Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Saudi Aramco Net Kârı, 3Ç20’de Petrol Talebiyle %45 Düştü

Petrol devi Saudi Aramco'nun net kârı, petrol talebindeki zayıflığa bağlı olarak yılın üçüncü çeyreğinde %45 oranında düştü.
Saudi Aramco Net Kârı, 3Ç20’de Petrol Talebiyle %45 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Saudi Aramco, 2020 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bir önceki yılın üçüncü çeyreğine göre %44,6 oranında net kâr düşüşü ile karşılaştığını bildirdi. Koronavirüs pandemisinin petrol talebine ve fiyatlarına verdiği zararın bir yansıması olarak bu sonucu elde ettiğini belirtti.

Saudi Aramco’nun net kârı, 2019’un üçüncü çeyreğindeki 79,84 milyar riyalden 2020’nin üçüncü çeyreğinde 44,21 milyar riyale (11,8 milyar dolar) düştü.
Saudi Aramco 3Ç20 Finansal Sonuçları
Kaynak: Saudi Aramco

Açıklanan rakam, analist tahminleriyle uyumlu gelirken, ikinci çeyrekteki kârların 24,75 milyar riyale düştüğü tarihi düşüşten bir toparlanma ortaya koydu. Şirket tarafınan yapılan açıklamada, daha düşük ham petrol fiyatları ve satış hacminin yanı sıra daha zayıf rafinaj ve kimyasal marjları gördüğü söylendi.

Aynı zamanda petrol üretimi telif ücretlerinde bir düşüş, telif hakkı oranında %20’den %15’e düşüş ve daha düşük gelir vergileri ile zekat ödemeleri açıkladı. Ulusal üreticinin, üçüncü çeyrekte 18,75 milyar dolarlık temettü ödemesini sürdüreceği de söylendi.

Aramco, geçen yıl Suudi Arabistan’ın yerel borsasında hisselerinin %1,5’ini halka arz etti. Analistler halka arz sonrasında hissedarlara olan bağlılığı da dahil olmak üzere şirketin önceliklerinin çoğunu yeniden şekillendirdiğini söylüyorlar.

Aramco hisseleri TSİ 14:40 sularında yüzde 1,48 oranında artıda 34,20 riyalden işlem görüyor.
Saudi Aramco Hisselerinin Halka Arz Edildiği Günden Bu Yana Performansı
Grafik: Market Watch

Hisseler, dünkü işlemleri 33,70 riyalden tamamladıktan sonra bugünkü işlemlere 33,60 riyalden başlangıç yaptı. Hisseler 52 haftanın en yüksek seviyesini 38,70 riyal ile kaydederken, en düşük seviyesini 27 riyal ile gördü. Saudi Aramco hisselerinin 5 günlük getirisi %0,87 oranında negatifken, yılbaşından bu yana getirisi %2,98 oranında negatif bölgede yer alıyor.

Bernstein’da kıdemli bir petrol ve gaz analisti olan Neil Beveridge, CNBC’ye yaptığı konuşmada “Aramco halka arzın bir parçası olarak hissedarlarına bu çok güçlü temettü taahhüdünü verdi. Saudi Aramco’ya yatırım yapan herhangi bir yatırımcı için bu gerçekten bir dönüm noktası vaadi. Bu, şirketin halka arzda taahhüt ettiği çizgide sürdürmek isteyeceği bir şey,” ifadelerini kullandı.

Şirket, sermaye harcamalarının 2019 yılının 32,7 milyar dolarına kıyasla 2020 için 25 milyar ila30 milyar dolar aralığının alt sınırında olmasını beklediğini söyledi. Kazançlar açıklanırken, “Aramco mevcut iş ortamına yanıt olarak sermaye harcaması optimizasyonu ve verimlilik programları yürütmeye devam ediyor” bilgisi de paylaşıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu