Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2019 Yılı Kazançlarının Bir Önceki Yıla Göre Düzleşebileceği Öngörülüyor

Uzmanlar, bu yıl kazançların düzleşebileceğini ve piyasayı rekor seviyeye yükselten yatırımcılar için bunun bir sorun teşkil edeceğini söylüyor.
2019 Yılı Kazançlarının Bir Önceki Yıla Göre Düzleşebileceği Öngörülüyor
Yorum

Boğa eğilimine alışmış olan yatırımcılar için en çok sorulan soru; “Yılın ikinci yarısı için hazır mısınız?” Uzmanlar, bu türden yatırımcıların yılın ikinci yarısında görülebilecek dalgalanmalara hazırlıklı olmasını tavsiye ediyorlar. Onlara, ellerindeki hisse senetlerini korumak ve daha da yukarıya itmelerini söylüyorlar.

Uzmanlar, piyasalar için ilk önce ticaret gerginliklerini ve gümrük vergilerini ele alarak bir değerlendirme yapıyorlar.

Önce Ticaret Savaşları DeğerlendiriliyorBu konuda tüm dikkatler, hafta sonunda Japonya’nın Osaka kentinde ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında gerçekleşecek toplantıya çevrilmiş durumda. Bu görüşmelerden, bir anlaşma çıkmayacağına dair beklentiler güçlü olsa bile müzakerelerin devam edeceğine yönelik bir karar çıkması bekleniyor.

Çin, müzakerelerin devam etmesi için ABD’nin uygunsuz eylemlerini düzeltmesini isterken, Başbakan Yardımcısı Liu He üç ana noktadan bahsetmişti. Ancak bu şartlar sağlanırsa ABD ile yeniden masaya oturmayı ve bir anlaşma yapmayı kabul edeceklerini dile getirmişlerdi. Aynı zamanda Pekin’in, ilk önce ABD’nin beyaz bayrak sallamasını istediği yönünde görüşler de ortaya atılmıştı.

Trump ile Xi görüşmesi sonucunda, mevcut tarifelerin yürürlükten kaldırılması ve yenilerinin koyulmamasına ilişkin beklentiler de var.

Trump-Xi Görüşmesi BeklentileriBu durumlar, yatırımcının faizi derhal kazanca dönüştürmesi için bir fırsat olarak görülüyor. Ayrıca uzmanlar iki iyi haber veriyorlar. Bunlardan birincisi, ne bu yıl ne de 2020 yılında kazançlarda bir durgunluk beklenmiyor. İkinci iyi haber ise geri alımlar güçlü bir hızla devam etmekte ve özellikle teknoloji alanında kazanç ile hisse senedi fiyatlarına destek sağlanıyor.

Uzmanların verdiği kötü haber ise kazanç tahminlerinin, 2018 yılına göre düzleştiği. Bu, hisse senedi yatırımcılarını zor bir konuma sokuyor. Çünkü beklenen çok az kazanç artışı olduğu için hisselerinden yüksek bir kâr elde etmeleri zorlaşmış olacak.

S&P 500 endeksine ait üç aylık tahminler çeyreklik bazda paylaşıyor ve ilk çeyrekteki kazancın yüzde 1,6 yukarıda olduğu söyleniyor.

S&P 500 Üç Aylık TahminlerTahmini olarak; 2. çeyrekte yüzde 0,3 artış, 3. çeyrekte yüzde 0,9 artış ve 4. çeyrekte yüzde 7,3 oranında artış bekleniyor. Refinitiv’den elde edilen bu tahminler, kabaca kazançların 2019 yılında düzleşeceğine işaret ediyor. Hepsini bir araya getirdiğinizde ve büyük ölçüde dördüncü çeyrek toparlanmasının beklentilerine dayanan kabaca yüzde 2’lik bir kazanç artışı ortaya çıkıyor.

Kazancın neden düzleştiği sorusu da yorumlara ekleniyor. İlk neden olarak küresel yavaşlama gösteriliyor. Tarife ve ticaret savaşlarının, özellikle teknoloji sektöründe etkili olduğu belirtiliyor. Teknoloji kazancı tüm yıl boyunca düşüş gösterirken, dördüncü çeyrekte sadece mütevazi bir şekilde toparlanabileceği tahmin ediliyor.

S&P 500’de teknoloji kazançları çeyreklik bazda incelenirken, birinci çeyrekte yüzde 1,1 oranında aşağı yönlü hareketi ettiği görülüyor.

S&P 500 Üç Aylık Teknoloji TahminleriTahmini olarak S&P 500’ün teknoloji kazançları; 2. çeyrekte yüzde 7,9 oranında düşüşe, 3. çeyrekte yüzde 6,3 oranında düşüşe ve 4. çeyrekte yüzde 4,1 oranında artışa işaret ediyor. Boğaların, Çin ticaretini kazanca çevirmek için yaptığı görüşmelerde başarılı bir sonuç aldıklarına şaşırmamak gerektiği vurgulanıyor.

Kazançların düzleşmesi konusunda bir diğer etkenin ise FED olduğu söyleniyor. Earning Scout kazanç analisti olan Nich Raich, “Üçüncü ve dördüncü çeyrek, FED’in faiz indirimlerine güveniyor ve eğer bunu elde edersek kazanç artışında bir hızlanma yaşacak. Pazarların bahis oynadığı şey bu,” dedi.

Raich, bu tezini desteklemek için Haziran ayındaki kazanç aktivitesine dikkat çekiyor.

Haziran Kazanç AktivitesiSadece Haziran ayındaki faiz indirimi olasılığı, Mayıs ayında geçerli olan kasvetli görünümü iyileştirdi. Raich, “Kazanç beklentileri Mayıs ayında düşüyordu ve FED sinyal verdiğinde, oranların düşmesi muhtemeldi, kazanç tahminlerindeki düşüş çarpıcı bir şekilde yavaşladı,” dedi.

Sonuç olarak; 2019 yılında piyasaları ve kazançları korumak için çok şeyin doğru gitmesi gerekiyor. Ancak Raich fikir birliğinin yükseliş pozisyonunu temsil ediyor ve FED’in piyasaları durduracağını öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu