Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Petrol Fiyatları ABD Teşvik Paketi Olasılığının Artmasıyla Yükseldi

Yellen’ın ABD teşvik paketine sıcak bakması petrol fiyatlarını destekledi. ABD türü ham petrol 53, Brent türü 56 dolara ulaştı.
Petrol Fiyatları ABD Teşvik Paketi Olasılığının Artmasıyla Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ın önerdiği 1,9 trilyon dolarlık yeni mali teşvik paketine, Hazine Bakanı Janet Yellen’dan da destek geldi.

Yellen dün Senato’da yaptığı sunumda, ekonomiyi yeniden canlandırmak ve ABD’nin rekabet gücünü artırmak için fikir birliği içinde hareket ederek, daha fazla yardım yapılması gerektiğini vurguladı.

ABD’nin teşvik paketinin hayata geçirilme ihtimali artarken, bu durum aynı zamanda enerji talebinin de yükselmesi anlamına geliyor.
Ham Petrol 53 Doları Aştı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Analistler Biden hükümetinde enerji talebinin artacağı beklentisinin petrol fiyatlarını desteklediğini belirtiyor. Çarşamba günü Şubat vadeli Batı Teksas petrolü %1’den fazla yükseldi. Asya işlemleri boyunca artış gösteren ham petrolün varil fiyatı 53,48 dolara tırmandı.

TSİ 10:35’te %0,77 değer kazancıyla 53,39 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar dün Asya’da artan coronavirüs vakalarının etkisiyle baskı altında kaldı. Worldometer verilerine göre Covid-19 vaka sayısı dünya genelinde 96 milyonu aştı. ABD 24 milyon 809 bin vaka ile listenin ilk sırasında yer alırken onu 10 milyon vaka ile Hindistan izliyor. Çin’de ise aylar sonra yeni vakalar tespit edilmeye başladı.

Asya’daki pandemi tablosunun petrol talebini baskılayacağı olasılığı fiyatların geri çekilmesine sebep oldu. Fakat haftanın üçüncü işlem gününde Yellen’ın teşvik paketini desteklemesiyle yeniden yön değiştirdi. Analistler 52,50 seviyesinin üzerinde 54,00 – 54,50 dolar seviyelerinin gündeme geleceği belirtiyor.

Bu arada Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2021 yılında küresel petrol talebinin günlük 96 milyon 600 bin varil olacağını tahmin ediyor. Bu sayı 2020 rakamlarının 5,5 milyon varil üstünde. Koronavirüs salgının kontrol altına alınması, hükümetlerin parasal destekleri ve ekonomilerin canlanmasıyla petrol talebinin artacağı düşünülüyor.

Mart vadeli Brent petrol, son 24 saatte %3’ten fazla yükseliş gösterdi.
Brent Petrol 56 Doları Aştı
Kaynak: Investing

Brent petrolün varil fiyatı şu dakikalarda %0,84 değer kazancıyla 56,36 dolardan işlem görüyor. Yıllık bazda %14 negatif bölgede bulunan fiyatlar, hala salgının etkilerini telafi edebilmiş değil. Emtia uzmanları petrol sektörünün ancak aşı çalışmalarının faydasının görülmeye başlanmasıyla düzeleceğini aktarıyor.

OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, örgütün Joe Biden’ın yönetimi altındaki ABD enerji endüstrisi ile ilişkilerini güçlendirmeye devam edeceğini söyledi. Biden’in yenilenebilir enerji kaynaklarına daha ağırlık vermek istediği herkesçe biliniyor. Bu durumun bazı OPEC üye ülkelerini rahatsız ettiği de biliniyor.

Buna rağmen ilişkilerin güçlü kalmaya devam etmesi gerektiğini ifade eden Barkindo, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki endüstri ile karşılıklı olarak çok yararlı üretken ilişkiler kurduğumuza inanıyoruz. Ve bence Başkan Biden döneminde bu ilişkiyi güçlendirmeye devam etmekten başka seçeneğimiz yok ” ifadesini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%