Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ragnar Lodbrok (Lothbrok): Efsanevi Viking Savaşçısı ve Kralı Hakkında Bilmedikleriniz

Çiftçilikten, İngiltere ve Fransa'yı dize getiren bir krala dönüşen Ragnar Lodbrok hakkında bilinmeyenleri huzurlarınıza getiriyoruz.
Ragnar Lodbrok (Lothbrok): Efsanevi Viking Savaşçısı ve Kralı Hakkında Bilmedikleriniz
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Vikinglere batının kapılarını açarak, İngiltere ve Fransa’yı canından bezdiren cesur ve zeki bir Nors efsanesini sizlerle buluşturuyoruz. Ragnar Lodbrok veya Lothbrok olarak bilinen bu Viking savaşçısı, hırsı, cesareti, azmi ve zekasıyla 9. yüzyılın en önemli isimlerinden biri haline geldi. Destanlara konu olan, İskandinav tanrılarından Odin’den geldiğine inanılan Ragnar Lodbrok, halen daha birçok önemli esere konu ediliyor.

Günümüzde bile sadece cesur savaşçıların gidebildiğine inanılan Nors cenneti, Valahala’da Odin ve diğer cesur efsanelerle birlikte olduğuna inanılan Ragnar Lodbrok efsanesinin yeniden dirilişi; History Chanel’da yayınlanan ve en sevilen yapımlardan biri olan Vikings dizisiyle gerçekleşti. Travis Fimmel’in muhteşem oyunculuğuyla yeniden yad edilen bu Viking efsanesi hakkında her şeyi sizlerle buluşturuyoruz.

İşte huzurlarınızda tarihe damgasını vurmuş Ragnar Lodbrok hakkında bilinmesi gerekenler;

Ragnar Lodbrok Gerçek mi yoksa Şehir Efsanesi mi?

Ragnar Lodbrok Gerçek mi yoksa Şehir Efsanesi mi?Eski, Orta ve Yeni Çağ’larda yaşadığına inanılan birçok efsanevi savaşçı ve kral daha önce de birçok yapımla karşımıza geldiler. Kral Arthur, William Wallace, Robin Hood, İbn Fadlan, Kara Murat Jeanne d’Arc, Quintus Dias, Akgilleus ve Cengiz Han gibi daha birçok efsane çeşitli kitaplara ve tarihi savaş filmlerine konu oldular.  

Fakat Vikinglerle ilgili pek de fazla ses getiren yapımlar meydana getirilmemişti. Halbuki savaşçı bir topluluk olan Norslar bünyelerinde birçok efsaneyi barındırıyorlardı. Tanrıları Thor ve Yenilmezler gibi süper kahraman filmlerinde boy gösteren Norsların tarihe damga vurmuş kahramanları da en az süper güçlere sahip olan Thor, Odin ve Loki kadar sevilebilirdi.

Efsanevi Ragnar LodbrokNihayet History kanalı Vikings adında oldukça başarılı bir projeye imza attı. Ragnar’ın yanı sıra Lagertha, Bjorn, Ivar, Rollo ve Floki gibi birçok önemli ismi de bünyesinde barındırıyordu. Peki, çiftçilikten krallığa uzanan başarılı bir hikayeye sahip olan Ragnar Lodbrok gerçek miydi yoksa bir şehir efsanesi miydi?

Bazı tarihçiler, Ragnar Lodbrok (Lothbrok) hakkında anlatılan hikayelerin aslında birkaç tarihsel Viking figürünün harmanlanmasından oluştuğunu belirtiyor. Ragnar hakkında yazılan destanlara ilham kaynağı olabilecek birçok Viking savaç lordu olabileceği söyleniyor. Peki, Viking destanlarında ve geleneklerinde Ragnar ile ilgili neler yazıyor?

Ragnar Lodbrok Kimdir?Viking tanrılarından Odin’den geldiği öne sürülen, en az iki ünlü kadın savaşçı ile evlendiği söylenen ve kendisi gibi efsanevi çocuklara sahip olduğu belirtilen Ragnar; birbirinden cesur seferlerle 9. yüzyılın en önemli isimlerinden biri haline gelmiştir.

Ragnar LodbrokAyrıca Fransa ve İngiltere’ye kan kusturan Ragnar; savaş sırasında kullanmış olduğu taktiklerle de hem topraklarını genişletmiş hem de zenginliği daha da arttırmayı başarmıştır.

Peki, Ragnar Lodbrok’un en az kendisi kadar ünlü tarihi savaşçılar olan eşleri ve oğulları hakkında ne tür bilgiler yer alıyor?

Ragnar Lodbrok’un Eşleri ve Çocukları

Ragnar Lodbrok'un Eşleri ve ÇocuklarıDönemin en güçlü isimlerinden biri olan Vikin Kralı Ragnar’ın genellikle iki eşinin olduğu söylense de bazı kaynaklar bu kahramanın üç ve hatta dört kadınla evli olduğunu belirtiyor. İlk eşi olan Lagertha, halihazırda efsanevi bir kadın savaşçıydı.

Bazı akademisyenlere göre klasik dönemlerdeki basit bir Amazonlara balama çabası olan, bazılarına göre tanrıçayla özdeşleştirilmiş bir isim olan Lagertha; Danimarkalı tarihçi, yazar ve kralın danışmanı olan Saxo Grammaticus’a göre cesaretiyle Ragnar’ı etkilemeyi başarmış ve ona dört çocuk vermiş güçlü bir savaşçıydı.

Ragnar Lodbrok'un EşleriRagnar’ın Lagertha’dan sonraki eşi olan savaşçı kraliçe Aslaug ise İskandinav mitolojisinin gediklilerinden bir tanesiydi. Olağanüstü güzelliği ile Viking efsanesi Ragnar’ı kendisine hayran bırakan Aslaug, Lodbrok’un yapmış olduğu testte de zekasıyla onu etkilemeyi başarır. Hatta bu ilişki William Morris’in The Fostering of Aslaug şiirine de konu olur.

Ragnar’ın üçüncü eşinin ise Götaland Earl’ünün kızı Tora Borgarhjort olduğuna inanılır. En az üç karısı olduğu düşünülen Ragnar’ın çok sayıda oğlu ve kızı da vardır. En bilindikleri ise Lagertha’dan olma Bjorn Ironside ve Aslaug’dan olma Ivar the Boneless (Kemiksiz İvar) ikilisidir.

Ragnar Lodbrok'un ÇocuklarıAyrıca Ubba, Hvitserk, Halfdan Ragnarsson, Eric, Agnar, Hastein, Rognvald, Harald ve Fridlef Ragnarsson da çeşitli destanlara konu olmuşlardır. Bazı kaynaklarda Duvat ve Radbard Ranarsen’in de Ragnar Lothbrok’un oğulları oldukları söylenmektedir.

Ragnar’ın birçok kızı olsa da Ragnhild ve Alof Rahnarsdottir fazlasıyla ön plana çıkmaktadırlar. Vikings dizisinde ise Ruby O’Leary tarafından canlandırılan Gyda, Ragnar’ın kızlarından biri olarak izleyici karşısına çıkmıştır.  

Ragnar Lodbork ve Rollo Kardeşler mi?

Ragnar Lodbork ve Rollo Kardeşler mi?Dizide Ragnar’ın hırslı ve asi ağabeyi olarak karşımıza çıkan Rollo’nun, Ragnar’ın Batı’ya açıldığında da yanındaki ilk isimlerden biri olduğuna inanılmaktadır. Fakat bazı kaynaklar bu ünlü Viking savaşçısının, Ragnar’ın ölümünden 20 yıl sonra doğduğu söylenmektedir.

Bu nedenle de Ragnar ve Rollo ikilisinin kardeş olmadıklarını ve hatta farklı zaman dilimlerinde var olduklarını belirtmektedir. Ragnar öldükten sonra devam eden Viking akınları ile Rollo, Normandiya adı verilen topraklarda hüküm süren ilk Norslu savaşçı unvanına kavuşmuştur.  Peki ya Floki?

Ragnar Lodbrok ve Floki

Ragnar Lodbrok ve FlokiHrafna – Floki Vildgerdarson ya da bilindik adıyla Floki ile Vikinglerin önemli isimlerini tanımaya devam ediyoruz. 9. yüzyılda İzlanda’ya yelken açan ilk Norslu unvanına sahip olan ve dizide Regnar’ın yakın dostuymuş gibi gösterilen bir tarihi karakterdir.

Ancak bazı kaynaklar Floki’nin doğum tarihini 830’lar yani Ragnar’ın 840’lardaki ölümünden sadece 10 yıl öncesi olduğunu belirtiyorlar. Eğer bu kaynaklar baz alınacak olursa Kuzgunların Floki’si, Ragnar Lodbrok ile hiç tanışmamış bile olabilir.  

Ragnar Lodbrok’un Fransa ve İngiltere Baskınları

Ragnar Lodbrok'un Fransa ve İngiltere BaskınlarıOrtaçağ literatüründe Ragnar Lothbrok ile ilgili hikayeler ve tarihsel kaynaklar ayrıntılar bakımından farklılık gösterebiliyorlar. Ancak Ragnar’ın Fransa ve İngiltere’ye düzenlemiş olduğu Viking baskınları neredeyse her kaynakta aynıdır.

Anglosakson Günlükleri’nin birçoğunda Ragnar’ın bu ülkelere başarılı seferler düzenlediği ve oğullarının bu mirasları daha da ileriye taşıdığı anlatılmaktadır. Fransız tarihçilerin açıklamalarına göre ise Ragnar Danimarka’nın hükümdarı haline geldi ve oğulları Fransa’ya karşı acımasız baskınlar düzenlediler.

Ragnar Lodbrok'un İngiltere BaskınıFakat çoğu kaynağa göre Ragnar, Hıristiyan ülkelere düzenlediği saldırılarda ibadet günü olan Pazar günü baskınlar düzenliyor, öncelikle hem savunmasız hem de zengin kiliselere saldırıyordu. Zeki bir lider olarak da bilinen Ragnar, iyi organize olmuş düşmanlarını bile fazlasıyla şaşırtmayı başarıyordu.

Ragnar Lodbrok Nasıl Öldü?

Ragnar Lodbrok Nasıl Öldü?Ragnar Lodbrok’un ölümüyle ilgili iki farklı hikaye bulunuyor. Bu hikayelerden birinde Ragnar, Paris’i yerle bir ettikten sonra dönemin ölümcül hastalıklarından biri olan ishale yakalanıyor. Akabinde ise dizanteriden dolayı hayatını kaybediyor.

Diğer bir kaynakta ise Ragnar’ın ölümün, düşmanının ellerinden geldiği belirtiliyor. Uzun bir süre boyunca Ragnar Lodbrok’tan intikam almak için yanıp tutuşan Northumbria kralı Ælla, onu bir şekilde yakalıyor. Sonrasında ise onu engereklerle dolu bir çukurun içerisine atıyor. 

SPOILER: Ragnar'ın Vikings'deki Ölümü Dizide 4. sezon 15. bölümde de Ragnar bu şekilde hayata gözlerini yummuştu.Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Babalarının ölüm haberini alan oğulları ise intikam için yola düşüyorlar. Özellikle de İvar, önce İngiltere topraklarını yağmalıyor, sonrasında ise Ælla’yı muharebede yenerek onu esir alıyor. Elbette ki babasını öldüren Ælla, Kan Kartalı ya da Blodørn gibi işkenceyle idam ediyor.

Ragnar için Yakılan Matem Türküsü

12. yüzyılda yazılmış İskoçya kaynaklı Krakumal adlı şiirde de Ragnar’ın son günleri konu ediliyor. Yılanlarla dolu bir çukurun içerisinde hayata gözlerini yumduğuna inanılan Ragnar Lodbrok hakkında da birçok matem türküsü bulunuyor.

Ragnar Lodbrok HeykeliBu matem türkülerinin en ünlüsünün ise çukura atıldığında Ragnar’ın ağzından dökülen sözler olduğu belirtiliyor. Odin ile şölen masasında oturduğunu söylediği bu türkünün yanı sıra Einar Selvik imzalı Snippet de Ragnar’ın ölüm şarkısı olarak karşımıza geliyor.

Popüler Kültürde Ragnar Lothbrok

Popüler Kültürde Ragnar LothbrokVikinglerin efsanevi figürü Ragnar Lodbrok, elbette ki popüler kültürde de yerini aldı. Öncelikle mitoloji filmleri arasında en iyiler arasında yer alan 1958 yapımı The Vikings filmiyle beyazperdeye aktarıldı. Ragnar, Ernest Borgnine gibi usta bir isimle hayat bulurken, Ælla Frank Thring ve Ragnar’ın oğlu Einar ise Kirk Douglas tarafından canlandırıldı.

Civilization RagnarSonrasında ise 2002 yılında Firaxis Games’in meşhur oyun serilerinden biri olan Civilization III: Play the World ve yaması Conquest ile karşımıza İskandinavya kralı olarak gelen Ragnar; Civilization IV: Beyond the Sword ve Warlords eklentisinde ise Viking uygarlığının kralı olarak oyunseverlerle buluştu.

The Last Kingdom RagnarAkabinde ise 2013 yapımı Histori Channel dizisi Vikings ile küllerinden yeniden doğan Ragnar; Bernard Conwell’in 2004 yılında yayınlanan kitabının BBC Two ekranlarına uyarlanmış hali olan The Last Kingdom dizisinde de yer aldı.

Minnesota Vikings RagnarConwell imzalı bu eser, Ragnar’dan çok oğlu İvar ve Ubbe’yi konu alıyordu. Fakat Ragnar, NFL (Ulusal Futbol Ligi) takımlarından Minnesota Vikings’e de ilham kaynağı olarak, bu ünlü takımın maskotu haline geldi.

Ragnar Lodbrok Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

Ragnar Lodbrok Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularDünya tarihe damga vurmuş birbirinden önemli isimlere ev sahipliği yapmış olsa da bu kayda değer figürlerin filmleri ya da dizileri çekilmediği sürece tozlu rafları süslemeye devam ediyorlar. Bazıları gerçek, bazıları ise abartılmış efsanelerin kahramanları olan bu isimler, sahip olduğu hikayelerle bazen bizleri gaza getiriyor, bazen ise bizlere ilham kaynağı oluyorlar.

Viking, Nors ya da İskandinav, adını siz koyun. Bu toplulukların Batı’ya ilerlemelerine ve adlarını tarihe geçirmelerine ilham kaynağı olan Ragnar Lothbrok hakkında da birçok destan bulunuyor. Bunların hangisinin ya da hangilerinin gerçek olduğu ise bilinmiyor. Yine de efsanelere, filmlere, dizilere ve hatta video oyunlarına konu olmuş bu önemli isim hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın