Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Televizyon İzlemekten Daha Faydalı 9 Aktivite

Televizyon izlemekten daha faydalı aktiviteleri öğrenmek ister misiniz? O zaman vaktinizi boşa harcamak yerine bu aktiviteleri deneyin!
Televizyon İzlemekten Daha Faydalı 9 Aktivite
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Günde kaç saatinizi televizyon başında vakit harcayarak geçiriyorsunuz? Ama bir dakika! Zira ilk başta yapmam gereken şey, daha önce hiç bu konu hakkında kafa yorup yormadığınızı sormak olmalı, değil mi? Evet, günde kaç saatinizi televizyon izlemek için harcadığınızı biliyor musunuz? Peki, televizyon izleyerek ne kadar çok fırsatı kaçırdığınızın farkında mısınız? Akşam eve gittiğinizde ya da daha da kötüsü gün boyu o renkli ekrana bakarken diyorum, hayatınızdan çalınan ne kadar çok şey olduğunu diyorum, sahiden biliyor musunuz? Büyük ihtimalle, bilmiyorsunuz veya biliyor ama bu gerçeği görmezden gelmeyi tercih ediyorsunuz. Akşam işten geldiğinizde kafanızı dağıtmak için en sevdiğiniz koltuğa oturuyor ve büyük ihtimalle de yatana kadar pozisyon bile değiştirmeden saatlerce aynı koltukta kalıyorsunuz. Ya da sabah uyandığınızda televizyonun karşısına bir geçiyor, en kıymetli hazineniz olan vaktinizi kana kanal gezerek çöpe atıyorsunuz.

Bu dediklerimi yapmıyor musunuz? Kuvvetle muhtemel olarak siz de aynı şeyleri yapıyorsunuz. Çoğunuz televizyona bağımlı olmuş gibi, gözlerinizi renkli ekranlara bir dikiyor, gerçeklikten gittikçe uzaklaşıyor, çok daha faydalı işlerle uğraşabilecekken tercihinizi televizyon izlemekten yana kullanıyorsunuz. Yüzlerce dakikanızı bu teknolojik alete bakarak geçiriyor, sonra da hiçbir şeye vaktiniz olmadığını, hayattan keyif alamadığınızı, işten ailenize vakit ayıramadığınızı ve bunlar gibi daha bir sürü sorununuz olduğunu söylüyorsunuz. Zamansızlıktan şikayet ediyor, neden başarılı olamadığınızı, neden borçlarınızı bitiremediğinizi, istediğiniz terfiyi neden hala alamadığınızı sorgulayıp duruyorsunuz. Ama ne hikmetse; istisnasız her gün boşa harcadığınız saatlerinizin bu problemlerin nedeni olabileceğini akıl edemiyorsunuz.

Saatler demişken, daha ikna edici olabilmek için size son zamanlarda Amerika’da yapılan bir araştırmadan bahsetmek istiyorum. Yetişkin katılımcıların yer aldığı araştırmada elde edilen sonuçlar gerçekten şaşırtıcı nitelikte. Çünkü insanların günlük olarak en az 5 saatlerini televizyon karşısında geçirdikleri saptanmış. Bu da haftada 35 saat, ayda ise 140 saat eder. Yani ayda yaklaşık 6 gün televizyondaki saçma sapan programları izleyebilmek için harcanıyor. Evet, ne demek istediğimi anladınız değil mi? Pek çoğunuz zamanınızı bu yararsız aktivite için harcıyor (gerçi televizyon izlemek için aktivite kelimesini kullanmak ne kadar doğru, orası kesinlikle tartışılır) sonra da koşuşturmacalardan şikayet ediyorsunuz. Oysaki bunun yerine daha farklı aktivitelerle uğraşarak, kendiniz için büyük bir iyilik yapabilirsiniz. Mesela; ne mi? Aslında saymakla bitmez ama en azından aklınızda bulunsun diye sizinle birkaç küçük öneriyi paylaşmak istiyorum.

İşte televizyon izlemek yerine yapabileceğiniz yararlı aktiviteler:

Kitap Okuyun!

Kitap Okuyun!Bütün gününüzü ya da akşamınızı televizyon izlemekle geçirmek yerine, kitap okuyabilirsiniz. Hani bazıları kitap okumak için hiç zaman bulamadıklarını söyleyip dururlar ya, işte siz o bazılarından olmayın. Her gün en az yarım saat kitap okuma alışkanlığı edinin. Hem kitap okurken zihninizi televizyon izleme eylemine kıyasla çok daha fazla dinlendirmiş olursunuz. Ayrıca yepyeni şeyler öğrenir, beyninizi aktif hale getirir, olumsuz düşüncelerden kurtulur, bakış açınızı genişletir ve kendiniz ifade etme yeteneğinizi geliştirirsiniz. Sonuçta; en azından her ay bir kitap bitirmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde, televizyon izleyerek ne kadar boş vakit geçirdiğinize yürekten inanacaksınız.

Sağlıklı Yiyecekler Hazırlayın!

Sağlıklı Yiyecekler Hazırlayın!Özellikle de çalışanlar için durum tam olarak şöyle. Mesaiden çıkılır, eve giderken iki dakikada pişirilebilecek hazır ya da dondurulmuş gıdalar alınır, televizyonun karşısına geçilir ve saçma programlar eşliğinde bu sağlıksız yiyecekler tüketilir. Yani televizyon karşısında pinekleyerek saatler harcamak yerine yapılabilecek bir diğer şey de sağlıklı yiyecekler hazırlamak.

Şöyle mevsim sebzelerinden sağlıklı yemekler, çorbalar, salatalar hazırlayarak kendiniz için büyük bir iyilik yapabilirsiniz, değil mi? Hem yemek yapmayı alışkanlık haline getirdikçe bu işin ne kadar eğlenceli olduğunu siz de anlayacaksınız. Kısacası; akşam eve gittiğinizde ıvır zıvırlarla karnınızı doyurmaya çalışmak yerine mutfağa geçmeyi deneyin. Önlüğünüzü takıp, yanına bir de müziğinizi açtınız mı ellerinizle harikalar yaratacak, ortaya çıkardığınız görüntüden memnun olarak keyifle yemeğinizi yiyebileceksiniz.

Egzersiz Yapın!

Egzersiz Yapın!Neden onlarca saatinizi televizyon başında ölü gibi uzanarak geçiresiniz ki? Hem çalışanlar için hem de diğerleri için yapılabilecek çok daha yararlı aktiviteler varken, neden miskinliği tercih edesiniz? Evet, demem o ki televizyonunuzu açmak yerine birazcık hareket etmeyi deneyin. İsterseniz müziğinizi açıp evde egzersiz yapın, isterseniz de şu mis gibi havaların tadını çıkarın. Ayrıca sakın ola, “zaten akşama kadar çalışıyorum akşam da mı yorulayım” diye düşünmeyin. Çünkü egzersiz yapmak sizi yormayacak aksine kendinizi daha dinç ve daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Sonuçta, her gün yarım saat yürüyüş yapmak size düşündüğünüzden çok daha fazla artı kazandıracaktır. İnanmıyorsanız; deneyin ve görün derim.

Ailenizle ve Sevdiklerinizle Vakit Geçirin!

Ailenizle ve Sevdiklerinizle Vakit Geçirin!İş ve özel hayat arasındaki dengeyi nasıl kuruyorsunuz? Akşamlarınızın büyük çoğunluğunu insanları esir alan o teknolojik aletin karşısında geçirerek mi? Yoksa gerçekten ailenizle kaliteli vakit geçirerek mi? Büyük ihtimalle, evet olarak yanıtlayacağınız soru ilk başta söylediğim, öyle değil mi? İşten arta kalan zamanda aileleri ve sevdikleri için vakit ayıramadığını söyleyen çoğu insan gibi muhtemelen siz de aynı hatayı yapıyorsunuz. Ailenizle ve sevdiklerinizle vakit geçirmek yerine kendinizi televizyonun karşısındaki koltuğa çiviliyor, ne size derdini anlatmaya çalışan eşinizi ne halinizi hatırınızı sormaya çalışan annenizi ne de bütün gün yolunuzu gözleyen çocuğunuzu duymuyorsunuz.

