Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

4,30 Dolarla Ekim Zirvesini Test Eden Bakır Pozitif Fiyatlanıyor

Bakır, piyasaların yatışmasıyla yükselişe geçerken Ekim ayının ikinci zirvesini kaydetti.
4,30 Dolarla Ekim Zirvesini Test Eden Bakır Pozitif Fiyatlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bakır vadeli işlemleri, ABD borç tavanı çıkmazındaki gelişmelerin ardından piyasaların sakinleşmesiyle yükseldi.

Dün en son 4,24 dolardan işlem gören ons türü bakır, 8 Ekim seansına yatay başladı. İlk 4 saatlik kapanış sonunda 4,30 dolarla gün içi yüksek seviyesine çıkan kırmızı metal, sonrasında kazançlarının bir kısmını verse de pozitif seyretti.

TSİ 11.36’da yüzde 0,42 artıda fiyatlanırken gün içi hareket aralığı 4,24 – 4,30 dolar oldu.
Bakır %0,40 Artıda
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Gün içi yüksek seviye hafta başındaki 4,30 testinin ardından Ekim ayının ikinci yüksek seviyesi oldu. Son veriler ışığında bakır haftalık bazda yüzde 1,4 değer kazanırken yıllık bazda yüzde 40 değer kazandı.

Yükseliş, ABD’de Senato azınlık lideri Mitch McConnel’in 28,4 trilyon dolarlık borç tavanını geçici olarak yükseltmeyi kabul ederek temerrüt riskinden kaçınmasıyla yönlendirildi.

Aynı zamanda Şili’den sonra dünyanın en büyük ikinci endüstriyel metal üreticisi olan Peru’da arz endişelerinin yeniden ortaya çıkması bakır için iştahı artırdı.

Bununla birlikte değerli metal, yükselen enerji fiyatlarının körüklediği daha güçlü bir dolar ve makroekonomik belirsizliğin baskısıyla Mayıs ayında test ettiği 4,88 dolarlık rekorun altında kaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu