Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

26 Dolara Gerileyen Gümüş Fiyatları Yakaladığı Ralliyi Kaybediyor

Perşembe günü önemli bir düşüş yaşayan gümüş fiyatları 26 dolar seviyelerinden işlem görmeye başladı.
26 Dolara Gerileyen Gümüş Fiyatları Yakaladığı Ralliyi Kaybediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Altın fiyatları düşerken, alternatif yatırım aracı olan gümüşte de Reddit kazançlarının geri verildiği görülüyor. Değerli madenin fiyatları Pazartesi günkü yükselişin ardından Salı günkü 28 dolar seviyelerinden geri çekilme yaşıyor.

Cuma günü TSİ 12:38’de 26,68 dolardan işlem gören spot gümüş fiyatları, yakalanan rallinin kalıcı olamadığını gösteriyor. 24 saatlik değişimi ise %1,70 artıya işaret ediyor.
Gümüş Cuma Günü 26 Dolarda
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

2020’nin Ağustos ayı pandemiye rağmen altın ve gümüş için son derece verimli geçmiş ve fiyatlarda yükseliş görülmüştü. O dönemlerde 29 doların üzerini gören bu emtia, 1 Şubat günü 30 doları test etmesine rağmen bu tutumunu koruyamadı.

Küresel yatırımcıların ilgi odağına girmeyi başaran gümüşte son dönemlerde sosyal medya platformu Reddit’te başlayan akımla fiyatlarda kayda değer bir yükseliş görülmüştü ki bu son 8 yılın en yükseği demekti. Fakat platformdaki kullanıcıların ilgisi bir anda başka emtialara kayınca gümüş de yön değiştirdi.

Şubat ayına nispeten iyi başlayan gümüşün düşüş eğiliminden sonra 26,00 – 26,45 bölgesine yerleştiğini ifade eden GCM Yatırım analistleri, 5 Şubat’a ait analizinde Avrupa ve ABD borsalarının yanında Amerika’nın istihdam durumunun fiyatlarda belirleyici olabildiğini belirtti.

İntegral Yatırım analistleri ise kıymetli metale ait bugünkü yorumunda, Reddit olayından başlayan spekülatif hareketlerin ivme kaybettiği ifadesine yer verdi. Gamestop hisselerine aşırı yönelimin gümüşü son 7 yılın zirvesine çıkardığına da değinen analistler, ABD teşvik paketinin de bu emtianın değerinde değişim yaratacağını söylediler.

Yapılan analizler, gümüş yatırımcılarının getirisinin sıfırlandığını söylüyor.
Analizler Gümüş Yatırımcı Gelirinin Sıfırlandığını Söylüyor
Görsel Kaynak: Twitter

Ünlü strayejist Cüneyt Paksoy, son yaptığı analizde, piyasaların hem pandemiyi hem de Biden cephesinden gelecek gelişmeleri radarına alacağını söyledi. Gümüşün yakaladığı zirve bir yana, yatırımcılara portföylerinde bu aracı bulundurmalarına ilişkin önerilerde bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%