Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Emtiaların Rallisi Sürerken, SPGSCI Endeksi Sene Başından Bu Yana %13,5 Yükseldi

Analistler son dönemde emtia piyasasında yaşanan yükselişlerin, beşinci süper döngünün habercisi olabileceğini belirtiyor.
Emtiaların Rallisi Sürerken, SPGSCI Endeksi Sene Başından Bu Yana %13,5 Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Coronavirüs pandemisi nedeniyle madenlerde ve rafineri tesislerinde aksayan işler, hemen devamında gelen talep toparlanmasına yetişemeyince emtia fiyatlarında sıçrama kaydedildi.

Salgının ilk dalgası sonrasında birçok ekonomi toparlanmaya başladı. Özellikle Çin’de imalat sanayi hızla eski haline dönerken, bu alanda kullanılan emtia fiyatlarında yükseliş hakim.

S&P Goldman Sachs Emtia Endeksi (SPGSCI) altında yer alan metal ürünlerinin fiyatlarında, geçen yılın ilk yarısına kıyasla ortalama %57 artış oldu.
SPGSCI Endeksi Yükselişte
Kaynak: TradingView

Pandemi etkisiyle 2020’nin Mart ve Nisan aylarında başta petrol olmak üzere hemen hemen tüm emtia türlerinde sert düşüşler yaşandı. Petrol şu an talepteki toparlanmanın etkisiyle son 13 ayın en yükseğine çıkmış durumda. Metal türleri de endüstriyel alanda artan ihtiyaçla rekor seviyelerde bulunuyor.

S&P GSCI Endeksi, geçen yılın Nisan ayında 222 puana inmişti. Şu sıralar 469 puandan işlem gören endeks, yeni yıla 400 puan üzerinden başladı. S&P GSCI Emtia Toplam Getiri (SPGSCITR) Endeksi ise 1.260,14 puandan, 2.231,51 puana tırmandı.

Hükümetlerin ekonomiyi desteklemek için trilyonlarca dolarlık teşvik paketlerini hayata geçirmesi de fiyatları etkileyen bir başka faktör oldu. Söz konusu tırmanış sadece bakır ve platin gibi metal grubunda değil, mısır, buğday gibi tahıllarda da görülüyor.

Londra Metal Borsası’nda bakırın ton fiyatı 8 bin 416 dolardan işlem görüyor. Kontrat bazında fiyatı ise TSİ 10.53 itibarıyla %0,94 yükselişle 3,82 dolarda bulunuyor. Gümüş ise Reddit çılgınlığı sonrasında çekildiği yatay seviyedeki konumunu, 27-28 dolar civarında koruyor.

Wall Street’in dev bankaları, emtia piyasasının beşinci süper döngüye hazırlanıyor olabileceğini aktardı.
16 Şubat Emtia Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Talep tarafında yaşanan şok değişimler sonucu ortaya çıkan fiyat patlamaları süper döngü olarak tanımlanıyor. Emtia piyasa son 120 yıl içinde 4 kez süper döngü yaşadı. Covid-19 salgını sonrasında gerçekleşen ani değişikliğin, yeni bir süper döngünün başlangıcı olabileceği ifade ediliyor.

Bunun yanında birçok ülkenin iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında geçtiği yeşil ekonomilerin de birçok metali destekleyeceği belirtiliyor. JP Morgan geçtiğimiz günlerde yaptığı bir değerlendirmede, metallerdeki yıllarca sürecek bir yükselişin başlamış olabileceğini ifade etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%