Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vikings Dizisi Konusu, Oyuncuları, Fragmanları ve Müzikleri

2013 yılından itibaren ekranlara damga vuran Vikings dizisini; konusu, karakterleri, oyuncuları, fragmanları ve müzikleriyle huzurlarınıza getiriyoruz.
Vikings Dizisi Konusu, Oyuncuları, Fragmanları ve Müzikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Vikings dizisi izleyicilerle buluştuğu ilk andan itibaren hayranlık uyandırmaya devam ediyor. Konusu, karakterleri, çarpıcı sahneleri ve müzikleriyle son yılların en başarılı yapımlarından biri olan Vikings, kısa sürede efsaneleşmeyi başardı. Kanada ve İrlanda ortak yapımı, Michael Hirst tarafından yazılıp yönetilen Vikings dizisi, 45 dakika süren bölümleriyle izleyicileri tarihi İskandinavya ve bu bölgenin cesur savaşçılarıyla buluşturuyor.

Hemen hemen bünyesinde barındırmış her karakteri ve her sarhnesiyle beğenilerin odak noktası haline gelen Vikings, 8,7’lik IMDb puanıyla da başarısını taçlandırıyor. Norslar olarak da bilinen, İskandinavyalı korsan ve tüccar kavimi Vikinglerin efsanevi savaşçılarının, krallarının ve karakterlerinin yer aldığı bu dizi makyaj ve kostümleriyle de izleyicileri 8 ve 9. yüzyıllara ışınlıyor. Şimdi dilerseniz efsaneleri konu alan Vikings dizisinin konusuna, karakterlerine, oyuncularına, fragmanlarına ve müziklerine birlikte bir göz atalım.

İşte karşınızda, tüm zamanların en iyi tarihi drama dizilerinden Vikings;

Vikings Dizisi Konusu

Vikings Dizisi KonusuHalihazırda 8 ila 11. yüzyılların efsaneleri olan Norslar ya da bilindik adıyla Vikingler, Kuzeybatı Avrupa’nın birçok yerini fethederek tarihe damgalarını vurdular. Genellikle denizlerin hakimi olarak tasvir edilen Vikingler; ayrıca barbar ve savaşçı bir kavim olarak da bilinmektedirler. Özellikle de 11. yüzyılda Karadeniz ile sınırlı kalmayıp, topraklarını İran’a kadar genişleten Norslar, birbirinden cesur savaşçılara da sahiplerdir.

Vikings Dizisinin Konusu3 Mart 2013 tarihinden itibaren History kanalında yayınlanan ve izleyicilerin beğenisini kazanan Vikings dizisi de Norsların en bilindik efsanevi savaşçılarını konu alıyor. Birbirinden başarılı oyuncuların yer aldığı kadrosunun yanı sıra etkileyici savaş sahneleriyle de fark yaratan Vikings, konusuyla da hayranlık uyandırmayı başarıyor. Ayrıca bütünüyle de Viking devrinin atmosferini kusursuz bir şekilde gözler önüne seren bu yapım, devam eden başarılı dizilerden bir tanesi olarak huzurlarınıza geliyor.

Barbar bir savaş kavimi olarak bildiğimiz Vikinglerin efsanevi savaşçısı ve kralı Ragnar Lothbrok’un hayatıyla başlayıp, Norsların fethettikleri yerlere kan ve vahşeti de beraberlerinde götürmelerini ve ölümü adeta göğüsleyişlerini de konu alan bu yapım, bu kavimin geleneklerini de gerçekçi bir dille gözler önüne seriyor.

Vikings KonusuBasit bir çiftçiyken, efsanevi bir savaşçıya, hatta bir krala dönüşen Ragnar’ın yanı sıra oğlu Bjorn’un da yaşamış olduğu maceraları ve savaşları da gözler önüne seren bu yapım; Rollo ve Lagertha gibi diğer efsaneleri de konu alıyor. Böylece Vikings dizisi konusuyla ve karakterleriyle son yılların en beğenilen ve en çok izlenen yapımlarından biri haline geliyor. İşte Vikings dizisinin karakterleri ve oyuncuları;

Vikings Dizisi Karakterleri ve Oyuncuları

Vikings Dizisi Karakterleri ve OyuncularıSteve Wakefield, Keith Thompson ve Eliza Mellor’ın yapımcılığını üstlendiği, History kanalının efsanevi dizisi Vikings, sadece konusuyla değil, karakterleri ve kostümleriyle de günümüze damgasını vuran yapımlardan biri haline geliyor. Biz de Vikings dizisini kısa sürede efsaneleştiren önemli karakterleri ve başarılı oyuncuları sizlerle buluşturuyoruz.

Ragnar Lothbrok – Travis Fimmel

Ragnar Lothbrok - Travis FimmelTarihte Amerika kıtasına ilk giden, biraları kalmadığı için bile İngiltere’ye saldıran Vikinglerin, savaş tanrısı Odin tarafından seçildiğine inanılan efsanevi savaşçısı ve kralı Ragnar Lothbrok ile dizinin karakterlerini tanımaya başlıyoruz. Bir çiftçiden ibaret olan Ragnar, Odin’i halüsinasyon olarak görür ve onun kendisini seçtiğine inanır. Büyük bir orduya sahip olmak ve batıya doğru ilerlemek isteyen Ragnar’ın elinde hiçbir şey yoktur. Kavim lideri Earl’e isteğini söylese de karşılık bulamayan Ragnar, gemi ustası Floki’ye açık denizlerde seyahat edebileceği bir gemi yaptırır. Sonrasında ise Rollo ile birlikte Ragnar’ın krallığa uzanan hikayesi başlamış olur. Zamanla hem İngiltere’nin hem de Fransa’nın baş belası haline gelir.

2003 yapımı Tarzan dizisiyle ilk kez izleyici karşısına çıkan Vikings dizisinin Ragnar’ı Travis Fimmel, özellikle de bu History Channel yapımıyla ön plana çıkmayı başardı. Diziyle yıldızı parladıktan sonra son yılların başarılı fantastik filmlerinden Warcraft’ta da Auduin Lothar karakteriyle izleyicilerle buluştu.

Lagertha – Katheryn Winnick

Lagertha - Katheryn WinnickVikinglerin en bilindik kadın savaşçılarından biri olan Lagertha, Ragnar’ın cesur karısı olarak karşımıza geliyor. Eşi Ragnar ile birlikte birçok savaşa katılan, Lagertha, ayrıca önemli bir diğer Viking efsanesi olan Bjorn’un da annesidir.

LagerthaKanadalı başarılı bir oyuncu olan, Hellraiser: Hellworld’ün yanı sıra soygun filmlerinden Dolandırıcılık Sanatı’nda da rol alan Katheryn Winnick, Vikings dizisindeki Lagertha karakteriyle de övgüleri toplamayı başarıyor. Vikings’te izlemeye doyamadığımız Winnick, Geostorm ve Kara Kule gibi 2017 filmleriyle de seyirci karşısına çıkmayı bekliyor.

Rollo – Clive Standen

Rollo - Clive StandenYetenekli ve usta bir savaşçı olan Rollo, Ragnar’ın kardeşidir. Ayrıca İngiltere’yi fetheden, Normandiya Dükü Fatih William’ın da büyü büyük büyük babası olan Rollo, ağabeyi Ragnar ile birlikte birçok savaşa katılmıştır. Ancak zamanla Ragnar’ın gölgesinde kaldığını düşünen Rollo, hırsından dolayı tehlikeli işlere bulaşır.

2006 yapımı Robin Hood ve 2011 yılında yayınlanmaya başlayan Camelot dizlerinde de rol alan Clive Standen, son olarak felaket filmlerinden Everest ve 2017 yapımı Patient Zero adlı yapımla  izleyici karşısına çıktı.

Floki – Gustaf Skarsgard

Floki - Gustaf SkarsgardViking dizisinin en ilgi çeken karakterlerinden Floki, yetenekli bir gemi ustası olmasının yanı sıra “köyün delisi” tanımının da anlam karşılığıdır. Ormanda dolaşan, ağaçlara dokunarak onlarla konuşan, şifalı bitkilerden de fazlasıyla iyi anlayan Floki, Ragnar’ın macerasının başlamasında da önemli bir rol oynamaktadır.

Arn: Tapınak Şövalyeleri, Şeytana Karşı, Kon-Tiki ve Özgürlük Yolu gibi filmlerde de boy gösteren Gustaf Skarsgard tarafından olağanüstü bir oyunculuk performansıyla canlandırılmaktadır.

Bjorn Lothbrok – Alexander Ludwig

Bjorn Lothbrok - Alexander LudwigMunsö Hanedanı’nın kurucusu ve başarılı bir Viking savaşçısı olan İsveç Kralı Björn’den ilham alınarak yaratılan Bjorn Lothbrok, Ragnar’ın en büyük oğlu olarak karşımıza geliyor. Babasına fazlasıyla seven ve onun gibi büyük bir savaşçı olmak isteyen Bjorn; büyüdükçe bu hayaline ulaşır ve önemli savaşların bazılarında görev almaya başlar.

Sihirli Dağ, Son Kalan, Grown Ups 2, Balckway ve Açlık Oyunları gibi birbirinden başarılı yapımlarda da rol alan genç oyuncu, Alexander Ludwig, Vikings dizisinde hayat verdiği Bjorn karakteriyle de takdir topluyor.

Siggy – Jessalyn Gilsig

Siggy - Jessalyn Gilsigİlk bölümlerde Earl’ün karısı olarak karşımıza çıkan, daha sonra ise Rollo ile birlikte olan Siggy; kurnaz ve statü düşkünü bir kadın Viking karakteri olarak karşımıza çıkıyor. Glee ve Boston Public gibi başarılı dizilerin yanı sıra Dehşet Gecesi, Sel ve Jacknife adlı yapımlardan da tanıdığımız Jessalyn Gilsig, Vikings dizisinde de Siggy karakterine hayat veriyor.

Athelstan – George Blagden

Athelstan - George BlagdenVikinglerin köyüne saldırmasıyla Ragnar’ın esiri olan Athelstan, aslında bir rahiptir. Esir alınan bu adamı başlangıçta öldürülmek istense de Ragnar buna müsaade etmez ve zamanla bu genç rahip, Ragnar’ın dostu olur. Böylece hem hayatı hem de düşünceleri büyük oranda değişime uğrar.

Vikings dizisinde Athelstan’a hayat veren 28 yaşındaki George Blagden, diziden önce pek fazla yapımda rol almadı. Oscar ödüllü Sefiller filminde Grantaire karakteriyle küçük bir role sahip olan Blagden’in yıldızı Vikings dizisiyle parladı.   

Earl Haraldson – Gabriel Byme

Earl Haraldson - Gabriel BymeRagnar’dan önce Kattegat’taki Vikinglerin lideri olan Earl Haraldson, Ragnar’ın aksine batıya yönelmek yerine kendi çıkarlarını düşünen bir karakter olarak karşımıza geliyor. Gemilerini riske atmak istemeyen ve sadece zenginliğini katlayabileceği savaşlara girmek isteyen Haraldson, kazancını da daha fazla asker, gemi ve savaş malzemeleri için harcıyor. Vikings dizisinde Earl Haraldson karakterini; Olağan Şüpheliler, Demir Maskeli Adam, Şeytanın Günü, Stigmata ve Hayalet Gemi gibi unutulmaz filmlerde de yer alan usta oyuncu Gabriel Byrne canlandırıyor.

Aslaug – Alyssa Sutherland

Aslaug - Alyssa SutherlandSavaşçı bakire olduğunu iddia eden Brynhildr kızı Aslaug, Kral Ragnar’ın ikinci karısıdır. Savaşçı Lagertha’dan ayrılan Ragnar, zekasına hayran kaldığı Aslaug ile evlenir. Bjorn gibi bir diğer Viking efsanesi olan Ivar the Boneless’ın da annesidir. Vikings dizisinde ise bu karaktere, Entrika ve Şeytan Marka Giyer filmlerinde de yer alan Alyssa Sutherland hayat vermektedir.   

Vikings Dizisi Fragmanları

Vikings Dizisi Fragmanları739 yılında, Viking döneminin olağanüstü bir şekilde gözler önüne serilmiş hali olan Vikings dizisi, fragmanlarıyla da içimizdeki heyecanı daha da fazla arttırmayı başarıyor. Şimdilik 4 sezonuyla izleyici karşısına çıkan ve 5. sezonu merakla beklenen Vikings dizisinin birbirinden etkileyici fragmanlarıyla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Vikings 1. Sezon Fragmanı

Ragnar, Rollo, Earl, Floki ve Lagertha gibi önemli karakterlerle tanışıp, Viking dünyasına ışınlandığımız ilk sezon, bir efsanenin doğuşunu da gözler önüne seriyordu. Başlangıcında Ragnar’ın savaşlarına ve ailesine odaklanan Vikings dizisinin 1. sezonu, daha sonra ise bu efsanenin Earl’e başkaldırışına da sahne oluyordu.

Vikings 2. Sezon Fragmanı

İlk sezonda Earl’e kafa tutan ve batıya yelken açma hayallerini sürdürmeye devam eden Ragnar, ikinci sezonla birlikte hayallerini tamamıyla gerçekleştirme yolunda dev bir adım atıyor. Haraldson’ı dize getirip yeni Earl unvanına kavuşan Ragnar, uzaklara doğru yelken açarak, birbirinden etkileyici savaşlara imza atıyor ve durdurulamaz yükselişi de hız kesmeden devam ediyor.

Vikings 3. Sezon Fragmanı

Üçüncü sezonda ise daha da güçlenen Viking Kralı Ragnar’ın nefes kesen savaşları devam ediyor. Vermiş olduğu mücadelenin sonunda Paris’in kapılarına kadar dayanan Ragnar, artık tam anlamıyla bir Viking efsanesi haline geliyor.

Vikings 4. Sezon Fragmanı

Savaşın ilk sezonlarına göre daha fazla yer aldığı Vikings dizisinin 4. sezonunda, artık Bjorn da önemli bir karakter haline geliyor. Fransa saldırılarının da giderek ateşlendiği bu sezonda, tarihimizden hatırladığımız birçok ana da şahitlik ettik.

Vikings 5. Sezon Fragmanı

Vikings dizisinin 5. sezonu en yeni ve heyecan verici bölümleriyle, dozu daha da fazla arttıracak gibi görünüyor. Bu sezonda ise Bjorn’dan sonra gelen  İvar ön plana çıkıyor.

Vikings Dizisi Müzikleri

Vikings Dizisi MüzikleriVikings dizisi, sadece konusu, karakterleri ve savaş sahneleriyle değil, müzikleriyle de efsaneleşmeyi başarıyor. Özellikle de Fever Ray ve Kvitrafn adıyla da bilinen Einar Selvik tarafından kurulan Wardruna imzalı müzikleriyle de fark yaratıyor.

Fever Ray – If I Had a Heart

Aslında birçok dizinin bazı bölümlerinde yer almış etkileyici bir parça olmasına rağmen, Vikings dizisinin açılış müziği olarak nam salan Fever Ray imzalı If I Had a Heart, dizinin en beğenilen müziklerinden de bir tanesidir.

Wardruna – Helvegen

“Cehenneme Giden Yol (The Way to Hell)” anlamına gelen, Wardruna imzalı Norveççe yazılmış Helvegen adındaki bu enfes parça da diyar diyar dolaşmanıza neden olabilir. Vikings dizisiyle özdeşleşen Wardruna’nın bu parçası ise 3. sezonda yer alıyor.

Led Zeppelin – Immigrant Song

Efsanevi İngiliz rock grubu Led Zepplin’in en bilindik parçalarından biri olan Immigrant Song da Vikings’in sevilen müzikleri arasına adını yazdırıyor.

Wardruna – Fehu

Yine Wardruna imzalı enfes mi enfes bir parçayla listemize devam ediyoruz. Vikings dizisinin ilk sezonunun 4. bölümündeki yağma sahnelerini süsleyen Fehu, bu sahneyi çok daha etkileyici hale getiriyor.

Sharon Lyons – Sacrifice

Vikings dizisinin ilk sezonunun sonlarına doğru çalan Sharon Lyons imzalı Sacrifice, dizinin 8. bölümünü oldukça etkileyici kılıyor.

Garmarna – Herr Mannelig

Aslında bir İsveç Halk Şarkısı olan Herr Mannelig, Garmarna’nın büyüleyici performansıyla Vikings dizisinin beğenilen müziklerinden bir tanesi haline geliyor.

Wardruna – Tognatale

Yine Vikings dizisinin 3. sezonuna ait, büyüleyici bir Wardruna parçasıyla listemize devam ediyoruz. Tognatale adı verilen bu güzel parça dizinin 3. sezon 7. bölümün final sahnesini süslüyor.

Einar Selvik – Völuspa

Sezon 3’ü süsleyen Einar Selvik ve Trevor Morris imzalı Völüspa da beğeni toplayan Vikings müziklerinden bir tanesidir.

Wardruna – Dagr

Yine Wardruna ve yine olağanüstü bir parça ile listemizi sonlandırıyoruz. Dagr adı verilen bu güzellik ise dizinin 2. sezonunun 4. bölümünü süslüyor.

Vikings Dizisi Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara Sorular

Vikings Dizisi Hakkında Editör Yorumu ve Okuyuculara SorularÖzellikle de tarihi savaş filmlerine meraklı olanların mutlaka izlemeleri gereken bir yapım olan Vikings, her sezonuyla dozu daha da fazla arttırmayı başarıyor. İzleyicilerin merakla ve heyecanla takip ettikleri bu yapım Game of Thrones kadar olmasa da geniş bir hayran kitlesine sahip, fazlasıyla başarılı bir dizi olarak huzurlarınıza geliyor.

İskandinavya’nın barbar ve savaşçı topluluğu Vikinglerin yaşamlarını etkileyici sahnelerle ve müziklerle harmanlayarak gözler önüne seren Vikings dizisi hakkında sizlerin düşünceleri nelerdir?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.