Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi Dünyanın Petrol İhtiyacını Azaltırken Talepteki Düşüş Sürecek

Koronavirüs etkilerinin belki de en yoğun hissedildiği yer olan petrol piyasası, endişeli yorumlara maruz kalıyor. Analistlere göre talep bu çeyrekte beşte bir oranında eriyecek.
Pandemi Dünyanın Petrol İhtiyacını Azaltırken Talepteki Düşüş Sürecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsün piyasalar üzerinde yarattığı baskı aylardır sürüyor. Bir yanda artan vaka ve ölümler, diğer tarafta da ekonomiyi açma çabaları derken emtiaların fiyatları da gelişmelerle birlikte değişim gösteriyor.

Pandeminin etkilerini artırmasıyla rekor düzeyde gerileyen petrol fiyatları, artan arz ve azalan talepten ötürü ciddi bir dengesizliğin ortasında kalmıştı.

Dünyanı yeni normal hayatına alışmaya çabalaması ile birlikte petrol piyasasında dengelenme sinyalleri görüldü. Normallikteki belirsizliğin ise petroldeki dengelenmeyi ne tarafa çekeceği kestirilemiyor.

Pandemiyle birlikte düşen petrolün, tam da toparlanma beklentileri ortasında yeniden düşük talepte karşılaşabileceği belirtildi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), OPEC ve ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından yapılan ortak tahmin, 2020’nin bu çeyreğinde küresel petrole olan talebin beşte bir oranda azalacağı yönünde. IEA, dünkü tahmininde ise salgında ikinci dalga yaşanmasının petrol piyasasına ciddi sonuçlar getirebileceğini öne sürmüştü.

Petrol tahmininde ortak bir noktada buluşan üç dev kurum pandemiden kaynaklı karantina önlemlerinin dünya genelindeki petrol tüketimini rekor düzeyde düşüreceğini ve buna bağlı olarak da talepte benzerine rastlanmamış gerilemelerin görüleceğini söylüyor.

Hatta talepteki bu gerilemenin miktarı 1.7 milyar varil düzeyinde olacağı söyleniyor. Bu durum aşırı arz fazlası nedeniyle üretimde kısıntıya giden üreticilerin stok kontrolü yapmada başarılı olamayacağı anlamını taşıyor. Aynı zamanda dünya petrol ihtiyacının da önemli ölçüde azalması anlamına geliyor.

EIA ve OPEC, Nisan ortasında yayımladıkları raporda 2020’nin ikinci çeyreğinde yıllık bazda talepte günlük 12 milyon varil azalacağı yönünde tahmin ortaya atmışlardı. IEA’nın son tahmin raporunun ise günlük 20 milyon varil azalışa işaret etmesi görüşlerin gittikçe kötümserleştiğini gösterdi.

EUA ve EIA bu yılın üçüncü çeyreğinde petrol talebi önceki yıllara kıyasla günlük 5 milyon varil daha az gerçekleşecek. OPEC ise günlük 8 milyon varilden fazla düşüş bekleyerek daha kötümser bir iddia ortaya attı.

IEA, OPEC ve EIA 2020’nin yarısında petrol piyasasından toparlanma olacağını öngörüyor. Buna rağmen talebin önceki yıllara kıyasla daha düşük seviyelerde kalacağı ve talepteki azalma şiddetinin daha az olacağı belirtiliyor.

2020’nin dördüncü çeyreğinde ise petrol piyasasının toparlanması bekleniyor. Ama yine de petrolde günlük talep tahmininin 2.26 – 4.5 milyon varil kayıp yaşayacağı ihtimali güçlü görünüyor.

Bugün yükselişe geçen petrol fiyatlarında 25,40 – 27,20 dolar seviyelerinin önemine dikkat çekiliyor.
Petrol Hafif Yükseldi
Kaynak: piyasa.paratic.com

Cuma günü varil başına 29,05 dolardan fiyatlanan ham petrol fark edilir derecede yükseliş kaydetmiş görünüyor. Kademeli şekilde toparlanan fiyatlarda ekonomilerin toparlanma çabaları etkili oluyor. Fakat uzmanlar salgının ekonomiler üzerindeki kötü etkisinin sürdüğünü ve ikinci dalga endişelerinin piyasalarda endişeye neden olacağını açıklıyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%