Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

2 Ayın Yükseğinde Olan USD/CAD için 1,22’ye Düşüş Bekleniyor

Kanada doları Kasım ayını ABD para birimi karşısında zayıf geçirirken Barclays 2022'nin ikinci çeyreğine kadar 1,22'ye güçleneceğini öngördü.
2 Ayın Yükseğinde Olan USD/CAD için 1,22’ye Düşüş Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan dolarının Kanada doları karşısındaki değerini yansıtan USD/CAD paritesi, bugün ekside işlem görse de 1,27 üzerinde seyrediyor. Eylül sonundan bu yana en güçlü seviyelerinde duran majör parite, Cuma günü en son 1,2786’da işlem gördükten sonra yeni haftaya 1,2772 ile başladı.

Gün boyu dalgalı bir seyir izleyen paritenin gücü, Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni Covid varyantının petrol ve riske duyarlı para birimlerinde genel bir düşüşü tetiklemesinden kaynaklandı.

Bununla birlikte parite, FED’in faiz artırımı beklentileri ve petrol piyasasındaki oynaklık nedeniyle Kasım ayının başından bu yana yukarı yönlü hareket etti.
USD/CAD 29 Kasım
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

TSİ 17.32’de yüzde 0,28 ekside işlem görürken gün içi hareket aralığı 1,2719 – 1,2772 oldu. Haftalık bazda yüzde 0,27 artıda duran parite, aylık yüzde 3’e yakın değerlendi. Bir yılda ise yüzde 2 düştü.

Ekonomik veri cephesinde Kanada’nın açıkladığı rakamlar seyri etkilemedi. Kanada’da endüstriyel ürün fiyat endeksi, Eylül ayında yukarı yönlü revize edilen yüzde 1,2’lik artışın ardından 2021 yılının Ekim ayında aylık bazda yüzde 1,3 arttı.

Buna ek olarak Kanada, 2021’in üçüncü çeyreğinde 1,4 milyar Kanada doları cari fazla verdi. 2021’den önce Kanada, 2008’in dördüncü çeyreğinden 2020’nin sonuna kadar sürekli cari açık vermişti. Barclays, USD/CAD paritesinin 2022’nin ikinci çeyreğine kadar 1,22’ye düşeceğini tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu