Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

St James Place, TSB ve Cofunds 2018’in Şikayet Rekorunu Kıranlar Arasında Yer Aldı

Asya'nın lider ekonomisinde barınan şirketlerin şikayet sıralamasında dikkat çeken gelişmeleri ve gündeme güncel rakamlarla bakış;
St James Place, TSB ve Cofunds 2018’in Şikayet Rekorunu Kıranlar Arasında Yer Aldı
Yorum

St James Place, TSB ve yatırım platformu Cofunds City Watchdog’un verilerine göre, 2018’in ikinci yarısında en fazla şikayet edilen finansal hizmetler şirketleri arasında yer aldı.

Rakamlar, TSB’deki büyük bir BT aksaklığından ve St James’in yerinde bir dizi idari hatadan sonra gündeme geldi.

Mali Davranış Otoritesi, Temmuz ve Aralık 2018 arasında TSB’ye uygulanan şikayetlerin %92.5’ini, önceki yılın aynı noktasında ise yalnızca %57’de onamıştı.

Şikayetler Onandı

Gelen Şikayetler DeğerlendiriliyorGeçtiğimiz yıl bankadaki bir BT kesintisi, yüzlerce müşterinin haftalarca çevrimiçi bankacılığa erişememesi ve bu bağlamda 6 bin 800’den az şikayetle sonuçlanma gündemine neden olmuştu 3.500’ü hala araştırılıyor. TSB’nin Perşembe günü yorum yapmaktan kaçındığı bildirildi.

Üst düzey portföy müdürü olan St James’s Place, şirketin idari şikayetlerinin %87’sini geçen yılın ikinci yarısında onandırdı ve geride bıraktı.

Şirket, şirketin idari kolu St James’in Place UK’ine ve şikayetleri emekli aylığı ve yatırım danışmanlığı ile ilgili olan St James Place Wealth Management’a ayrılmıştı. St James’s Place UK, şu anda kapalı olan 1000’in altında şikayet aldı. %87’sini onayladı, bu geçen yılın oranına paraleldi.

Dikkat Çeken Satın Alma

Cofunds Satın Alması Dikkat Çektiİdari ve adres değiştirmedeki hatalar, müşteriler tarafına yansıyan fon değişimi veya gelir ödemeleri gibi sorunları içermekte. Firmanın servet yönetim kolu, şikayetlerinin %30’unun, bir önceki yıla göre yükselişini gördüğünü ekliyor.

İlk tavsiye ücretlerinde %4,5’e kadar ücret alan şirket, idari işler için üstlenilen şikayetlerin daha yüksek oranının, çoğu kişinin daha fazla desteklenmesi muhtemel gecikmeler veya işleme hatalarıyla ilgili olduğu gerçeğini yansıttığını vurgulamakta.

Mali müşavirler tarafından kullanılan bir yatırım platformu olan Cofunds, Aegon’un 2016 yılında 140 milyon £ karşılığında şirket satın almasının ardından yüksek hacimde bir şikayet almıştı. Şirkete yönelik şikayetlerin %89.1’i bir önceki yıla göre %70’ten daha fazla gerçekleşti.

Sorunları Yansıtan İtirazlar

Şikayetlerin Sorunları Yansıttığı İfade EdildiAegon’dan bir sözcü, “2018 ortalarında Cofunds perakende satış kitabının göçü, platform kullanıcıları için hizmet ve operasyonel sorunlara neden oldu ve bu döneme ilişkin şikayet rakamlarımız, kullanıcıların karşılaştığı hizmet sorunlarını yansıtıyor.” dedi.

Sözcü “Yıl sonuna kadar, çekirdek operasyonel hizmetler hedefe geri döndü ve bu dönemde bu rakamlarda önemli bir düşüş görmeyi bekliyoruz.” ifadelerini de ekledi.

Rakamlarda İyileşme

Son Rakamlarda İyileşme Olduğu Dikkat ÇektiDIY yatırım platformu olan Hisse Senedi Merkezi, 2018’in ikinci yarısında, aynı yıl çökmekte olan aracı kurum Beaufort Menkul Kıymetlerinden müşteriler edindikten sonra şikayetlerde bir artış gördü.

Genel Müdür Richard Stone, 2018’in ikinci yarısında Beaufort Sipp hesaplarıyla ilgili şikayetlerin %53’ünü aldı. Stone “2019 yılının ilk yarısına bakıldığında, kendi kendimize harcadığımız kişisel emekli maaşlarımızla ilgili şikayet seviyemizi, bugün yayınlanan rakamlarda önemli iyileşme gösteren rakamlarda gözlemliyoruz.” dedi.

FCA, yılın ilk ve ikinci yarısı arasında genel şikayetlerin yüzde 5 düştüğünü söyledi. Bu, 2016 yılında firmaların raporlama gereksinimlerinde değişiklik yapılmasından bu yana ilk düşüş olarak dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu