Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları OPEC’in 1,5 Milyon Kesinti Kararında Anlaşmaya Varmasıyla Yükseldi

OPEC üye ülkelerinin petrol üretiminde günlük 1,5 milyon kesintide mutabakata varmasıyla, Brent petrolün varili 52 doları aştı.
Petrol Fiyatları OPEC’in 1,5 Milyon Kesinti Kararında Anlaşmaya Varmasıyla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’de ortaya çıkıp birçok ülkeye yayılan koronavirüsün seyahat ve ulaşımı aksatması akaryakıt sektörünü etkiledi. Küresel petrol talebini azalması Ocak ayından bu yana fiyatlarda sert düşüşe sebep olmuştu.

Ham petrol varilinin 43 dolara kadar gerilemesiyle Petrol Üreten Ülkeler Örgütü (OPEC) ek üretim kısıntısı önerisini gündeme getirdi. Arz tarafında kesintiye gidilerek fiyatların dengeye kavuşturulması amaçlanıyordu. Ancak birkaç haftadır gündemde olan üretim kısıntısı kararına Rusya sıcak bakmıyordu.

Fiyatlardaki düşüşün devam etmesiyle birlik bugün Viyana’da 178. Olağanüstü Toplantısını gerçekleştirdi. Üyeler günlük 1,5 milyon varillik arz kesintisinde mutabakata vardı. Söz konusu açıklamanın ardından fiyatlar yönünü yukarı çevirdi.

OPEC Piyasanın Beklentisinin Üzerinde Kesinti Kararı Aldı

OPEC Piyasanın Beklentisinin Üzerinde Kesinti Kararı AldıEmtia uzmanları virüs salgını nedeniyle harekete geçmek isteyen OPEC’in günlük 1 milyon varil kesinti yapmasını tahmin ediyordu. Ancak örgüte üye olan 14 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının katıldığı toplantıda petrol üretiminin günlük 1,5 milyon varil azaltılmasına karar verildi.

Toplantıya katılan herkesin, virüs salgını tedbirler kapsamında vücut ısısı ölçüldü. Cezayir Enerji Bakanı ve OPEC Konferansı Başkanı Muhammed Arkab, üretimde kesintiye gidilmesinin, üretici, tedarikçi ve genel piyasalar açısından çok önemli bir adım olduğunu söyledi.

Bu kararın 45 yıldır örgütün politikaları arasında yer aldığını ve nasıl çalıştığının en önemli göstergelerinden biri olduğunu ifade etti. OPEC’in kısıntı konusunda anlaşmaya vardığının açıklanmasının ardından fiyatlar yükselişe geçti. Toplantı öncesinde 50 dolar seviyesinde seyreden Brent petrolün varili 52,04’e, ham petrolün ise 47,57 dolara ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%