Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yeni İnsanlarla Tanışmak için Kullanabileceğiniz Etkili Taktikler

Her yeni insan hayatımıza farklı bir şeyler katar. Eğer yeni insanlarla tanışmak istiyorsanız listemizdeki etkili tanışma yöntemlerine göz atın!
Yeni İnsanlarla Tanışmak için Kullanabileceğiniz Etkili Taktikler
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İşten ya da okuldan arta kalan zamanınızda yapacak hiçbir şey bulamıyor musunuz? Çoğunlukla aklınızdan geçen düşünceler hayatın ne kadar da sıkıcı olduğu yönünde mi? Zaten parmakla sayılabilecek olan eski arkadaşlarınızla artık görüşmek istemiyor musunuz? Aynılıklardan, masada dönen benzer can sıkıcı muhabbetlerden bıkıp usandınız mı? Bir şeyler yapmak istediğinizde birlikte vakit geçirmekten hoşlandığınız kimsenin olmadığını mı düşünüyorsunuz? Eğer bu sorulardan herhangi birine evet diyorsanız, o zaman acilen hayatınıza yeni renkler katmalısınız. Yani en kısa sürede yeni insanlarla tanışmalısınız diyorum.

Evet, yeni insanlarla tanışmak! Diğer bir deyişle yaşamınıza yepyeni renkler, hiç duymadığınız cümleler, tanıdık olmadığınız sesler katmak! Zira daha mutlu, eğlenceli ve doyurucu bir hayat için sosyalleşmek kesinlikle gerekli olan bir şey. Gerekli, gerekli olmasına; ama herkesin bu konuda yeterince kabiliyetli olmadığını da açıkça görebiliyoruz. Sonuçta bazıları için yeni biriyle tanışmak dünyanın en sıradan işi kadar kolayken, bazıları içinse bu kişinin midesine kramplar girmesine neden olacak kadar stres vericidir. Hatta kimileri için yeni insanlarla tanışmak adeta bir fobi niteliği almıştır diyebiliriz. Ancak bu korkuyu yenmek için yapılabilecek bir sürü farklı şey olduğunu da belirtmeliyim.

Yani “arkadaş edinme konusunda çok yeteneksizim, yeni biriyle karşılaştığımda iki lafı bile bir araya getiremiyorum” diye düşünüyorsanız, bu problemin rahatlıkla aşılabilecek bir sorun olduğunu söyleyebilirim. İsterseniz siz de geniş bir arkadaş çevresi olan ve bu çevre sayesinde hem iş hem de özel hayatınızda başarıyı garantileyen özgüvenli kişilerden biri olabilirsiniz. Sadece birazcık cesaretli olmanız ve yeni insanlarla daha kolay tanışabilmek için ne gibi yöntemler izleyeceğinizi bilmeniz gerekiyor. İşte bunun için de hemen şimdi aşağıdaki başlıkları incelemeye başlamalısınız. Çünkü bugün yeni insanlarla tanışmanızı kolaylaştıracak etkili yöntemler üzerine konuşacağız. Dilerseniz, sizi tanışacağınız yeni arkadaşlarınızdan daha fazla mahrum bırakmadan hemen bu yöntemleri incelemeye başlayalım.

Sanal Değil Gerçek Arkadaşlıklar Kurun!

Sanal Değil Gerçek Arkadaşlıklar Kurun!Belki gerçek hayatta birkaç kişi dışında hiç arkadaşınız yok, ama sosyal medya hesaplarınızda yüzlercesine sahipsiniz. Öncelikle bu konuyu aydınlığa kavuşturun. Elinizden düşmeyen telefonu, tableti bir kenara bırakıp insanlarla yüz yüze iletişim kurmaya çalışın. Gelen beğenileri yorumları aklınızdan çıkartıp gerçek hayatın içine katılın. Sanal dünyada öpücükler, gülücüklerle iletişim kurduğunuz insanları yolda gördüğünüzde kafanızı başka yöne çevirmeyin ya da sanal dünyada da yapmacık olmayın. Çünkü bu sizi zaman içinde asosyalleştirecek ve gerçek dünyada iletişim kurma yeteneğinizi köreltecektir. Öte yandan bu internet ortamından arkadaş kazanamazsınız, sanal dünyada dostluk kuramazsınız anlamına da gelmiyor. Ancak siz yine de gözünüzü ayırmadığınız o renkli ekranlardan uzaklaşmaya ve gerçek insanlarla gerçek tokalaşmalar yapmaya başlayın derim.

İletişim Konusunda Eksik Olduğunuz Yönleri Geliştirin!

İletişim Konusunda Eksik Olduğunuz Yönleri Geliştirin!Yeni insanlarla tanışmak için yapmanız gereken bir diğer şey de iletişim konusundaki eksiklerinizi görmeniz. Mesela; neden yeni biriyle tanışmaktan korktuğunuzu, tanışma evresinden mi sonrasından mı daha çok çekindiğinizi ve bunlar gibi soruları cevaplamalısınız. Atıyorum; tanışma aşamasında ne yapmanız gerektiğini, yeni tanıştığınız birine ne söyleyip ne söylememeniz gerektiğini kestiremiyorsunuz. O zaman bu konu üzerine kendinizi geliştirmeye çalışın. Hemen buraya tıklayarak güçlü bir iletişim yeteneği için geliştirmeniz gereken noktalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Sonuçta bilginin elimizin altında olduğu bir çağda yaşamıyor muyuz? Neden zamanımızın olanaklarından faydalanmayasınız ki? Uzun lafın kısası; iletişim konusunda eksik olduğunuz yönleri güçlendirdikçe, konuşmalarda sesiniz daha gür çıkmaya başlayacak ve “eyvah, ne söylesem de muhabbeti devam ettirsem” gibi şeyler düşünmekten de kurtulmuş olacaksınız.

İlk Adımı Atan Kişi Olmaktan Korkmayın!

İlk Adımı Atan Kişi Olmaktan Korkmayın!İnsanlarla tanışmak konusunda zorlanmanızın bir diğer nedeni de bu olabilir mi? İlk adımı hep karşı taraftan beklediğiniz için yeni arkadaşlıklar kuramıyor olabilir misiniz? Mesela; sosyal medya hesaplarınızda arkadaşınız olan kişilerle herhangi bir yerde karşılaştığınızda onları görmezden geliyor musunuz? Yıllardır aynı apartmanda mahallede yaşadığınız komşunuza selam vermeye çekiniyor musunuz? İlk adımın hep karşı taraftan gelmesini mi bekliyorsunuz? Eğer öyleyse bir an önce bu yaklaşımınızdan vazgeçmelisiniz. Çünkü ilk adımı atmaya korkan biri olursanız, istediğiniz çevreye hiçbir zaman sahip olamazsınız. İşte bunun için, yeni tanıştığınız ya da tanışmak istediğiniz insanlara yaklaşmaktan çekinmemelisiniz.

Düşünsenize, en kötü ihtimalle ne olabilir ki? Ya selamınız karşılıksız kalır ya da karşı taraftan isteksiz bir şekilde cevap alırsınız. Kaldı ki bu binde bir karşılaşılabilecek bir durumdur. Düşünsenize; hiç tanışmadığınız komşunuz size güler yüzlü bir şekilde iyi akşamlar dese, siz de aynı şekilde cevap vermez misiniz? Elbette verirsiniz. Aklı başında olan herkes verir. Ama çoğu insan ilk adımı atmaktan korktuğu için kendi kabuğuna çekilmeyi tercih ediyor. Siz böyle yapmayın. Başkalarının da sizin gibi ilk adımı atmaktan korktuğunu düşünerek onları cesaretlendirecek ışığı yakmak için harekete geçin. Hem altı üstü bir “merhaba, nasılsın, iyi günler” diyeceksiniz. Bunun neresinden zararlı çıkabilirsiniz ki öyle değil mi?

Dinlemeyi Öğrenin!

Dinlemeyi Öğrenin!Evet yeni insanlarla tanışmak, yeni arkadaşlıklar edinmek için kesinlikle iyi bir dinleyici olmalısınız. Çünkü hiç kimse kendisini umursamayan, sözlerine kulak asmayan ve daha da kötüsü onu dinliyormuş gibi yapan biriyle iletişim kurmaktan hoşlanmaz. İşte bu nedenle, yeni arkadaş edinme yolculuğunuza çıkmadan önce gerçekten iyi bir dinleyici olup olmadığınıza karar vermelisiniz. Zira bu yeteneğinizi geliştirerek çok daha kolay bir şekilde arkadaş edinebilir, aynı zamanda daha pek çok farklı yönden kazançlı çıkabilirsiniz. Sonuçta; atalarımız “söz gümüşse sükut altındır” diye boşuna dememişler, öyle değil mi? Öyleyse siz de bu değerli hazinenin kıymetini bilin ve söylenenleri karşınızdaki kişiye ne cevap vereceğinizi düşünerek değil, onu gerçekten anlamaya çalışarak dinleyin.

Reddedilmekten Yargılanmaktan Korkmayın!

Reddedilmekten Yargılanmaktan Korkmayın!Aslına bakarsanı, yeni insanlarla tanışma korkusunun altında yatan en önemli nedenlerden biri de bu reddedilme, yargılanma çekinceleri! Evet, çoğumuz aslında o kişiyle konuşmak, ona bir şeyler söylemek isterken kelimelerimizin nasıl karşılanacağını bilemediğimiz için lafa giremiyoruz. Alay edilme, soru sorulduğunda cevap verememe, onaylanmama gibi saçma; ama güçlü korkularımız yüzünden kendimizi içe kapatıyor, düşüncelerini rahatlıkla ifade eden insanlara uzaktan imrenerek bakıyoruz. Oysaki korkularımızın yersiz olduğunu anlamamız ve kendimizi ifade etmekten korkmamamız gerekiyor. Hem herkesin her söylediği onaylanıyor mu ki? Siz yeni tanıştığınız birinin düşüncesini onaylamadığınızda karşınızdaki kişi kendinden bir şey kaybediyor mu? Elbette hayır. Demem o ki en kötü ihtimalle olumsuz bir şekilde eleştirilseniz, yargılansanız bile emin olun siz yine siz olacaksınız. Bu nedenle, yeni insanla tanışma olayını gözünüzde büyütmekten vazgeçin ve kendinize güvenin. Zaten sesiniz gür çıktığında karşı taraftan ilk artı puanınızı almayı garantilemişsiniz demektir.

Farklı Gruplara Katılın!

Farklı Gruplara Katılın!Yeni insanlarla tanışmak için kullanabileceğiniz bir diğer taktik de farklı gruplara katılmak, farklı aktivitelerde yer almaktır. Bunun için yeni bir hobi edinebilir, ilginizi çeken alanlarda kurslara katılabilir, profesyonel organizasyonlarda yer alabilir, gönüllü çalışmalara katılabilir ve daha pek çok farklı şey yapabilirsiniz. Yani yeter ki size keyif verecek bir topluluğa katılın. Bu şekilde hem kaliteli vakit geçirmiş hem bir şeyler öğrenmiş hem de arkadaş edinmiş olursunuz. Diğer bir deyişle, farklı topluluklar içerisinde yer alma yöntemini kullanarak aynı anda birden fazla kuş vurmanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Önünüze Çıkan Her Türlü Fırsatı Değerlendirin!

Önünüze Çıkan Her Türlü Fırsatı Değerlendirin!Şayet bir arkadaşınız sizi doğum günü partisine, yemeğe, geziye ya da herhangi başka bir etkinliğe davet ettiyse, hiç kaçırmayın ve katılın. Çünkü böyle aktivitelere katılarak yeni insanlarla çok daha rahat bir şekilde tanışabilirsiniz. Hem katıldığınız etkinlik başka bir arkadaşınız tarafından düzenlendiği için karşılaştığınız insanlarla iletişime geçerken çok zorlanmamış olursunuz. Zira ortada muhabbet edebileceğiniz hazır bir konu olacaktır. Anlayacağınız, bu sizin için avantajlı bir durumdur. Yeni tanıştığınız insana ortak arkadaşınızı nerden tanıdığını sorarak sohbeti başlatabilir, alacağınız cevaba göre muhabbeti ilerletebilirsiniz.

Kaldı ki buradaki insanlarla anlaşma ihtimaliniz de epey yüksek olacaktır. Sonuçta her iki tarafta ortak arkadaşla anlaşabildiğine göre yeni tanışacağınız insanla uyumlu çıkmanız gayet normal olacaktır. Buna ek olarak, yeni insanlarla tanışmak için önünüze çıkan fırsatları kaçırmamak denildiğinde aklınıza bir tek davet edildiğiniz etkinliklere katılmak gelmesin. Otobüs uçak yolculuklarınızda, banka kuyruklarında, hastanelerde, parklarda, kısacası her an hayatınıza yeni insanlar katmanız mümkün! Yeter ki kafanızı kaldırıp birazcık etrafınıza bakmaya ve kabuğunuzdan çıkmaya cesaret edin!

Önyargılarınızdan Kurtulun!

Önyargılarınızdan Kurtulun!Yeni insanlarla tanışmanın neden sizi bu kadar korkuttuğunu hiç düşündünüz mü? Acaba bunun nedeni elinizi kolunuzu bağlayan önyargılarınız olabilir mi? İnsanlar tarafından yanlış yaklaşılma korkunuzun ya da sizin onlara önyargıyla yaklaşmanızın bunun üzerinde etkisi olabilir mi? Evet, demek istediğim şu ki yeni insanlarla kolaylıkla tanışabilmek için onları görünüşlerine, statülerine ya da inanışlarına göre yargılamaktan vazgeçmelisiniz. İş yerinizde sürekli karşılaştığınız; ama bir kez olsun selamlaşmadığınız kişinin size katacak ne kadar çok şeyi olduğunu görmeden bilemezsiniz, değil mi?

