Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

4,30 Dolar Üzerindeki Bakır Fiyatları Yıllık %40 Arttı

Haftanın ilk işlem gününde 4,30 dolar üzerinde fiyatlanan bakırın yükseliş için önemi katalizörler beklediği söylendi.
4,30 Dolar Üzerindeki Bakır Fiyatları Yıllık %40 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Bakır vadeli işlemleri, dünyanın ikinci büyük ekonomisi Çin’den gelen talep üzerine artan endişelerle Ağustos sonundaki 4,41 dolarlık 2 haftanın yükseğinden düşük seyrediyor.

Cuma günü en yüksek 4,35, en düşük 4,28 doları gören bakır, haftanın ilk gününe 4,33 dolarla başladı. İlk 4 saatlik kapanış sonunda 4,3457 dolarla gün içi yüksek seviyesini kaydederken sonrasında kazançları geri verdi.

TSİ 13.45’te yüzde 0,50 ekside fiyatlanan bakır, en düşük 4,3040 doları gördü.
Bakır 4,30 Dolar Üzeri
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Bakırın seyri en büyük tüketici Çin’in talebine yönelik endişelerle yönlendirilmeye devam etti.

Dünyanın en büyük üreticisi Şili’nin devlete ait madencilik şirketinin kilit bir madenindeki işçileri temsil eden beş sendika ile toplu sözleşme anlaşması yaptığını açıklaması da fiyatları etkiledi.

Ancak karbonsuz bir dünyaya geçişte bakırın önemi, bakır fiyatlarını destekliyor ki kırmızı metal bir yılda yüzde 40 artış kaydetti. Mayıs ayı başında Londra Metal Borsası’ndaki gösterge bakır fiyatı ton başına 10,460 dolarla rekor kırarken o zamandan beri 9,000 ile 10,000 dolar arasında kaldı.

ING ekonomistleri bugünkü notlarında düşük stok seviyeleri ortasında daha güçlü talep gerçekleşirse bunun kısa vadede bir miktar avantaj sağlayabileceğini söyleyerek şöyle görüş bildirdi:

“Gerçek talep artışının halen görülmesi gerekiyor. Ancak Eylül ve Ekim aylarında genellikle Çin pazarından daha güçlü metal talebi görülür. İstisnai düşük stoklarla birleşen bu durum kısa vadede bazı yukarı yönlü riskler oluşturabilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu