Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Libya’nın Üretime Yeniden Başlaması ve Vakalardaki Artış Petrol Fiyatlarını Düşürdü

Dünya çapında 33 milyonu aşan virüs vakaları petrol talebini baskılarken, Libya petrolünün yeniden üretilmeye başlanmış olması da fiyatlar üzerindeki baskıyı artırdı.
Libya’nın Üretime Yeniden Başlaması ve Vakalardaki Artış Petrol Fiyatlarını Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs vakaları dünyanın tamamında kaygı verici düzeyde artmaya devam ediyor. Worldometers verilerine göre 28 Eylül itibarıyla kaydedilen toplam vaka sayısı 33 milyon 307 bin 577’e ulaşırken, hayatını kaybedenlerin sayısı 1 milyonu aştı.

Günlük vaka sayıları hala 300 binli seviyelerde geliyor. Birçok ülkede ise ikinci dalganın başlamasıyla kısıtlamaların yeniden devreye sokulması gündemde.

Bu tablo petrol piyasasını baskılayan en önemli unsur olarak öne çıkıyor. Bunun yanında Libya petrolünün piyasaya geri dönmesi de fiyatları aşağı çeken güncel bir gelişme olarak değerlendirilmekte.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, %1’e yakın değer kaybetti.
Brent Petrol 42 Dolarda Seyrediyor
Kaynak: Daily FX

Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, geçtiğimiz günlerde ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter güçleriyle petrol üretimi ve ihracı konusunda anlaşma yaptıklarını duyurmuştu.

Libya ekonomisi petrole dayalı olan bir ülke ve kaynakların tamamına yakın kısmı Hafter’in kontrolünde olan bölgede bulunuyor. Libya Ulusal Petrol Kurumu verilerine göre, üretim ve ihracatın 8 aydır engellenmesi ülkeye 10 milyar dolarlık bir zarar verdi.

8 aydır kapalı olan petrol tesislerinin açılması ve üretimin artması zaten arz tarafında var olan sıkıntıların üzerine eklenince petrol piyasasındaki görünüm iyice bozuldu.

Brent petrolün varil fiyatı TSİ 09:50’de %0,90 ekside 42,03 dolardan işlem görüyor. Analistler Vitol Group’un petrol talebinde belirsizliğin sürdüğünü bildiren açıklamasının da fiyatları aşağı çektiğini belirtiyor.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), şu dakikalarda %0,85 ekside 39,91 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 39 Dolarda Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü 40 dolar üstünden kanan ABD türü ham petrolün varil fiyatı küresel piyasalarda düşüşünü devam ettirdi. Genel tablonun bozulmasındaki en büyük etken Covid-19 vakalarının yeniden tırmanışa geçmiş olması. Hatırlanacağı üzere Mart ve Nisan aylarında talepteki tarihi çöküş, petrol vadeli kontratlarını eklisi seviyelere düşürmüştü.

Oversea-Chinese Banking Corp ekonomisti Howie Lee, büyük ekonomiye sahip ülkelerin kısıtlamaları yeniden devreye sokmayı düşünmelerinin petrol fiyatlarını düşüren en önemli faktör olduğunu söyledi. Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak bu yıl küresel petrol talebinin geçen yıla kıyasla %10 oranında düşeceğini ve toparlanmanın uzun süreceğini belirtti.

GCM Yatırım analistleri 39,00 – 40,50 bandının kritik seviyeler olduğunu belirtiyor. Fiyatların 40,50 üstünde 4 saatlik kapanışlarda yön bulacağının altı çiziliyor. Bu seviye üzerinde kalıcı hareketlerde 40,50, altında ise 39,00 – 38,00 dolar seviyelerinin gündeme gelmesi bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%