Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kıvrak Bir Zekaya Sahip Olmak için Edinmeniz Gereken Günlük Alışkanlıklar

Aşağıda daha zeki olmak için edinilmesi gereken günlük alışkanlıklardan oluşan listeyi inceleyeceksiniz. İşte kıvrak bir zeka için yapılabilecek basit şeyler;
Kıvrak Bir Zekaya Sahip Olmak için Edinmeniz Gereken Günlük Alışkanlıklar
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Sizin de bildiğiniz gibi zeka geliştirilebilen bir şeydir. Yani beynimizi tıpkı diğer organlarımız gibi çalıştırıp geliştirebiliyor ya da tembelleştirip köreltebiliyoruz. Anlayacağınız, görünenden çok daha zeki olmak tamamen bizim elimizde. Diğer tüm alanlarda olduğu gibi, bu alanda da başarılı olmak için hep daha çok çalışmamız gerekiyor. Yan gelip yatmak bizi hiçbir şekilde daha akıllı yapmıyor, aksine elinizdeki avcunuzdakini de yitirmemize neden oluyor.

Eminim, yaşınız belli bir olgunluğa eriştiyse şu cümle size çok tanıdık gelecektir: “Sanırım yaşlandıkça aptallaşıyorum.” Aslına bakarsanız, bu kısmen doğru. Çünkü biz yaşlandıkça beynimiz de bizimle birlikte yaşlanmaya başlıyor. Çocukken ya da gençken bir kez okuduğumuzda kavradığımız şeyleri anlamak geçen yıllarla birlikte gittikçe daha zor bir hal alıyor. Ancak tüm bu sürecin işleyişini yavaşlatmak mümkün. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki bazı egzersizler sayesinde beyindeki hücreler arasında yeni bağlantılar oluşturulabiliyor. Kısacası, yaşlandıkça fonksiyonları azalan ya da hacimleri küçülen beyin hücrelerini geliştirmenin mümkün olduğu kanıtlandı. Şu an büyük ihtimalle “daha zeki olmak için ne yapabilirim?” diye düşünüyorsunuz. İşte tam da bu nedenle, aşağıdaki listeyi hazırladım.

Sabah Kalktığınızda 2 Bardak Su İçmeyi Alışkanlık Haline Getirin!

Sabah Kalktığınızda 2 Bardak Su İçmeyi Alışkanlık Haline Getirin!Evet, daha zeki olmak için edinebileceğiniz alışkanlıklardan ilki budur. Yani sabah kalktığınızda 2 bardak su içmektir. Su içmenin daha zeki olmakla ne ilgisi var diye de düşünmeyin. Çünkü bu ikisi, birbirine şaşırtacak derecede bağlantılıdır. Şöyle ki vücudunuz geceleyin 6-8 saat boyunca susuz kalmaktadır. Sabah kalktığınızda ilk 30 dakika içinde su içmek vücudunuzdaki sıvı dengesini koruyarak, sizin gün boyunca göstereceğiniz verimi etkilemektedir. Sonuçta her gün yapabileceğiniz bu basit adım sayesinde, gününüzü çok daha üretken geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Kahvaltı Yaparken Bir şeyler Okuyun ya da Dinleyin!

Kahvaltı Yaparken Bir şeyler Okuyun ya da Dinleyin!Uyandınız, suyunuzu içtiniz ve sıra geldi kahvaltıya. İşte bu sırada yemek yemek dışında bir şeyler yaparak zihninizi de besleyebilirsiniz. Mesela; kitap okuyabilir, elinizden hiç düşürmediğiniz o akıllı telefonunuzdan haberlere göz gezdirebilir ya da bu vaktinizi sesli kitaplar eşliğinde daha verimli değerlendirebilirsiniz. Sonuçta zamanınızı ne kadar iyi yönettiğiniz, işte bunun gibi alışkanlıklarla belli oluyor, değil mi?

Yeşil Çay İçin!

Yeşil Çay İçin!Biliyorum, kahve yeşil çaya göre çok daha cazip görünüyor. Ama siz yeşil çayı tercih etmelisiniz. Çünkü kahvede bulunan yüksek miktardaki kafein, sizin olduğunuzdan çok daha endişeli ve sinirli bir insan olmanıza yol açmaktadır. Öte yandan, yeşil çay ise size hem bir uyarıcı olacak hem de bu etkisinin yanında daha pek çok yönden fayda sağlayacaktır. Mesela yeşil çay, mükemmel bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktirir, performansınızı yükseltir, stresi azaltır; akciğer, mide, bağırsak gibi kanserler risklerine karşı önleyicidir. Bunların yanı sıra, daha bir dizi yararı vardır. Sizce de kahve yerine yeşil çay tüketmek çok daha mantıklı, değil mi?

Şekerleme Yapın!

Şekerleme Yapın!Eğer imkanınız varsa gün içinde şekerleme yapmaya çalışın. Evet, doğru duydunuz. Size daha zeki olmak için gün içinde biraz gözlerinizi dinlendirin diyorum. Mesela insanın en çok uykuya ihtiyaç duyduğu saatler olan 12.00 ile 16.00 arasında kısa şekerlemeler yapabilirsiniz. Bu sizi hem fiziksel anlamda hem de zihinsel anlamda canlandıracak ve çok daha verimli bir biçimde çalışmanızı sağlayacaktır. Ne diyorsunuz, sizin de böyle bir şansınız var mı?

Üç Beyazdan Biri Olan Şekeri Kesin!

Üç Beyazdan Biri Olan Şekeri Kesin!Eğer yapabiliyorsanız, şekerden tamamen uzak durun. Ya da odaklanmaya ihtiyacınız olduğunda hemen şekere veya şekerli gıdalara yönelmeyin. Çünkü insan vücudunun, sizin o bayıldığınız şekerlere hiç ama hiç ihtiyacı yoktur. Doğada bulunan tek doğal şeker, meyvede bulunandır ve ihtiyacınızı bu şekilde gidermeye çalışmalısınız. Unutmayın ki rafine şekerler bizim için zehirden farksızdır ve sözüm ona kafanızın daha iyi çalışması için beyaz şekerlere, şekerli yiyeceklere yönelmeyi bir an önce bırakmalısınız.

Sosyal Medyaya Ayırdığınız Zamanı Kısaltın!

Sosyal Medyaya Ayırdığınız Zamanı Kısaltın!Biliyorum ki sosyal medyayla aranızdaki tüm bağı koparmak, sizin için çok zor olacaktır. Ama en azından, bunun için ayıracağınız zamanı belirleyin. Atıyorum, “günde 1 saatimi sosyal medyada harcayacağım” deyin ve bu hiçbir zaman 61 dakikaya uzamasın. Çünkü sosyal medyada takılarak, beyninizi gereksiz bilgilerle doldurup duruyorsunuz. Beyniniz bu sırada çalışmaya değil, tüketmeye odaklanıyor. Sonuçta; daha zeki olmak için tüketmeyi değil, üretmeyi tercih etmelisiniz değil mi?

Televizyon İzlemek Yerine Oyun Oynayın!

Televizyon İzlemek Yerine Oyun Oynayın!Evet, tıpkı sosyal medyada harcadığımız zaman gibi televizyon izlerken de beynimizi bir anlamda bilgi tüketmeye mahkum ediyoruz. Daha zeki olmak için işte bunu yapmamalısınız. Mümkünse evinizdeki televizyondan kurtulmalı ya da o kırmızı açma kapama düğmesine hiç basmamalısınız. Saçma sapan televizyon dizileri izleyerek hayatınızın önemli dakikalarını boşa harcamamalı, bunun yerine başka aktivitelerle uğraşmayı tercih etmelisiniz. Mesela; bunun yerine beyninizi çalışmaya zorlayacak oyunlar oynayabilir, bu şekilde arkadaşlarınızla veya ailenizle çok daha kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Televizyon İzlemek Yerine Kitap Okuyun!

Televizyon İzlemek Yerine Kitap Okuyun!Kendinize şu sözü verin: “her hafta bir kitap okuyacağım” ve bu sözünüzü tutmak için ne gerekiyorsa yapın. Çünkü kitap okuyarak, kendinize en büyük yatırımı yapmış olursunuz. Televizyon izlemenin ise size hiçbir faydası yoktur. Haberleri, eğitici programları ya da belgeselleri elbette bunun dışında tutuyorum. Ama çoğu insan televizyonu açtığında bu tür programları tercih etmiyor. Özellikle de dizilerin kanalların hükümdarı olduğu ülkemizde! Sonuçta iyisi mi siz, televizyonu hiç açmayın ve aptal kutusunun önünde geçireceğiniz saatleri kitap okuyarak tamamlayın.

Egzersiz Yapın!

Egzersiz Yapın!Gün içinde egzersiz yapmaya özen gösterin. Çünkü fiziksel olarak ne kadar sağlıklı olduğunuz, beyninizin nasıl çalışacağını direkt olarak etkileyecektir. Mesela, her gün yürümeye özen gösterin. Öğle aralarınızda ufak ısınma ve gevşeme hareketleri yapın. Eğer bunların hiçbirini yapamıyorsanız da mesai çıkışlarında bir spor salonuna gitmeyi düşünebilirsiniz. Her akşam bir saat spor yapmak size hiçbir şey kaybettirmeyecek, aksine pek çok yönden olumlu katkıda bulunacaktır.

Sizden Daha Zeki İnsanlarla Arkadaşlık Yapın!

Sizden Daha Zeki İnsanlarla Arkadaşlık Yapın!Çoğu insanın düştüğü hayata düşmeyin. Yani arkadaşlarınızın arasında en zeki olabilmek için, kendi zeka seviyenizin altında olan kişilerle görüşmeye çalışmayın. Arkadaşlarınızın sizden daha zeki olmasına ya da en azından sizinle aynı seviyelerde olmasına özen gösterin. Bu şekilde onlarla fikir alışverişi yapabilir ve bir yandan eğlenirken bir yandan da onlardan faydalanabilirsiniz.

Sizinle Aynı Fikirde Olmayan İnsanlarla Tartışın!

Sizinle Aynı Fikirde Olmayan İnsanlarla Tartışın!Daha zeki olmak için her gün yapabileceğiniz bir diğer şey de sizinle aynı fikirde olmayan insanlarla tartışmaktır. Peki, neden? Çünkü bu size pek çok yönden katkı sağlayacaktır. Mesela; karşınızdaki kişiye düşüncenizi kabul ettirmek için beyninizi daha çok çalışmaya zorlayacak, fikirlerinizi ifade edebilme yeteneğinizi güçlendireceksiniz. Ayrıca karşınızdaki kişinin düşüncelerini anlamaya çalışacak ve eğer ikna edilebilirseniz yeni bir şey öğrenmiş olacaksınız. Yani tartışmayı kazansanız da kaybetseniz de kazanmış olacaksınız.

Doğada Yürüyüş Yapın!

Doğada Yürüyüş Yapın!Doğada yürüyüş yapmak size pek çok anlamda fayda sağlayacaktır. Bu şekilde hem fiziksel hem ruhsal hem de zihinsel olarak kendinizi yenilenmiş hissedersiniz. Mesela, öğle aralarınızda işinize yakın bir yerde yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. Bol ağaçlı park alanlarını ziyaret ederek, günün geri kalanını çok daha verimli bir biçimde geçirebilirsiniz. Sonuçta; küçük doğa yürüyüşleri sayesinde gün içinde öğrendiğiniz şeyleri hafızanıza yerleştirirken, aynı zamanda dinlenmiş olursunuz.

Her Zaman Yanınızda Not Defteri Taşıyın!

Her Zaman Yanınızda Not Defteri Taşıyın!Başarılı insanların yanında sürekli olarak not defteri taşıdığı eminim sizin de dikkatinizi çekmiştir, değil mi? Peki, onların hafızaları çok kötü olduğu için mi not defteri kullanıyorlar dersiniz? Elbette hayır! Onlar sadece daha zeki oldukları için not defteri taşımayı alışkanlık haline getirmişlerdir. Siz de bundan sonra çantanızda ya da cebinizde not defteri bulundurarak daha başarılı olabilirsiniz. Bu şekilde aklınıza gelen düşünceleri hemen kağıda dökebilir, merak ettiğiniz bir şeyi daha sonra incelemek üzere not alabilir, gün içinde fark ettiğiniz detayları unutmadan yazabilir ve gün sonunda geri dönüp bakabileceğiniz harika bir listeye sahip olabilirsiniz. Hem bu şekilde “yapıldı” ya da “yapılacaklar” listenizi hazırlamanın da çok daha kolay olacağını belirtmeliyim.

Yeni Bir Dil Öğrenmeye Başlayın!

Yeni Bir Dil Öğrenmeye Başlayın!Ne demişler; bir dil bir insan iki dil iki insan! Tabii, bu işin ayrı bir boyutu. Yeni bir dil öğrenmek size pek çok farklı yönden katkı sunacağı gibi, beyninizin de daha çok çalışmasını sağlayacaktır. Evet, yapılan araştırmalar gösteriyor ki dil eğitimi sırasında beynin neredeyse tüm bölgeleri aktive oluyor. Size illa ki o dili anadiliniz gibi öğrenmeniz gerektiğini de söylemiyorum. Bir dili sadece derdinizi anlatacak kadar öğrenmenin bile, size inanamayacağınız kadar fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Farklı Şeyler Yapın!

Farklı Şeyler Yapın!Size gidin dünyanın en yüksek binasında selfie çekin demiyorum. Ama rutininizin dışına çıkmaya çalışın. Yani küçük de olsa her gün bir değişiklik yapmayı alışkanlık haline getirin. Mesela, öğle aranızda daha önce hiç yemediğiniz bir şey yemeyi deneyin. Akşam dışarı çıkıp mahallenin gençleriyle basketbol oynayın. Huzurevlerini ziyaret edin ve daha önce hiç görmediğiniz yaşlı insanlarla muhabbet edin. Ev ve iş arası güzergahınızı değiştirin. Yeni insanlarla tanışma fırsatı bulduğunuz her anı değerlendirin. Ne bileyim işte, monotonun dışına çıkın da ne yaparsanız yapın. Çünkü yeni bir şeyler denemenin zeka geliştirici etkisi diğer şeylere göre çok ama çok daha fazla yüksektir.

Ne diyorsunuz, yukarıdaki önerilere uygulamak çok da zor değil sanırım! Ama tabii son karar her zamanki gibi sizin. Şayet kitap okumak yerine televizyonun karşısında saatlerce pineklemeyi tercih eden biriyseniz ve daha da kötüsü bu sizin yaşam tarzınızsa, ona yapacak bir şey yok. Tabii, benim tavsiyem yukarıdaki listeyi gerçekten dikkate almanız olacaktır. Unutmayın! Bu hayatta başarılı olmak istiyorsanız, her zaman “zehir gibi” çalışan bir kafaya sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için de tabii olarak çaba harcamalısınız…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.