Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güçlü Dolar Stok Düşüşünü Gölgede Bırakırken, Petrol 40 $ Altında Seyrediyor

ABD ham petrol stoklarının azalması fiyatları destekleyen ana unsur olarak öne çıkarken, FED sonrası güçlenen dolar gün içinde negatif dalgalı bir grafik çizilmesine yol açtı.
Güçlü Dolar Stok Düşüşünü Gölgede Bırakırken, Petrol 40 $ Altında Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri, geçen ay Laura kasırgasıyla sarsılmıştı. Henüz bu kasırganın yol açtığı yaralar sarılamamışken, şimdi de Sally adı verilen kasırga ülkede büyük hasar yol açtı.

Güney eyaletlerini vuran doğa olayı saatte 165 km hıza ulaşırken, aşırı yağışlarla birlikte evlerin yıkılmasına, ağaçların yerinden sökülmesine sebep oldu.

Ulusal Kasırga Merkezinden yapılan açıklamada fırtınanın can güvenliğini tehdit eden boyutta olduğu bildirildi. Kasırga bölgedeki petrol rafinerilerini de zarara uğrattı.

Üretici firmalar rafineri tesislerinin yeniden faaliyete geçmesi için meydana gelen hasarı silmeye çalışırken, fiyatlar düşüş trendinde kalmaya devam ediyor.

Ham petrol stoklarındaki azalma ve üretimdeki düşüş petrol fiyatlarındaki gerilemeye engel olamadı. Fiyatlarda gün içinde oluşan kayıpta, FED sonrası güçlenen doların etkisi gözlendi.

ABD ham petrol stokları Nisan ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.
ABD Ham Petrol Stokları Azaldı
Kaynak: Investing

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından açıklanan verilere göre geçen hafta ham petrol stokları 4 milyon 389 bin varil azaldı. Piyasanın beklentisi 1,2 milyon varillik bir artış olması yönündeydi. Stratejik ham petrol stoklarının 645,7 milyon varil seviyesine gerilediği hafta, benzin stoklarında %0,2 oranında düşüş gerçekleşti.

5-11 Eylül haftasında günlük ham petrol üretimi 902 bin varil artarak 11,4 milyon varile ulaştı. Reuters’ta yer alan habere göre Sally kasırgası bölgedeki günlük petrol üretiminin 508 bin varillik kısmını kısıtladı. Bu Meksika Körfezi’ndeki üretimin dörtte birinden fazlasının azaldığı anlamına geliyor.

Enerji Bakanlığı daha önce yaşanan Laura kasırgasının etkisi de eklenince, Çarşamba günü itibarıyla günlük 1,1 milyon varillik rafinaj kapasitesinin devre dışı kaldığını açıkladı.

Petrol fiyatları arzda düşüş olmasına rağmen, güçlü doların etkisiyle düşüş göstermeye devam ediyor.
Ham Petrol 39 Dolar Sınırında Geziniyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

ABD türü ham petrol saat 16:25’te %0,82 ekside 39,83 dolardan işlem görüyor. Dün 40 dolar üzerinden kapanan fiyatlar, haftanın dördüncü işlem gününde %1’e yakın geriledi. Fiyatlar ABD stoklarındaki düşüşün ardından Haziran ayından bu yana en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

Fakat doların küresel ölçekte güçlenmesinin etkisiyle yeniden kayba yöneldi. WTI tipi ham petrolün varil fiyatı aylık bazda %4,84 ekside seyrediyor.

Analistler 39,50 – 40,50 bandı dışındaki fiyatlamaların yakından takip edildiğini belirtiyor. Teknik olarak 38,00 – 39,00 bölgesi destek, 40,80 – 41,50 bölgesi direnç seviyeleri olarak izleniyor.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında 41 dolar sınırına kadar dayandı.
Brent Petrol Dalgalı Seyretti
Kaynak: Investing

Samsung Futures emtia analisti Kim Kwangrae, azalan stokların ve FED açıklamalarının fiyatları desteklediğini, fakat zayıf talebin hala risk oluşturduğunu söyledi.

Dünya genelinde coronavirüs vakaları kaygı verici düzeyde artıyor. 30 milyonu aşan vaka sayısı ve kısıtlamaların yeniden getirileceği olasılığı petrol talebi üzerinde de baskı yaratıyor.

Brent petrolün varil fiyatı sabah 08:00 sularında 41 dolar üzerinden işlem gördü. Öğleden sonraki işlemlerde 42 doların üstüne çıktıktan sonra, saat 16:00 civarında yeniden 41 dolara çekildi. Piyasaların kapanmasına az kalan şu dakikalarda ise %1,33 artıda 42,76 ile gün içi en yüksekten işlem görüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%