Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zeka Geliştirme Yöntemleri Nelerdir? Hangi Egzersizler Beyni Geliştirir?

Gelin, zeka geliştirme yöntemleri nelerdir, hangi egzersizler beyni geliştirir sorularının cevaplarını aşağıda bir bir inceleyelim.
Zeka Geliştirme Yöntemleri Nelerdir? Hangi Egzersizler Beyni Geliştirir?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Evet, istisnasız hepimiz daha zeki olmanın yollarını arar, konuyla ilgili bir şeyler duyduğumuzda hemen kulaklarımızı kabartırız. Çünkü ne kadar zeki olsak da daha aktif çalışan bir beyne sahip olma düşüncesine karşı koyamayız. Hem nasıl koyabiliriz ki? Daha doğrusu, neden koyalım! Sonuçta; daha kıvrak bir zeka ile isteklerimize çok daha kolay bir şekilde ulaşabiliriz.

Öğrendiklerimizi unutmaz, çok daha kolay öğrenmeye başlar, sorunlara hızlı ve akıllıca çözümler bulur, işleri daha kısa süre içerisinde halleder, daha çok insanın sevgisini, saygısını kazanır, başarılı kariyer hedefine daha kolay ulaşır ve daha pek çok farklı noktada diğerlerine açık ara fark atabiliriz. İşte bu nedenlerden dolayı da zeka geliştirme yöntemleri nelerdir, hangi egzersizler beyni geliştirir bu konunun üzerinde özenle durmalıyız diye düşünüyorum.

Neticede; beyin de diğer organlarımız gibi geliştirilip, güçlendirilebiliyor. Yani her ne kadar karmaşık bir yapıya sahip olduğu düşünülse de beyin de çalıştırıldıkça aktif hale gelen bir parçamız. Nasıl ki daha çok kullandığımız kolumuz, diğerine oranla güçlü oluyor! Nasıl ki spor yaptıkça vücuttaki kas ağırlığı artıyor, işte aynı şekilde beyin de egzersiz yaptıkça gelişip güçleniyor. Gelin; her anlamda başarınızı arttırmak için aşağıdaki zeka geliştirme yöntemlerinden siz de faydalanın. İnanın bana, birkaç tanesini günlük alışkanlığınız haline getirmek bile beyninizde şimşekler çakmasını sağlayacaktır.

İşte zeka geliştirme yöntemleri nelerdir, beyni geliştirmek için hangi egzersizler yapılmalıdır diyenlere cevaplar:

İyi Bir Haber Takipçisi Olun!

İyi Bir Haber Takipçisi Olun!Evet, iyi bir haber takipçisi olmalısınız. Sabah kahvaltınızı ederken ya da işe giderken haberleri okuyabilir ya da dinleyebilirsiniz. Bu yöntem hem dünyadan haberdar olmanızı sağlayacak hem yeni bilgiler edinmenize yarayacak hem de öğrendiğiniz haberi kendi kendinize yorumlayarak sizi düşünmeye teşvik edecektir. İşte bu nedenle haberleri takip etmelisiniz. Ama bunu yaparken tek bir kaynağa bağlı kalmamaya da özen göstermelisiniz.

Sabah Uyandığınız Andan İtibaren Başlayarak Gün Boyu Su İçin!

Sabah Uyandığınız Andan İtibaren Başlayarak Gün Boyu Su İçin!Aç karnına su içmenin sağlığa ne kadar faydalı olduğunu duymuşsunuzdur. Ama bu eylem yalnızca vücut için değil aynı zamanda % 75’i sudan oluşan beyin için de faydalı ve gereklidir. İşte bu nedenle, bedeninize ihtiyacı olan şeyi vermeli ve sağlıklı beyin fonksiyonları için uyandığınız andan itibaren 30 dakika içerisinde 2 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Uykunuza Dikkat Edin!

Uykunuza Dikkat Edin!Zeka geliştirme yöntemlerini mi merak ediyorsunuz? O zaman cevaplarınızdan bir tanesi de kesinlikle uyku! Çünkü uyku bedenden ziyade beynin dinlenmesi için gerekli olan bir eylemdir. Uyku evresinde beyin bir nevi şarj ediliyor ve yeni bilgiler için kendini hazırlıyor. Hatta bu noktada size Rochester Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırmadan bahsetmek istiyorum.

Araştırmada fareler kullanılmış ve uyku sırasında beynin sol tarafında bir hareketlilik saptanmış. Fare uyanıkken ise aynı hareketliliğe rastlanmamış. Ve ekibin başındaki doktor bu durumu; uyanıkken beynin bürün bilgileri tarayıp elden geçirdiğini, uyku evresindeyken ise bu taramanın sonunda kirliliğe neden olan gereksiz bilgilerin silindiğini öne sürerek açıklamış. Kısacası; düzenli ve yeterli uyku sağlıklı bir beyin için şart. Buradan kaliteli bir uyku için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Az ya da Çok! Her Gün Biraz Kitap Okuyun!

Az ya da Çok! Her Gün Biraz Kitap Okuyun!Yeni şeyler öğrenmenizi sağlayan, farklı dünyaların kapılarını aralayan, dakikalar içerisinde sizi yepyeni insanlarla yeni hayatlarla tanıştıran kitap okuma aktivitesi de zeka geliştirme yöntemleri arasında. Hatta bir tek kitap da değil! İster roman, ister dergi, isterseniz de ansiklopedi. Kısacası okuyun, bu beyni geliştirmek için eğlenceli ve etkili bir egzersiz niteliğindedir. Her gün yarım saatinizi okumak için ayırmayı prensip haline getirin. Zaten kısa süre içerisinde bu alışkanlığı edinecek, bir şeyler okumadan geçirdiğiniz günlerde kendinizi eksik hissetmeye başlayacaksınız.

Her Gün Azıcık Kestirin!

Her Gün Azıcık Kestirin!Şekerleme yapmanın beyin sağlığına iyi geldiği yapılan araştırmalarla da desteklenmekte. Siz de her gün 15-20 dakika şekerleme yaparak, beyninizin daha aktif çalışmasını sağlayabilir, günün geri kalanına daha kıvrak bir zekayla devam edebilirsiniz. Tıpkı her gün şekerleme yapmayı adet edinmiş Leonardo da Vinci, Thomas Edison, Winston Churchill, John F. Kennedy gibi siz de öğlen saatlerinde hem gözlerinizi hem de beyninizi dinlendirmelisiniz.

İnceleyin: Her Gün Şekerleme Yapmak için 5 Mantıklı Neden

Boş Beleş İşlerle Uğraşmayın!

Boş Beleş İşlerle Uğraşmayın!Zekanızı geliştirmenin yollarını arıyorsanız, zamanınızı ve enerjinizi çalmaktan başka bir işe yaramayan boş beleş işlerden vazgeçmeyi öğrenmelisiniz. Mesela; dedikodu yapmayı bırakmalısınız. Boş insanlarla zaman geçirmeyi kesmelisiniz. Sosyal medya mecralarında insanların paylaşımlarını inceleyerek saatlerinizi harcamamalısınız. Ya da akşamlarınızı vaktinizi saçma sapan televizyon dizileri izleyerek geçirmemelisiniz. Bunun yerine televizyon izlemekten daha faydalı aktiviteler hakkında bilgi sahibi olmayı denemelisiniz.

Beyin Yakan – Kafa Açan Filmler İzleyin!

Beyin Yakan-Kafa Açan Filmler İzleyin!Hani şu senaryolarıyla bizi bizden alan! “Şimdi bunun sonunda ne oldu, e o zaman katil kimdi, nasıl hepsi bir rüya mıydı…” gibi tepkiler verdiğimiz, anlamak için gerçekten kafa patlattığımız filmlerden bahsediyorum. Bu öneriyi de beyninize iyi gelecek bir egzersiz olarak düşünebilirsiniz. Hatta bugünden tezi yok, aşağıdaki listeyi inceleyerek, beyin yakan filmlerle nöronlarınızı çılgınlar gibi dans ettirebilirsiniz.

İncelemeden Geçmeyin: En İyi Beyin Yakan – Kafa Açan 60 Film Listesi ve Önerileri

Motosiklet Kullanın!

Motosiklet Kullanın!Motosiklet kullanmak ve zeka mı? Evet evet! Tam olarak bunu söylüyorum. Kişiyi genç hissettirmesinin yanı sıra motosiklet kullanmak beyin fonksiyonlarına da iyi geliyor. Yapılan araştırmalar uzun yıllar motosiklet kullananların Alzheimer gibi hastalıklara yakalanmadığını ve beyin fonksiyonlarının diğerlerinden çok daha iyi olduğunu öne sürüyor.

Örgü Örün!

Örgü Örün!Örgü örmek beynin birçok bölgesinin aynı anda uyarılmasını sağlayan bir eylem. Ayrıca aynı hareketleri ritmik bir şekilde tekrarladığınız için örgü örmek beyninizde bir nevi meditasyon yapmışsınız gibi etki yaratıyor. Yani yarından tezi yok, alın elinize şişinizi, tığınızı, ipinizi, bu zeka geliştirme yöntemini siz de kullanmaya başlayın.

Tavsiye İçerik: Zekanızı Arttıracak Birbirinden Eğlenceli 9 Hobi

Müzik Dinleyin! Enstrüman Çalın!

Müzik Dinleyin! Enstrüman Çalın!Yapılan pek çok farklı araştırma müzik dinlemenin hafızayı güçlendirdiğini ve odaklanma kabiliyetini arttırdığını gösteriyor. Hem bir tek dinlemek de değil! Bir enstrüman çalmak, ritim tutmak, beste yapmak, şarkı söylemek de beyin sağlığı açısından faydalı aktiviteler. Hatta bu noktada size; seviyorsanız yabancı müzik dinlemenizi ve şarkıların sözlerini anlayıp ezberlemeye çalışmanızı önerebilirim.

Yeni Şeyler Deneyin!

Yeni Şeyler Deneyin!Yeni şeyler ne demeyin! Çünkü birisi için yeni olan bir şey, bir diğeri için aynı niteliği taşımayabilir. İşte bu nedenle, hayatınızı ve alışkanlıklarınızı düşünerek ne gibi yenilikler yapabileceğinizi düşünmeye başlayın. Ne bileyim; hiç tanımadığınız insanlara selam verin. Durakta beklerken yanınıza oturan yabancıyla muhabbet etmeyi deneyin. İşe yürüyerek gidin. Veya arada sırada toplu taşıma araçları kullanın.

Zeki İnsanlarla Arkadaşlık Yapın!

Zeki İnsanlarla Arkadaşlık Yapın!Arkadaş grubunuzun içindeki en zeki kişi olmak adına “zekası yüksek” olmayan kişilerle takılmayın. Her zaman kendinizden daha zeki olanlarla arkadaşlık etmeye, bu nitelikte insanlarla bağlantılar kurmaya çalışın. Emin olun, beyniniz için diğer seçeneğe göre çok daha faydalı bir şey yapmış olacaksınız. Peki, zeki insanlarla arkadaşlık kurmanın yolunu mu merak ediyorsunuz? Buradan yeni insanlarla tanışmak için kullanabileceğiniz etkili taktikler nelermiş, öğrenebilirsiniz.

Günlük Rutinlerinizi Farklı Şekillerde Yapın!

Günlük Rutinlerinizi Farklı Şekillerde Yapın!Çünkü alışkanlıklar beyninizde yer etmiş bağlantıların pasif bir şekilde kullanılması anlamına gelmektedir. İşte bu nedenle; günlük rutininizi farklı biçimlerde yapmayı öğrenmelisiniz. Örneğin; işe giderken her zaman kullandığınız güzergah yerine farklı yolları kullanın. Ya da kapı açmak, diş fırçalamak, su bardağı tutmak gibi işleri baskın olmayan elinizle yapmaya çalışın. Böylece daha güçlü bir beyin için yapılması gereken 6 küçük egzersizden birini yapmış olacaksınız.

Sosyalleşin!

Sosyalleşin!Daha çok insanla etkileşime girin. Çünkü gün içerisinde kaç kişiyle bağlantı kurarsanız, beyniniz de bu durumla doğru orantılı olarak aktif hale geliyor. Bu öneri sayesinde zeka türlerinden biri olan sosyal zekanızı geliştirebilirsiniz. Daha çok empati yaparak, insanların duygularını hissetmeye çalışarak ve bu gibi şeyler üzerine kafa yorarak, daha zeki bir insan olabilirsiniz.

Oyun Oynayın!

Oyun Oynayın!Boş beleş işlerle uğraşmaktan çok daha iyi bir yöntem değil mi? Ama tabii bu öneriden olumlu sonuç alabilmek için zeka geliştirici oyunları tercih etmelisiniz. Kelime oyunları, problem çözme odaklı oyunlar gibi.

Daha Çok Seyahat Edin!

