Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Zekanızı Arttıracak Birbirinden Eğlenceli 9 Hobi

Günlük hayatın içinde eğlenmenizi sağlayacak aynı zamanda zekanıza da seviye atlatacak bazı hobilerden bahsedeceğim.
Zekanızı Arttıracak Birbirinden Eğlenceli 9 Hobi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Zekanıza ne kadar güveniyorsunuz? Ya da şöyle sorayım. Tabii ki kimse kendini “aptal” olarak tanımlamaz, ancak zekanızın gerçekten ortalama bir seviyenin üzerinde olduğunu söyleyebilir misiniz? Eğer soruya cevabınız evetse, dayanaklarınızı merak ettiğimi bilmelisiniz. Yani okuduğunuz okul mu size ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip olduğunuzu düşündürüyor? Ya da hayattaki genel başarınız mı kanıt olarak gösterebileceğiniz şeyler? Her neyse, bu soruları ne şekilde yanıtlarsanız yanıtlayın; benim varmak istediğim nokta değişmeyecek. Çünkü bugün değinmek istediğim konu, daha zeki olabileceğini düşünenleri ilgilendiriyor.

Şu sözü daha önce hiç duydunuz mu, bilmiyorum; ama yeri gelmişken bunu sizinle de paylaşmak isterim. “Dünyanın sorunu, akıllılar hep kuşku içindeyken aptalların küstahça kendilerinden emin olmalarıdır.” demiş Britanyalı filozof Bertrand Russell. Anlayacağınız kişinin kendisinden ne kadar emin olduğu bu noktada pek işe yaramıyor. Hatta tam tersine, kişinin göründüğünden daha az zeki olduğunu düşündürebiliyor. Sonuçta, beynimizin gerçek kapasitesinden çok daha azını kullandığımız artık tüm dünya tarafından kabul edilen bir gerçek! Ancak zekanın geliştirilebileceği ve beynin kapasitesinin arttırabileceği çoğu kişi tarafından görmezden geliniyor. Belki siz de bunun farkında olmayanlardan birisiniz, ama aşağıdaki liste sayesinde düşüncelerinizin değişeceğini umuyorum.

Evet, bugün daha zeki olmak için edinebileceğiniz hobilerden bahsedeceğiz. Yani size sıkıcı tavsiyeler vermeyeceğim. Daha zeki olmak için cilt cilt kitaplar okuyun, yorucu beyin egzersizleri yapın falan da demeyeceğim. İşte bu nedenle aşağıdaki yazıyı okumalısınız diyorum. Tabii, zekanızın geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu düşünen zekiler arasındaysanız!

Yemek Yapın!

Yemek Yapın!Yemek yapmanın zeka gelişimiyle ne alakası var demeyin! Şaşırmanız muhtemel, ama yemek yapmak da beynin daha çok çalışmasını ve yaratıcılığını güçlendiriyor. Tabii, burada size makarna haşlayın demeyeceğim. Yapmanız gereken şey farklı yemekler denemek! Mesela, damak zevkinize hitap eden mutfakları araştırarak yeni lezzetler üretmeye çalışabilirsiniz. Sonuçta farklı tatlar denemek size aynı anda birden fazla şeye odaklanma ve hızlı karar verme gibi yetenekler kazandıracaktır. Tabii işin bir de yaptıklarınızı afiyetle yeme boyutu olduğunu da unutmayın.

Örgü Örün!

Örgü Örün!Hiç öyle “yok artık” falan demeyin. Çünkü gerçek bu! Evet, örgü örmek kişiyi pek çok yönden olumlu etkiliyor. Hatta Parkinson hastalarına şiddetle örgü örmeleri tavsiye ediliyor. Beynin pek çok bölgesinin harekete geçmesini sağlayan bu hobi, aynı zamanda bir çeşit meditasyon işlevi görerek rahatlamanızı sağlıyor. Sonuçta bilişsel gerilemeyi yavaşlatan, stresi ve endişeyi azaltan örgü, kesinlikle edinmeniz gereken bir hobi. Ayrıca Avrupa’da erkeklerin bile kullandığı stres atma yöntemlerinden birisi bu etkinlik. Hem el işi ve örgü yaparak para kazanmak da kulağa fena gelmiyor, ne dersiniz?

Dil Öğrenin!

Dil Öğrenin!Yeni bir dil öğrenmenin beyin üzerinde ne kadar olumlu etkisi olduğunu biliyor musunuz? Evet, edinebileceğiniz bir diğer hobi de bu! İster kendi çabanızla, isterseniz de özel ders alarak öğreneceğiniz bir dil sayesinde zeka seviyenizi arttırabilirsiniz. Ayrıca bunu kendinize yapacağınız ekstra bir yatırım olarak da düşünebilirsiniz. Sonuçta 1 dil yerine 2 dil bilmeniz, sizi hem özel hayatınızda hem de iş hayatınızda daha başarılı olmaya sevk edecektir. Fransızca, İtalyanca ya da Rusça? Ne dersiniz, öğrenmek istediğiniz yeni bir dil yok mu?

Spor Yapın!

Spor Yapın!Zekanızı arttırmak için yapabileceğiniz şeylerden bir tanesi kesinlikle spor! Sağlam kafanın sağlam vücutta olacağını aklınızdan çıkarmayarak düzenli bir şekilde spor yapmalısınız. Zaten bilim de spor yapmanın zekayı olumlu yönde geliştirdiğini kanıtladı. Zira egzersiz hem fiziksel hem ruhsal hem de mental bakımdan kişinin daha iyi performans göstermesini sağlıyor. Sonuçta siz de sevdiğiniz spor dalıyla uğraşarak kendinize bir iyilik yapabilir, bir yandan eğlenirken bir yandan da daha başarılı bir hayata adım atabilirsiniz.

Yeni Yerlere Seyahat Edin!

Yeni Yerlere Seyahat Edin!Yeni insanlarla tanışmak, yeni yerler görmek de zekanızı arttırmanın bir diğer eğlenceli yolu. Çünkü yeni bir yere gittiğinizde siz farkında olmasanız bile beyin kendini öğrenmeye hazırlar. Seyahat ederken yeni lezzetler tadar, yeni arkadaşlıklar edinir ve doğal olarak ufkunuzu genişletirsiniz. Odaklanma gücünüzün ve yaratıcılığınızın artması da bu eğlenceli hobinin size sunacağı avantajlar arasındadır. Neticede kim gezerek daha zeki olmak istemez ki?

Yazın!

Yazın!Belki de daha önce elinize hiç kalem almadınız ya da yazma konusunda aşırı yeteneksiz olduğunuzu düşünüyorsunuz. Evet, kelimeleri nasıl bir araya getirmeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz; ama size zaten yazdıklarınızı tüm dünyaya ilan edin demiyorum. Boş kaldığınızda, canınız sıkıldığında elinize kalemi kağıdı alın ve kendi kendinize konuşuyormuşçasına yazmaya başlayın. Ne yazacağını düşünmenize gerek yok. Birbirinden alakasız cümleler, anlamsız yazılar karalayabilirsiniz. Siz sadece düşüncelerinizi kağıda dökün. Bu şekilde kendinizi ifade etme gücünüzü, yaratıcılığınızı ve dilsel becerilerinizi geliştirmiş olacaksınız.

Yazmak, aynı zamanda çoğu kişi için bir ekmek kapısı. Eğer siz de bu konuda kendinizi yetenekli görüyorsanız, Blog Yazarlığı Yaparak Para Kazanmak isimli yazımızdan gerekli ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Bir Müzik Aleti Çalmayı Öğrenin!

Bir Müzik Aleti Çalmayı Öğrenin!Zekanızı geliştirmek için edinebileceğiniz bir diğer yöntem de enstrüman çalmak! Sadece müzik dinlemenin bile beyin üzerinde inanılmaz etkileri var. Anlayacağınız müzik ruhun gıdasıdır diye boşuna dememişler. Siz de eğlenceli bir yöntem kullanarak daha zeki olmak istiyorsanız, bir müzik aleti öğrenmek için adım atabilirsiniz. Hafızayı geliştiren, düşünce gücünü ve odaklanmayı yükselten bu hobi sayesinde siz de başarı oranınızı arttırabilirsiniz.

Daha Çok Okuyun!

Daha Çok Okuyun!Tabii ki okumak! Daha zeki olmak için edineceğiniz ya da sürdüreceğiniz hobilerden bir tanesi de bu! Okumanın zeka üzerinde olan etkisi herkesin malumu! Size yeni dünyaların kapılarını açan, dakikalar içerisinde yeni şeyler öğrenmenizi sağlayan, farklı bakış açılarından bakmayı öğreten ve üretkenliğinizi arttıran kitaplar; zekanızı geliştirmek için kullanabileceğiniz altın birer fırsat gibidir! Sonuçta elinize ne geçerse okuyun. Daha çok öğrenmekten hiçbir zaman zarar gelmez, aksine bu sizi başarıya taşıyacak bir basamak görevi görür.

Bulmaca Çözün!

Bulmaca Çözün!Bulmaca çözmek de daha çok çalışan bir beyne kavuşmanızı sağlayacak hobiler arasındadır. Ayrıca bunu sadece klasik bulmacalar olarak da düşünmemelisiniz. Kelime oyunları, zihninizi çalıştıracak oyunlar, eğlenceli yapbozlar gibi şeylerle uğraşarak da zekanızı ciddi oranda arttırabilirsiniz. Bu hobi size sorunlar karşısında farklı çözümler üretebilme yeteneği kazandıracak, hem eğlenceli hem de faydalı bir aktivite sayesinde başarınızı arttırmanıza yardım edecektir. Sonuçta her gün yapabileceğiniz bu hobilerle ne kadar uğraşacağınız tamamen sizin tercihinize kalmış. İsterseniz televizyonun karşısına geçip boş boş vakit öldürebilir, isterseniz de bu zeka geliştirici hobilerle uğraşabilirsiniz. Ama siz hangi seçeneğin daha mantıklı olduğunu zaten biliyorsunuz, değil mi?

SONUÇ:

Zekanızı arttırmak için yapabilecekleriniz bunlarla da sınırlı kalmıyor. Ama ben bugün sadece bunu eğlenceli bir şekilde yapmak isteyenler için konuşmak istedim. Neticede en başta da dediğim gibi yeterince zeki olan herkes, daha zeki olmak için uğraşmayı kendine görev bilecek ve bunu bir hayat tarzı olarak benimseyecektir. Kaldı ki bu devirde en önemli silahın bilgi olduğunun ve dünyanın en başarılı insanlarının bulundukları mevkiye zekaları sayesinde geldiklerinin hepimiz farkındayız. Üzerine basmak istediğim düşünce yeterince anlaşılır oldu sanırım, öyle değil mi?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.