Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

7,36’ya Yaklaşan Dolar Kuru Gözünü Yeniden Zirveye Dikti

Dolar 7,37 ile tarihi rekorunu kırdıktan sonra Merkez Bankası’nın likidite hamlesiyle gerilemişti. Fakat bu düşüş uzun sürmedi ve yükselişe geçerek 7,35 liranın üzerine çıktı.
7,36’ya Yaklaşan Dolar Kuru Gözünü Yeniden Zirveye Dikti
Son Güncelleme: 
Yorum

Ağustos ayına hareketli bir başlangıç yapan piyasalar, küresel gelişmelerin etkisiyle dalgalanmaya devam ediyor. 21 milyon yaklaşan vaka sayısı ile coronavirüs salgını tüm dünyanın odağında olmaya devam ederken, ülkelerin aldığı yeni kararlar ve ekonomik teşvikler yakından izleniyor.

Yaklaşık iki ay boyunca sakin seyreden döviz kurları Temmuz ayının son haftasında yükselişe geçti. Ağustos ayının ilk haftasında rekor seviyelere ulaşmasının ardından gelen müdahalelerle gerileyen dolar, yeniden yükselişe geçmiş durumda.

Dolar kuru, Perşembe günü 7,3599 liraya ulaşarak, tarihi rekoruna çok yaklaştı.
Dolar 7,3599
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dolar 7 Ağustos’ta 7,37’yi aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Aynı anlarda Euro kuru ise 8,73 ile tarihi rekorunu kırdı. Döviz kurlarındaki aşırı oynaklığın ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), piyasadaki likidite fazlasının kademeli bir şekilde çekileceğini duyurdu.

Hemen ardından 10 Ağustos’ta Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitlerinin yarıya düşürüldüğü söylenirken, 12 Ağustos’ta yapılan duyuruda tamamen sıfırlandığı açıklaması geldi. Bu açıklamalar doların 7,12’ye kadar inmesini sağlasa da kalıcı bir düşüş sağlanamadı.

Hafta sonuna 7,29’dan giren dolar yeni haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. Çarşamba günü 7,33’ten kapandıktan sonra yeni günde yükselişini hızlandırdı. Kur saat 12:08’de %0,31 artıda 7,3561’den işlem görüyor.

Analistler şu dakikalarda Türk lirasının ABD doları karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası olmasına dikkat çekerken, kurdaki düşüşün ancak faizlerin artırılmasıyla mümkün olabileceğini hatırlatıyor. 7,25 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde yukarı yönlü hareketin devam edeceği, bunun devamında 7,38 – 7,40 ve 7,42 seviyelerinin gündeme geleceği belirtiliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kurun seviyesinden ziyade rekabetçi olup olmadığının önemli olduğunu söyledi.

Ahmet Hakan’ın programına konuk olan Berat Albayrak ekonomiye dair yöneltilen soruları yanıtladı. Ekonominin kur algısıyla ölçülmeye çalışıldığını söyleyen Albayrak, eskiye kıyasla çok daha az etkilediğinin altını çizdi. Kurdaki hareketliliğin iki yıl önce de bu şekilde olduğunu belirterek, şu sözleri söyledi:

“Kur indi çıktı. Son 1 hafta 15 gündür 6’lardan 7’lere çıktı. İner çıkar. Burada esas konu şu. Finansal güvenlik ve ekonomik altyapı noktasında Türkiye tüm bu dalgalanmaları kontrollü şekilde yönetiyor. Güçlü altyapıya sahip. Kur bugün çıkar, yarın iner.”

Dünyanın tarihin en büyük ekonomik krizini yaşadığını, bu bakımdan Türkiye’nin birçok ülkeye kıyasla çok daha az etkilendiğini dile getirdi. Bunun yanında borsanın da pozitif ayrıştığını hatırlatarak, Türkiye gibi ülkelerin para birimlerinin bu süreçte %20-30 oranında etkilenirken, liranın %17-19 oranında daha az etkilendiğini aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%