İnanışları nedeniyle vebalı gibi düşünüp uzak durduğunuz komşunuzun belki de hayatınız boyunca sürdüreceğiniz bir dostluğun parçası olup olmayacağını bilebilir misiniz? Banka kuyruğunda beklerken sizinle muhabbet etmeye çalışan yaşlı teyzeyle konuştuğunuzda ne kadar çok şey öğreneceğinizi tahmin edebilir misiniz? Tabi ki hayır! Tüm bunları ancak önünüze gelen fırsatları elinizin tersiyle itmediğiniz zaman anlayabilirsiniz. Uzun lafın kısası hayatınızın renklenmesini istiyor, geniş bir çevreniz olmasını diliyorsanız; siz siz olun ne başkaları ne de kendiniz hakkında önyargı içeren kararlar almamaya çalışın.

İletişimi Devam Ettirmek için Çaba Gösterin!

İletişimi Devam Ettirmek için Çaba Gösterin!Tamam, yeni bir insanla tanışmak için elinizden gelen her şeyi yaptınız ve korkularınızın üstesinden geldiniz diyelim. Ama işte iş bu kadarla sınırlı kalmıyor. Çevrenizi genişletmek ve yeni dostluklar kurmak için tanışma kabiliyetinizin yanı sıra, aranızdaki iletişimi sürdürmek için de çaba harcamalısınız. Yoksa hayatımız boyunca tanışıp da sonradan ismini bile hatırlayamadığımız kişiler arasına bir yenisini daha eklemekten başka bir şey yapmamış olursunuz. Sonuçta sizin derdiniz bu değil ki! Siz hem yeni insanlarla tanışmak hem de bu insanlarla arkadaşlıklar kurmak istiyorsunuz.

O zaman aranızdaki iletişimi korumak için çaba göstermelisiniz. Bunun için tanıştığınız kişiyle ortak noktalar bulabilir, örneğin ortak bir hobiniz varsa birlikte bir şeyler yapmayı teklif edebilirsiniz. Sosyal medya mecralarının avantajlarından faydalanabilir, yeni tanıştığınız insanlarla internet üzerinden iletişim kurmaya devam edebilirsiniz. Farklı teklifler götürerek onunla yakınlaşmak istediğinizin sinyalini verebilir, alacağınız tepkilere göre nasıl adımlar atmanız gerektiğini kestirebilirsiniz. Örneğin; sevdiğiniz bir grubun konserine gidebilir, spor karşılaşmalarında yan yana oturabilir, yemeğe çıkabilir ve daha pek çok farklı şey yapabilirsiniz. Yeter ki niyetinizde samimi olduğunuzu belli edin ve rahatsızlık verici seviyede ısrarcı olmayın.

Samimiyetinize ve Kendinize Güvenin!

Samimiyetinize ve Kendinize Güvenin!Yapmanız gereken bir diğer şey de kendinize güvenmek! Hayatınızda yeni insanlara yer vermek için kendinize ve samimiyetinize kesinlikle güvenmelisiniz. Birileriyle tanışırken onları etkileme amacıyla kendinizi komik durumlara sokmamalı, sahtelikten ve yapmacıklıktan her zaman kaçınmalısınız. Çünkü insanların yeni tanıştıkları birinde en çok dikkat ettikleri şey samimiyettir. Zaten kendinizden pay biçerseniz, bu sonuca rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Düşünsenize, daha önce hiç görmediğiniz biriyle tanışıyorsunuz ve bazı hareketleri yüzünden onun samimi olmadığı yargısına varıyorsunuz. Bir daha onunla görüşmek ister miydiniz?

Elbette, bunu istemezsiniz. İşte bunun için her zaman kendiniz olmaya dikkat etmelisiniz. Yoksa ilk başta kendinizi sevdirseniz bile aranızdaki iletişimi kurmakta zorlanır, sahte davranarak hem kendinize hem de yeni tanıştığınız insanlara haksızlık etmiş olursunuz. Mesela, aslında gece hayatını çok da sevmeyen zamanının çoğunu doğada geçirmeye çalışan birisiniz. Ama bir partide tanışmış olduğunuz kişiye kendinizi çok farklı tanıttınız. Bunun sonucunda ne olur? Ya aranızdaki arkadaşlığı sürdürmek için sürekli rol yapmak ve zevklerinizden vazgeçmek zorunda kalırsınız ya da eski halinize dönerek yeni tanıştığınız insanların gözünde tutarsız biri olursunuz. Uzun lafın kısası, ilişkilerinizde her zaman ama her zaman samimi olmaya çalışmalısınız.

Çünkü bu gerçekten çok önemli! Hatta inanın bana samimiyet, dışarıdan baktığınızda burnu çok havadaymış gibi görünen insanlar için bile en mühim noktalar arasındadır. Yani birilerine kendinizi kabul ettirmek ya da onları etkilemek amacıyla bir başkasıymış gibi davranmayın. Siz sadece samimi olmaya özen gösterin, nitekim hiçbir özelliğinizle olmasa bile samimiyetiniz ve özgüveninizle karşınızdaki kişiyi etkilemeyi başarırsınız.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.