Daha Çok Seyahat Edin!Alın size, bir taşla birden fazla kuş vurma deyimini tastamam karşılayacak altın niteliğinde bir öneri! Evet, seyahat edin diyorum. Böylece hem yeni yerler görmüş olacak hem yeni insanlarla tanışacak hem de yeni lezzetler tadacaksınız. Ve hem kişisel gelişiminiz hem de beyniniz için iyi bir şey yapmış olacaksınız.

Yeni Bir Dil Öğrenin!

Yeni Bir Dil Öğrenin!Yabancı bir dil öğrenmek de etkili zeka geliştirme yöntemleri arasında! Bu şekilde beyninizin yeni nöron bağlantıları kurmasını sağlayacak ve onu daha etkin bir şekilde çalışması için teşvik edeceksiniz. Ayrıca öğrendiğiniz yeni dilin faydasını, hem kariyeriniz hem de özel yaşantınızda pek çok farklı yönden göreceğinizden emin olabilirsiniz. Buradan yabancı dil öğrenmek için dikkat etmeniz gereken şeylere ulaşabilirsiniz.

Hareket Edin!

Hareket Edin!Yani spor yapmanızı öneriyorum. Çünkü sağlam kafa gerçekten sağlam vücutta bulunuyor. Ayrıca yapılan pek çok araştırma da hareket etmenin beyin fonksiyonları açısından faydalı olduğunu kanıtlıyor. Zira hareket ettiğinizde bedeninizdeki kan akışı hızlanıyor ve beyin normale göre çok daha aktif hale gelerek zekanız gelişiyor.

İlgili Yazılar:

Bulmaca Çözün!

Bulmaca Çözün!Klişe belki ama zeka geliştirme yöntemleri arasında akla ilk gelenler arasında olduğu da apaçık ortada duran bir gerçek. Düzenli olarak bulmaca çözdüğünüzde hem beyninizi çalıştırmış oluyor hem de bunama gibi birçok zihinsel hastalığa yakalanma riskinizi azaltmış oluyorsunuz. Yani bulmaca çözme alışkanlığınız yoksa bir an önce bu alışkanlığı edinmenizi öneririm.

Kahvaltıyı Atlamayın!

Kahvaltıyı Atlamayın!Kahvaltıyı atlamamanız hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınız için gerekli bir adım. Kaldı ki kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunu biliyor olmalısınız. İşte bu nedenle siz siz olun, kahvaltıyı sakın ola atlamayın. Çünkü günün ilk öğünü, odaklanma kabiliyeti, hafıza, yaratıcılık gibi beyin fonksiyonlarınız için olmazsa olmaz bir gereklilik.

Yeşil Çay Tüketin!

Yeşil Çay Tüketin!Bildiğiniz gibi yeşil çay da kahve gibi kafein içeriyor. Ve yapılan araştırmalar, yeşil çay içenlerin içmeyenlere göre daha aktif beyinlere sahip olduğunu gösteriyor. Konsantrasyon, dikkat ve muhakeme gücünü arttıran yeşil çay, gerginliği de azaltarak kişinin daha açık bir zihinle düşünebilmesine yardımcı oluyor. Beyin hücresi ölümlerini de engellediği söylenen yeşil çayı, işte tüm bu nedenlerden dolayı favori içecekleriniz arasına eklemelisiniz derim.

Her Gün 3 Yeni Şey Öğrenmeyi Adet Edinin!

Her Gün 3 Yeni Şey Öğrenmeyi Adet Edinin!Her gün 3 yeni şey dedim belki ama dilerseniz siz bunu 5 yapın. Ama her gün yeni bir şeyler öğrenmeyi kesinlikle alışkanlığınız haline getirin. Beyninizi geliştirmek için bu egzersizi de günlük yapılacaklarınız arasına koyun. Kafanızı yastığınıza koyduğunuzda, “bugün şunu şunu öğrendim” diyebilin.

SONUÇ:

Görmüş olduğunuz gibi bu zeka geliştirme yöntemleri hemen herkes tarafından uygulanabilecek nitelikteler. Sonuçta; hem eğlenceli hem de faydalı olan bu yöntemler sayesinde beyin egzersizleri yapabilir, çok daha kıvrak bir zekayla başarınızı arttırabilirsiniz. Sadece azıcık uğraşmalı ve zamanınızı birazcık da beyninizi geliştirip güçlendirmek için harcamalısınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.