Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

5 Şubat Haftasından İtibaren Türkiye’de Döviz Mevduatları Sert Düştü

TCMB tarafından açıklanan verilere göre, 5 Şubat haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı azaldı.
5 Şubat Haftasından İtibaren Türkiye’de Döviz Mevduatları Sert Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Haftalık Para ve Banka İstatistikleri’ni yayımladı. Brüt döviz rezervlerinin arttığı 5 Şubat haftasından itibaren Türkiye’de döviz mevduatları son 10 ayın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

5 Şubat haftasından itibaren yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 2,1 milyar dolar gerileyerek 232,9 milyar dolar oldu.
Yurt İçi Yerleşiklerin Döviz Mevduatı Geriledi
Görsel Kaynak: TCMB

Rapor, yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatında son 10 ayın en sert düşüşünün gerçekleştirdiğini gösterdi ki böylesi en son Nisan 2020’de görülmüştü.

Bir önceki hafta olan 29 Ocak’taki veriler de dikkate alındığında döviz mevduatlarının son iki haftada gerçekleştirdiği azalış 3,2 milyar dolara ulaştı.

Gerçek ve tüzel kişilerin ayrımı incelendiğinde; söz konusu dönemde gerçek kişilerin döviz mevduatlarında 1,4 milyar dolarlık düşüşle 148,1 milyar dolara gerileme gerçekleşti. Tüzel kişilerin döviz mevduatları ise aynı dönemde 751 milyon dolar gerileyerek 84,8 milyar dolar oldu.

Öte yandan yine bugün açıklanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yabancı yatırımcılar 5 Şubat ile biten haftada 183,2 milyon dolar değerinde hisse senedi satışı gerçekleştirdi.
TCMB Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri
Görsel Kaynak: Twitter

Belirtilen dönemde, yurt dışı yatırımcıları 140,5 milyon dolarlık devlet içi borçlanma senedi (DİBS) alırken, 33,8 milyon dolarlık da şirket borçlanma senedi alımı gerçekleştirdi.

Kaydedilen son değişimlerin ardından, 28 milyar 920 milyon dolar olan hisse senedi stokları, 5 Şubat ile biten haftada 30 milyar 814 milyon dolara yükseldi.

Tablo, 29 Ocak haftasında 9 milyar 523,2 milyon dolar olan DİBS stoklarının son verilerle birlikte 9 milyar 961,5 milyon dolara çıktığını gösterdi. Şirket borçlanma senetleri stoğu da 239,1 milyon dolar seviyesinden 272,9 milyon dolara çıktı.

Öte yandan TCMB heyeti, Başkan Naci Ağbal öncülüğünde bugün MÜSİAD’a bir ziyaret gerçekleştirdi.
TCMB Müsiad Ziyaret Gerçekleştirdi
Görsel Kaynak: Twitter

Her fırsatta %5 enflasyon hedefine vurgu yapan Ağbal, son ziyaretinde de benzer noktalara dikkat çekti. Ekonomideki son gelişmeler ele alınırken, fikir alışverişi çerçevesinde öneriler dile getirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu