve petrol sahasının kapatılması nedeniyle günde 500 bin varilin üzerinde düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%