Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatlarındaki Düşüşün Etkisiyle 2019 Enerji İthalatı Faturası %4,2 Azaldı

Geçen yıl Türkiye’nin enerji ithalatı faturası, 2018 yılına kıyasla %4,2 azalarak 41 milyar 184 milyon 553 bin dolara geriledi.
Petrol Fiyatlarındaki Düşüşün Etkisiyle 2019 Enerji İthalatı Faturası %4,2 Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2019 yılında enerji ithalatında yaptığımız harcamalarda düşüş oldu. Türkiye’nin geçen yılki enerji ithalatı faturası, bir önceki yıla kıyasla %4,2 azalarak 41 milyar 184 milyon 553 bin dolara geriledi. Bu düşüşte genel olarak petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisi olduğu belirtildi.

202 milyar 705 milyon dolar olan toplam ithalatta en büyük payı enerji grubu aldı.

Enerji İthalatıTürkiye’nin 2019 yılında gerçekleştirdiği toplam ithalat tutarı 202 milyar 705 milyon dolar olurken, yıllık bazda %9,1 oranında düşüş oldu. Bunun içinde en büyük paya sahip olan enerji ithalatı faturası ise 43 milyar 5 milyon 620 bin dolardan 41 milyar 184 milyon 553 bin dolara geriledi. Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) Başkanı Oğuzhan Akyener, bu düşüşü sağlayan en büyük etkenin petrol fiyatlarındaki azalma olduğunu belirtti.

Şu sıralar varili 55 dolar civarından işlem gören Brent petrol, geçen yıl ortalama %9 azaldı. Mevcut gaz kontratlarının büyük ölçüde petrol fiyatlarına bağlı olduğunu söyleyen Akyener, spot gaz fiyatlarının da küresel boyutta azaldığını dile getirdi. Enerji fiyatlarındaki düşüşün cari açığın azalmasına en büyük katkıyı sağladığını belirtti.

2019 yılında enerji alanındaki cari farkın bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %12 azalarak 33,9 milyar dolara gerilediğini söyleyen Akyener, “Enerji kaleminin ülkenin cari açığı üzerinde çok büyük etkisi var. Diğer ihracat kalemlerinde fazla verilip cari açık kapatılmaya çalışılırken, enerji kaleminde bu oran negatif etkilendi.” ifadesini kullandı. Cari açıkta en büyük paya sahip olan enerji kalemini azaltmak için yerli kaynak kullanımını ve hidrokarbon arama faaliyetlerinin artırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum