Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Harley Quinn: Gerçek Kötülerin Kraliçesi Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Bilgi

Dünyanın en güzel kötüsü ve Gerçek Kötüler'in (Suicide Squad) kraliçesi, Harley Quinn hakkında bilmeniz gereken her şeyi huzurlarınıza getiriyoruz. Ayrıca listemizin sonunda Türkiye ve dünyadan Harley Quinn cosplayleri de yer alıyor!
Harley Quinn: Gerçek Kötülerin Kraliçesi Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Bilgi
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Harley Quinn, aslında DC Comics’in en eski çizgi roman kahramanlarından biri olsa da dünya ve Türkiye onu en çok da Margot Robbie ile birlikte 2016 yapımı Suicide Squad yani Gerçek Kötüler filmiyle tanıdı. Güzelliği dillere destan kötü bir karakter olan Harley Quinn hakkında pek de fazla bilgiye sahip olmamıza rağmen, onun Joker’e duyduğu aşktan belki de daha fazlasını ona karşı duyduk.

Aykırı karakteri, delilik ve dahilik arasındaki ince çizgide kalmayıp, “deliliği” tercih edişi ve Joker’e karşı olan bağlılığı bizleri ona hayran bırakmıştı. Peki, Harley gerçekten de böyle bir karakter miydi? İşte bu yazımızda Harley Quinn hakkında belki de daha önce hiç duymadığınız ilginç bilgileri huzurlarınıza getiriyoruz. Ayrıca listemizin sonunda da Harley Quinn cosplayerlarını da sizlerle buluşturuyoruz.

İşte, Gerçek Kötüler’in kraliçesi, Harley Quinn hakkında bilmeniz gereken ilginç bilgiler;

Harley Quinn Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kimi zaman azılı bir katil, kimi zaman ise katıksız bir psikopat, zeki bir psikiyatr, yufka yürekli bir kötü olarak karşımıza gelen dünyanın en güzel kötüsü Harley Quinn hakkında bilinmeyenleri veya çok az bilinenleri huzurlarınıza getiriyoruz.

20. Harley Quinn Filmleri ve Dizileri

Harley Quinn Filmleri ve DizileriMargot Robbie’nin canlandırdığı Harley Quinn karakteri; David Ayer tarafından yönetilen ve 2016 yılında vizyona giren Gerçek Kötüler (Suicide Squad) filminin belki de tek beğenilen ismiydi. Jared Leto, Will Smith, Cara Delevingne ve Jai Courtney gibi isimler Robbie’nin Quinn performansıyla oldukça sönük kalmışlardı. Fakat Suicide Squad, Harley Quinn’in ilk kez karşımıza çıktığı yapım değildi ve son da olmayacaktı.

Harley Quinn DizileriDaha önce Arrow dizisinin 2. Sezonunda A.R.G.U.S. içerisinde hapis tutuluyordu. Bu yapımdan daha önce ise Batman: New Times adlı kısa animasyon filminde görülmüştü. Ayrıca tek sezonluk 2002 yapımı Birds of Prey dizisinde Mia Sara Harley Quinn karakterine hayat vermiş ve 1992 ila 1995 yılları arasında yayınlanan Batman: The Animed Series adlı çizgi dizide de Arleen Sorkin tarafından seslendirilmişti. Suicide Squad adlı yapımdan sonra da 2017 yılının sabırsızlıkla beklenen filmlerinden LEGO Batman ile karşımıza geldi.    

19. Harley Quinn’in Gerçek Adı Nedir?

Harley Quinn'in Gerçek Adı Nedir?Elbette ki çoğu çizgi roman kahramanı gibi Harley Quinn’in de gerçek bir ismi vardı. Okulunun en başarılı öğrencisi olmakla kalmayıp, ödüllü bir jimnastikçi de olan Harley; kazandığı bursla Gotham Üniversitesi’nde okuyor ve Arkham Asylum’da ise stajyer olarak çalışıyordu. Harley Quinn’in gerçek adı ise Harleen Frances Quinzel’di.

Harley Quinn'in Gerçek AdıBruce Timm ve Paul Dini tarafından yaratılan bu karakterin ismi ise Commedia dell’Arte adındaki İtalyan komedyasında yer alan; kaprisli, kıvrak zekalı ve umursamaz Harlequin ya da Türkçe adıyla Arleken karakterinden geliyordu.  

18. Harley Quinn’in Aile Bağları

Harley Quinn'in Aile BağlarıJoker ile birlikte o hainlik senin bu kötülük benim, gönüllerince takılan Harley Quinn’in aslında bir de ailesi vardı. Kimi zaman Batman’i öldürmek için uğraşan, bazen ise hem Batman’e hem de Superman’e yardım eden yufka yürekli bir kötü kahraman olarak resmedilen Quinn, animasyon serisinde ilk olarak 1992 yılında görülmüş olsa da karakterin hayranlarının Harley’in gerçek ailesiyle ilgili ilk görüntülere ulaşması 2010 yılının Şubat’ında gerçekleşti.

Harley Quinn'in AilesiGotham City Sirens çizgi romanının 7. sayısında ortaya çıkan Harley Quinn’in gerçek ailesi, okuyucuları fazlasıyla şaşırtmayı başarmıştı. Bruce Wayne kadar ya da Flash olarak bildiğimiz Barry Allen kadar trajik bir ana tanıklık etmiş olmasa da yine de zorlu bir hayata ve aileye sahipti.  

17. Harley Quinn Gerçek Bir Amazon Kadını Oldu!

Harley Quinn Gerçek Bir Amazon Kadını Oldu!Countdown çizgi roman serisinde, Suicide Squad benzeri bir grup olan Secret Six ile takılan Harley Quinn, daha fazla bu ekiple olmak istemez ve sadece kadın sakinlerin bulunduğu ıssız bir ada olan Amazon’da kalmaya karar verir. Burada kısa süreliğine de olsa bir Amazon savaşçısına dönüşen Quinn, bu hayatın da kurmaca olduğunu düşünerek kötülüklerle dolu eski yaşamına geri döner.

16. Psikiyatristlikten Deliliğe

Psikiyatristlikten DeliliğeHarley Quinnzel olarak Arkham Asylum’da genç ve açıkgözlü bir psikiyatr olarak görev yapan kahramanımız, buraya getirilen suç dünyasının dev ismi Joker’in tedavisinden sorumluydu. Terapi sırasında Joker ile yakınlaşan ve daha sonra ise suç dünyasının palyaço prensine aşık olan Quinn, Joker’in buradan kaçmasına da yardım eder.

15. Harley Quinn Gerçek Kötüler’e Nasıl Katıldı?

Harley Quinn Gerçek Kötüler'e Nasıl Katıldı?Joker’e olan aşkı bir takıntı haline gelen ve onu Asylum’dan kaçırdıktan sonra bu durumu Joker’e söyleyen Quinn, gerçek kötülüğe de ilk adımını atmış olur. Genç ve güzel psikiyatrımız artık Joker’in kölesi olmuştur. Onu toksik dolu bir varile atan Joker, kendisi gibi akıl hastası bir karakter yaratmış ve adını da Harley Quinn koymuştur.

14. Harley’in “Tek” Aşkı Joker mi?

Harley'in "Tek" Aşkı Joker mi?Joker’in aşkından yanıp tutuşan, onun bir dediğini iki etmeyen güzel kötümüz, Harley Quinn, bir türlü aşkına karşılık bulamaz. Joker onu kullanır ve hatta zaman zaman onu ortadan kaldırmaya çalışır. İşte Joker’in Quinn’den kurtulmaya çalıştığı günlerden birinde, roketle fırlatılan Harley, Robinson Parkı’na çakılır. Burada ise Zehirli Sarmaşık olarak da bilinen bir diğer kötü kadın karakter Poison Ivy kahramanımızı bulur ve kurtarır. Böylelikle Joker’den yana yüzü bir türlü gülmeyen Harley yeni bir aşka yelken açmış olur.

13. Harley Quinn Joker’i Öldürmeye Çalıştı!

Harley Quinn Joker'i Öldürmeye Çalıştı!Elbette ki her zaman Joker, Harley’i ortadan kaldırmaya çalışacak değil ya! Bu kez de Joker’den yana dili yanan Harley, ondan intikam almak için yola düşer. Sahip olduğu insan üstü güçleriyle Joker’den öcünü almak isteyen Harley Quinn, Batman ile iş birliğine gider. Nihayet Joker’i dize getiren Harley, biricik aşkına kıyamaz ve Joker’in özrü ile konu kapanmış olur.

12. Harley Quinn “Gerçekten” Çok Kötü

Harley Quinn "Gerçekten" Çok KötüBazen yufka yürekli bir kötü olarak karşımıza çıkan Harley Quinn’in yaptıklarını duyunca ona karşı büyük bir nefret besleyebilirsiniz. Elseworld tarafından yayımlanan Thrillkiller çizgi romanında Harley Fitzpatrick adında bir okullu olarak karşımıza çıkan Quinn, ailesini katlediyor. Daha sonra ise DC çizgi romanında Joker’in suratını yüzen Harley, daha sonra ise Batman’i elektrikli testere ile keserek kanını içiyor.

11. Gerçek Kötüler’in Kraliçesi Toksinlerden Etkilenmiyor

Gerçek Kötüler'in Kraliçesi Toksinlerden EtkilenmiyorHer haliyle bizleri şoke eden Harley Quinn, sahip olduğu güçlerle de okuyucuları şaşkına uğratmayı başarıyor. Halihazırda kurtarıcı sevgilisi Poison Ivy; erkeklerin iradesini kırmak için kullanabileceği feromonlara ve bitki toksinlerinden oluşan bir güce sahip. Harley’i her şeyden çok önemseyen Ivy, onu toksinlere karşı dayanıklı kılacak ve herhangi bir negatif reaksiyondan koruyacak bir serum hediye etti. Böylece Harley Quinn, toksinlere karşı bağışıklık kazanmış oldu.

10. Silahlarla da Arası Oldukça İyi

Silahlarla da Arası Oldukça İyiToksinlere bağışıklık kazanan güzel kötümüz Harley Quinn; çekiçten balyoza, beyzbol sopasından tabancalara kadar hemen hemen her silahı ustaca kullanarak, birer cinayet silahı haline dönüştürebiliyor. Suç kayıtlarında böylelikle bir cinayet rekortmeni haline gelen Quinn, Injustice: Gods Among Us adlı video oyununda da sadece bıçaklarla bile yeteneğini konuşturmayı başarıyor.

9. Göründüğü Kadar Deli Değil

Göründüğü Kadar Deli DeğilHarley Quinn genellikle biraz saftirik ve biraz da sersem bir karakter olarak bilinir. Bu özellikleri de onu sevimli bir manyak haline getirir. Ancak çoğu insan onun muazzam bir zekaya sahip, oldukça yetenekli bir psikiyatr olduğunu unutur. Harley’in iyi bilinen özellikleri içerisine gizlenmiş olağanüstü zekası, onu hem bir dahi hem de bir deli haline getiriyor.

8. Dünyanın En Güzel Kötüsünün Bir Kızı Var!

Dünyanın En Güzel Kötüsünün Bir Kızı Var!Belki de Harley Quinn ile ilgili en ş0k edici gerçek, Lucy adında 4 yaşında bir kız çocuğuna sahip olmasıydı. Injustice: Gods Among Us içerisinde ortaya çıkan bu gerçek, geniş çaplı bir bomba etkisi yaratmıştı. Laurel Lance adıyla Arrow dizisinde de karşımıza çıkan Siyah Kanarya (Black Canary) ile dertleştiği sırada da bir çocuğu olduğu dile getiren Harley Quinn, her şeye rağmen bir kez daha sevgimizi kazanmıştı.

7. Pembe Dizi Karakterinden Esinlenilerek Yaratılan Harley Quinn Efsanesi

Pembe Dizi Karakterinden Esinlenilerek Yaratılan Harley Quinn EfsanesiDünyanın en güzel kötüsü, Harley Quinn’in gerçek adının nereden geldiğini sizlere açıklamıştık. Peki, Gerçek Kötüler’in kraliçesi nasıl yaratıldı. İnanın ya da inanmayın, Days of Our Lives adlı pembe dizideki bir rüya sahnesi Harley Quinn’in meydana getirilmesine ilham kaynağı oldu. Animasyon serisinde Harley Quinn’i seslendiren Arleen Sorkin’in canlandırdığı bu sahne, Paul Dini ve Bruce Timm ikilisinin beyninde şimşekler çaktırdı ve sonuç olarak dünyalar güzeli bir kötü karakter doğdu.

6. Harley Quinn Aslında “Tek Seferlik” Bir Karakterdi

Harley Quinn Aslında "Tek Seferlik" Bir Karakterdiİlk kez Batman: The Animated Series adlı çizgi dizinin 22. bölümü olan “Joker’s Favor” ile 1992 yılının Eylül ayında izleyicilerle buluşan Harley Quinn’in tek seferlik bir karakter olması planlanmıştı. Fakat “Joker’in kadın kıyafetleriyle nasıl görüneceği sorusu” Harley Quinn’in Joker’e eküri olacak bir kadın karakter olarak yoluna devam etmesine ön ayak oldu.

5. Fakat Kısa Sürede Kendisine Ait Bir Çizgi Romana Sahip Oldu

Fakat Kısa Sürede Kendisine Ait Bir Çizgi Romana Sahip OlduBatman’in çizgi dizisinde oldukça beğeni toplayan Harley Quinn, 2000 yılında yayınlanan Gotham Girls adlı animasyon serisinde de ana karakterlerden biri haline geldi. Çok geçmeden ise bu seri Quinn için ayrı bir çizgi romanın yaratılması kararının önünü açmış oldu.

4. Harley Quinn İlk Kez Margot Robbie Tarafından Canlandırılmayacaktı

Harley Quinn İlk Kez Margot Robbie Tarafından CanlandırılmayacaktıGeçtiğimiz yılın başarılı fantastik filmlerinden Suicide Squad, özellikle de Margot Robbie’nin Harley Quinn karakteriyle özdeşlemesine neden oldu. Çünkü bu karakter beyazperdede ilk kez Robbie tarafından canlandırılmıştı. Fakat 2002 yılında; Harley Quinn yerine Siyah Kanarya ve Batgirl karakterlerine odaklanan, daha sonra ise kötü reytingden dolayı yayından kaldırılan Birds of Prey çekilmemiş olsaydı, Margot Robbie, Harley Quinn karakterini ilk kez canlandıran aktris olmayacaktı.  

3. 1999 Yılında Live Action Filmi Çekilecekti

1999 Yılında Live Action Filmi Çekilecekti1989 yılında Tim Burton imzalı Batman filmi; Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger ve Billy Dee Williams gibi usta isimlerin oyunculuklarıyla büyük bir başarı yakalamıştı. 1992 yapımı Batman Dönüyor da bu başarıyı devam ettirmişti. Ancak 1995 yılındaki Batman Daima filmiyle Joel Schumacher yönetmen koltuğuna oturdu ve kadro tamamen değişti.

1999 Yılında Harley Quinn Filmi Son olarak 1997 yapımı Batman ve Robin filmi, Warner Bros. için bardağı taşıran son damla oldu ve Schumacher kovuldu. Eğer kovulmasaydı, 1999 yılında Batman: Triumphant filmini çekecekti ve Madonna, Harley Quinn karakterine hayat verecekti.

2. The New 52 Çizgi Romanlarında Harley’in Geçmişine Şahitlik Ettik

The New 52 Çizgi Romanlarında Harley'in Geçmişine Şahitlik Ettik2011 yılında DC Comics tarafından yayınlanan The New 52 adındaki çizgi roman, birçok kahramanın geçmişi gözler önüne serdi. Bu kahramanlardan biri ise, Harley Quinn olarak tanıdığımız, Dr. Harleen Quinzel’den başkası değildi. Quinn bu seride, Joker tarafından uğramış olduğu kötülüklerin ve bu hale nasıl geldiğinin farkına varmıştı. Piyasaya sürülen bu başarılı çizgi romanlardan sonra ise Harley Quinn Suicide Squad ile kalpleri fethetti.

1. Yeni Harley Quinn Filmleri de Yolda!

Yeni Harley Quinn Filmleri de Yolda!Suicide Squad filminin yönetmeni, David Ayer, Harley Quinn karakterine özel bir film yaratmaya karar verdi. Bir spin off olarak vizyona girecek olan bu yapımda yine Harley Quinn olarak; unutulmaz filmlerden Wolf of Wallstreet’de de harikalar yaratan Margot Robbie yer alacak.

Yeni Harley Quinn FilmleriAyrıca Suicide Squad filminin bir diğer dikkat çeken karakteri Deadshot için de özel bir yapım hazırlanacak. 2017 Ağustos gibi yapımına başlanması beklenilen Harley Quinn’in yeni filmi Gotham City Sirens; Catwoman, Cheetah, Killer Frost, Poison Ivy ve Giganta gibi karakterleri de bünyesinde barındıracak.

Gerçek Kötüler filmiyle hem Harley Quinn’in hem de Margot Robbie’nin hayranları da artmış durumda. Peki, sizin dünyanın en güzel kötüsü, Harley Quinn hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.