Bunu da İnceleyebilirsiniz:
Hem Çocuklarınızı Hem de Kendinizi Mutlu Etmenin 20 Eğlenceli Yolu

Hatta o kadar çok duymuyorsunuz ki bu durumu bazen ilişkilerinize zarar verecek noktaya gelene kadar göremiyorsunuz. İşte bu nedenle; artık kanal kanal gezmek, dizileri takip etmek, gördüğünüz dramatik sahneler karşısında ah vah çekmek yerine birazcık da kendi hikayenize odaklanın. Sonradan pişman olmamak için sevdiklerinizle konuşun, onları dinleyin, gününüzü anlatın kısacası yanı başınızdaki insanlara karşı lütfen birazcık daha duyarlı olun.

Araştırın ve Öğrenin!

Araştırın ve Öğrenin!Biliyorum biliyorum, akşama kadar iş yerinde suyunuz çıkıyor. Yorgunluktan ölüp bitiyor ve sadece eve gitmek birazcık uzanmak istiyorsunuz. Tamam, buna diyecek hiçbir lafım yok. Peki, ama dinlenmek sizin için televizyon izlemek anlamına mı geliyor? Öylece 3’lü koltuğa uzanıp, boş gözlerle ekrana baktığınızda sahiden dinlendiğinizi düşünüyor olamazsınız, değil mi? Eğer böyle bir düşünceniz varsa da bundan bir an önce vazgeçin derim.

Çünkü saatlerinizi aptal kutusunun karşısında geçirdiğinizde dinlenmiyorsunuz. Mesela; bunun yerine ufak tefek araştırmalar yapabilirsiniz. Sokağınızdaki parkta, balkonunuzda ya da ayaklarınızı uzattığınız o favori koltuğunuzda oturabilir, ilginizi çeken konular üzerine araştırma yapabilirsiniz. Haber sitelerini inceleyebilir, gündemde ne olup bittiğine göz atabilir, dünyadan haberleri okuyabilir, sanat dünyasındaki gelişmelere bakabilir, kısacası öğrenmek istediğiniz ne varsa onu öğrenebilirsiniz. Elinizde çayınız kahvenizle birlikte dakikalarınızı çok daha faydalı bir iş için harcayabilirsiniz.

Online Kurslara Katılın!

Online Kurslara Katılın!Televizyon izlemek yerine online kurslara katılmayı düşünebilirsiniz. Evet, internet ortamında ücretsiz ya da gayet uygun ücretler karşılığında verilen pek çok faydalı kurs var. Siz de bunlara katılarak kendinizi geliştirebilir, ilginiz olduğu alanlarda yeteneklerinizi kanıtlama fırsatı bulabilir ve kendinize artı değerler katabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, katılmak istediğiniz kursları, eğitim programlarını bularak zamanınızın bir kısmını bu iş için harcamanız. Hem belki de öğreneceğiniz yeni şeyler sayesinde iş hayatındaki başarınızı arttırabilir, bundan sonraki hayatınızı çok daha öz güvenli biri olarak sürdürebilirsiniz. Ne diyorsunuz, sizce de online kurslar televizyon izlemekten çok daha mantıklı değil mi?

Hobi Olarak da Yapabileceğiniz İşlere Yönelin!

Hobi Olarak da Yapabileceğiniz İşlere Yönelin!Evet, haftada ortalama 35 saatinizi televizyon izlemek için ayıracağınıza, hobi olarak da yapabileceğiniz işlere yönelebilirsiniz. Hem yaratıcılığınızı güçlendirecek hem stresinizi azaltacak hem de size para kazandırabilecek işler sayesinde, pek çok farklı açıdan kazançlı çıkarsınız. Mesela; örgü işleri yapabilirsiniz. Sanıyorum ki örgünün stres ve kaygıyı azalttığını artık hepimiz biliyoruzdur. Yani siz de saatlerinizi bu eğlenceli ve rahatlatıcı aktiviteyle geçirebilirsiniz. Ya da dikiş nakış işleri yamayı düşünebilirsiniz. Merakınız ve yeteneğiniz varsa kostüm tasarlama işlerine girebilirsiniz. Yapabileceğiniz o kadar farklı iş var ki! Siz yeter ki zamanınızı akıllıca geçirmek isteyim. Emin olun, yeteneğinize uygun bir alan bulacak ve bu kararı verdiğiniz için kendinizle gurur duyacaksınız. Aşağıdaki birkaç yazıdan hobi olarak da yapabileceğiniz işler hakkında fikir edinebilirsiniz.

  1. Hem Eğlendiren Hem de Para Kazandıran 12 Hobi
  2. El Becerisi Olanlar için Evden Çalışarak Para Kazanmanın 13 Eğlenceli Yolu
  3. Para Kazanmak İsteyen Ev Hanımları için 12 Müthiş Öneri

Ertesi Sabahın İşleri için Küçük Bir Giriş Yapın!

Ertesi Sabahın İşleri için Küçük Bir Giriş Yapın!Çalışanları en çok zorlayan konulardan bir tanesinin mesainin ilk dakikaları olduğunu hepimiz biliyoruz, değil mi? Çünkü masada bekleyen bir sürü iş vardır. Cevaplanması ve kontrol edilmesi gereken sayısız mail sırada bekliyordur. Bir yanda da dünden kalan ve tamamlanması gereken yarım işler bulunuyordur. İşte tüm bu karmaşa sırasında, çalışanların çoğu hangi işe nereden başlayacağını bilemez ve bunu düşünürken de hem strese girer hem de bir sürü vakit kaybeder.

Oysaki elde önceden yapılmış bir planın olması her şeyi değiştirecektir. Kısacası demek istediğim şey, akşamlarınızı televizyon izlemekle heba etmek yerine ertesi gün yapacaklarınıza göz atmanız sizin için çok daha yararlı olacaktır. Hatta ertesi gün yapacağınız işlere küçük bir giriş yaparsanız, üzerinizdeki yükün büyük bir kısmını da akşamdan atmış olursunuz. Ne diyorsunuz? Saatler boyunca televizyon izlemek yerine, ertesi gün ne yapacağınıza dair plan hazırlamak sizce de çok daha mantıklı değil mi?

Ertelemeyin Hemen Şimdi Yapın!

Ertelemeyin Hemen Şimdi Yapın!Bu önerilere eklenebilecek daha bir sürü seçenek olduğunu rahatlıkla tahmin edebilirsiniz, değil mi? Sonuçta; televizyon izlemek yerine daha bir sürü farklı şeyle vakit geçirebilirsiniz. Arkadaşlarınızla dışarı çıkabilir, spor yapabilir, hobi kurslarına katılabilir, ailenizle kaliteli vakit geçirebilir, yeni şeyler öğrenebilir ve daha bir sürü farklı şeyle vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

Yani televizyon izlemek “ne yapacağım” diye düşündüğünüzde aklınıza gelen ilk değil son seçenek olmalı. Değerli hazinenizi hem beyninizi hem de bedeninizi tembelleştiren bu aktiviteyle harcama yerine yararlı aktivitelerle harcamalısınız. Ve bunu yarın değil hemen şimdi yapmalısınız. Televizyonunuzu mümkün mertebe kapalı tutmalı hatta daha da iyisi salonunuzu sizden vaktinizi çalan bu renkli kutudan kurtarmalısınız. Zira televizyonla vedalaştığınız zaman, size ne kadar çok boş vakit kaldığını görecek ve belki de bunu daha önce yapmadığınız için kendinize kızacaksınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.