Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

14 Dilde Hizmet ve 4 Milyon Ton Kapasite Hedefindeki THYAO’ya Teknik Bakış

THYAO'da şirket gelişmeleri ve hisse senedindeki güncel hareketlere teknik veriler ışığında ayrıntılı bakış.
14 Dilde Hizmet ve 4 Milyon Ton Kapasite Hedefindeki THYAO’ya Teknik Bakış
Son Güncelleme: 
Yorum

Sermaye piyasaları işlem argümanlarından THAYO yatırımları endeksin salınımında kayıp sergiliyor. Borsa İstanbul endeksi son iki haftalık süreçte yukarı yönde grafikler çizmişti. Gözlemlenen bu olumlu süreç yatırımcıları ve yatırım düşüncesi olanları cezbetmişti. Bu bağlamda hisselerin değişimleri gelişmeleri ve sonuçta kaydettiklerine ışık tuttuyorum.

Gözlemlendiği üzere sıralamadaki ilk iki sıra THYAO ve GARAN arasında paylaşılmakta. Borsa İstanbul’da yukarı yönlü harekette göreli paralel değerlenmeler kaydeden hisse senedi, bugünkü endeksin aşağı çekilmesine paralel değer kaybı sergiliyor.

Artan Petrol Fiyatları ve Düşen İç Hat Yolcu Sayısı Hisseyi Baskıladı

Artan Petrol Fiyatları Hisseye Olumsuz YansıdıYukarı yöndeki değerlenmesini 17,42 TL/P seviyesi ile  geçtiğimiz günlerde kaydeden hisse (aylık bazda anlık tepe nota) 17,40 TL/P’de gözlemlenen direncini test etmiş ancak yukarı yönde katı bir tırmanış gösteremediği için kıramamıştı.

Hafta sonu Rusya ve Suudi Arabistan gelişmesi, ilerleyen süreçte Katar’ın OPEC’ten ayrılma kararı ile yukarı yönde hareketini sertleştiren petrol, THYAO’da yakıt maliyetlerinin artması kaynaklı olumsuz yansıma göstermişti ve hisse yukarı yöndeki dizisini bozmuştu.

DHMİ tarafından açıklanan verilere göre Kasım ayında THYAO yolcu sayısı daralma kaydetmişti. Bu verinin yansıması ve küresel borsa endekslerinde görülen satış dalgasının BIST üzerinde baskı yaratması kaynaklı yatırımcıların THYAO’dan da çıkış yaptığı düşünülebilir.

Hisse günlük bazda dip noktasını 16,03 TL/P seviyesinde gerçekleştirdi ve hafif yukarı hareket ederek 16,32 TL/P seviyelerinde işlem görmekte. Önceki kapanışını 16,33 TL/P’den gerçekleştiren kağıt bugünkü tepe noktasını 16,36 TL/P olarak kaydetti (Sabah seansı). Havayolu hissesinde yabancı oranına baktığımızda %2.02’lik bir daralma gösterdi. (28.11.2018 486.816.758 – 05.12.2018 471.579.007)

THYAO 16,03 TL ile Desteğine Yaklaşmıştı

Hissede Yorumlanan 16,03 Desteği KorunuyorTeknik noktalarına baktığımızda olası destek bölgeleri 16,00 ve 15,65 seviyelerinde gözlemlenebilir. Hisse aşağı yöndeki seansın dip seviyesi 16,03 ile yorumlanan ilk desteğine yaklaşmış ve tekrar hafif bir primlenme gösterdi.

16,00’da yorumlanan olası destek bölgesi bu hareketten güç toplamış olabileceği gibi yatırımcı tarafında da desteğin çalıştığı düşüncesi ile işlemlere kaynak görülmüş olabilir.

350 Çalışan ile 14 Dilde Çağrı Merkezi Hizmeti

Çağrı Merkezinde Hizmet Kapasitesi ArtırılıyorDiğer taraftan THYAO gelişmelerine baktığımızda şirket dünya genelinde 365 personel ile hizmet verdiği çağrı merkezinde 13 dilde iletişim hizmeti sunuyordu.

Güney ve Latin Amerika uçuşlarındaki artışa paralel yolcu tarafında rezervasyon ve bilgi talebindeki artış kaynaklı çağrı merkezinde Portekizce hizmet verilmeye başlandı ve sunulan çağrı merkezi çalışması 14 dile çıkarıldı.

Hedef 4 Milyon Ton Kapasite ile ilk 3 Şirket Arasına Girmek

Hedef 4 Milyon Ton KapasiteUluslararası hava kargo pazarı bilgi sağlayıcısı olan WACD verilerine göre alanında öncü hava kargo şirketi Turkish Cargo dünyanın 122 ülkesine hizmet sağlarken, 300’den fazla destinasyona uçuş gerçekleştiriyor. Açıklanan veriler doğrultusunda şirket WACD sıralamasında 8. sırada yer almakta.

İstanbul Havalimanı ile kapasitenin 2 milyon tona ulaştırılması hedefleniyor ve ilk etapta dünyanın kargo alanında en büyük ilk 5 şirketi arasında yer alma hedefi güdülüyor. Turkish Cargo’nun 2023 hedefi ise 4 milyon ton taşıma kapasitesi ile listede ilk 3 arasında yer almak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu