Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları Ocak Ayının Başından Bu Yana İlk Kez Haftalık Bazda Yükseldi

Virüs vakalarının artmasına rağmen DSÖ açıklamaları ve OPEC’in üretim kısıntısı ihtimalinin yüksek olması petrol fiyatlarının 3 Ocak’tan bu yana ilk haftalık kazancını gerçekleştirmesini sağladı.
Petrol Fiyatları Ocak Ayının Başından Bu Yana İlk Kez Haftalık Bazda Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol piyasasında koronavirüs kaynaklı talep endişesi devam ediyor. Ancak OPEC’in üretimde ek kısıntıya gideceği beklentisinin daha baskın gelmesiyle, fiyatlar gün boyu yukarı yönde hareket etti. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) son yayımladığı raporda, küresel petrol talebinin 10 yıldan fazla süredir ilk kez azalacağı belirtildi.

Yılın ilk çeyreğinde küresel talebin 435 bin varil düşeceği öngörüldü. “Covid-19’un küresel petrol talebine etkisi büyük olacak” söylemine rağmen üretim kısıntısı ihtimaline yüksek bakan piyasada, petrol fiyatları Ocak ayının başından bu yana ilk kez haftalık bazda kazandı.

Cuma günü ham petrolün varili 52,30’a, Brent petrolün varili 57,44 dolara kadar yükseldi.

Petrol FiyatlarıFiyatlar hafta başından bu yana ilk kez bu kadar büyük artış kaydetti. Çin’de virüsle enfekte kişi sayısının 63 bini aşması ve can kaybının 1381’e ulaşması sağlıktan ekonomiye, petrolden hisse senetlerine tüm piyasaları etkiliyor.

Seyahatlerin durması, uçuşların askıya alınması ve insanların evlerine kapanıp ulaşımın neredeyse tamamen durması ülkede akaryakıt talebini azalttı. Bu durum küresel çapta da talep endişesini doğururken, ham petrolün varili Pazartesi günü 49 dolarla 13 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Ancak hafta başından bu yana toparlanarak bugün 51,33 – 52,30 dolar arasında hareket etti. Emtia uzmanları bu dengelenmede Dünya Sağlık Örgütü’nün vaka sayısındaki artışın yeni enfeksiyonlarda ani bir yükseliş anlamına gelmediğini ve eklenen vakaların çoğunun haftalar öncesine dayandığını belirten açıklamalarının etkisi olduğunu kaydetti.

AxiCorp’un Asya Pasifik piyasa stratejisti Stephen Innes, virüse dair haberlerin piyasa tarafından yeterince fiyatlandığını ve bugünkü olumlu seyirde bunun da etkisi olduğunu söyledi. Brent petrolün varili gün içerisinde 56,15 – 57,44 dolar arasında hareket etti. Fiyatlar 3 Ocak’tan bu yana ilk haftalık kazancını gerçekleştirdi. GCM Yatırım analistleri ham petrol için 50,50 – 51,00 aralıklarının önemli seviyeler olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%