Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yılı Kazançla Tamamlamaya Hazırlanan Portakal Suyu Emtiası için Beklentiler Pozitif

Covid-19 pandemisinde insanların sağlıklı gıdalara yönelmesi portakal suyu tüketimini artırırken, mevsimsel etkilerle beraber vadeli işlemleri 2015’ten bu yana ilk kez yılı artıda kapatmak üzere.
Yılı Kazançla Tamamlamaya Hazırlanan Portakal Suyu Emtiası için Beklentiler Pozitif
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını başta petrol olmak üzere sanayide kullanılan bazı emtia ürünlerinde fiyat dalgalanması yaratırken, kriz ortamında avantajlı çıkan gruplar da bulundu.

Salgın süresince insanların sağlığına daha da özen göstermesi ve faydalı gıdaları tüketmesi portakal suyu emtiasının yükseliş göstermesini sağladı. Portakal suyu vadeli işlemlerinde uzun pozisyon alan yatırımcılar son beş yılın, ilk yıllık kazancını elde etmeye hazırlanıyor.

Portakal suyu vadeli işlemleri son işlem saatine göre %0,80 ekside fiyatlandı.
Portakal Suyu Emtia Grafiği
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Son verilere göre 120,58’den işlem gören portakal suyu Mart vadelisinin yıllık fiyat aralığı 91,2 – 132,0 şeklinde oldu. Yatırımcısına %20,76 oranında getiri sağlayan emtia ürünü, 2020 yılını kazançla bitirmeye hazırlanıyor. Öte yandan son iki hafta içinde %5’ten fazla düşüş gösterdi.

Chicago merkezli Price Futures Group analisti Jack Scoville, devam eden sağlık krizinin insanların portakal suyu tüketimini artırdığını, özellikle restoranların ve cafelerin kapalı olması sebebiyle evsel talebin çok yükseldiğini söyledi. Bunun yanında mevsimsel koşulların meyve oluşumunu etkilediğini belirten analist, vadeli işlemleri için kısa dönem beklentisinin olumlu olduğunu bildirdi.

Brezilya’nın narenciye ihracatında ilk sırada yer alan ABD’de, salgının çok sarsıcı bir şekilde geçmesinin de piyasayı desteklediği belirtildi. Ek olarak dünya portakal suyu üretiminin %58’ini tek başına karşılayan Brezilya’da yağışların az olmasının da fiyatları yukarı çektiği hatırlatılıyor.

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Scoville, ağaçların sağlıklı olması için Brezilya’da yeni yeni başlayan yağışların devam etmesi gerektiğine dikkat çekti. Fakat hava şartlarının değişmesi ve tekrar ısınmasıyla yağışların kesilebileceği tehlikesine karşı uyardı.

Seery Futures’tan Mike Seery, 21 aralıkta kaleme aldığı notta, portakal suyu için beklentilerinin yukarı yönde olduğunu söyledi.

Mike Seery Portakal Suyu YorumuFiyatlarda düşüş potansiyelinin sınırlı olduğunu söyleyen Seery, önümüzde yüksek volatilite içeren bir kış dönemi olduğunu belirtti. Kış aylarının portakal için her zaman kritik önemde olduğunu belirterek, diğer analistler gibi mevsim koşullarının etkisine dikkat çekti.

Hava şartlarının ideal gitmesi ve meyvelerin verimli olması halinde, ürün bolluğu nedeniyle piyasada fiyatların zayıflayacağını hatırlattı. Aralık ayının başından bu yana portakal suyu emtiasının %8 değer kaybettiğini, ancak buna karşın 2020’yi kazançla kapatacağını sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%