Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

1,31’den Toparlanan GBP/USD İmalat PMI Sonrası 1,33’te Yatay Kaldı

Dün Aralık 2020 sonrası en zayıf seviyelerine gerileyen sterlin dolar paritesi, bugün hafif artıda işlem görüyor.
1,31’den Toparlanan GBP/USD İmalat PMI Sonrası 1,33’te Yatay Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Sterlin dolar karşısında, Omicron varyantı endişeleri ve İngiltere Merkez Bankası’nın Aralık toplantısında faiz oranlarını yükseltip yükseltmeyeceğine ilişkin şüphelerle dün Aralık 2020 sonrası en zayıf seviyelerini test etti.

Dün 1,3194’e kadar düşen GBP/USD paritesi, en son 1,3301’de işlem gördükten sonra bugüne yatay başladı. Avrupa seansına kadar hafif hafif artıda ilerleyen parite, 1,3332’ye kadar çıkıp buradan sonra yönünü aşağıya çevirdi.

TSİ 12.46’da yüzde 0,13 artıda duran parite, 1,3275 – 1,3332 aralığında hareket etti.
GBP/USD 1 Aralık
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Haftalık bazda yüzde 0,20 düşen parite, aylık yüzde 2,6 kaybı yaşarken bir yılda yüzde 1’ yakın geriledi. Veri cephesinde açıklanan İngiltere İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) okuması paritede etki yaratmadı.

IHS Markit/CIPS İngiltere İmalat PMI, bir önceki aydaki 57,8 ile karşılaştırıldığında, 58,2 ön tahmininden çok az değişiklik göstererek Kasım 2021’de 58,1 olarak gerçekleşti.

Üretim artışı, Ekim ayının sekiz ayın en düşük seviyesinden hızlandı. Yine de, yeni ihracat satışları üst üste üçüncü ay düştü. Düşüş, Çin’den gelen zayıf talep, kısmen Brexit nedeniyle AB ile ticarette aksama ve uzayan tedarik süreleriyle yönlendirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu