Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Paladyum Şahin FED Etkisiyle Rekordan 500 Dolar Düşük Seyrediyor

FED'in beklenenden erken faiz artışı sinyalinden olumsuz etkilenen paladyum 3 ayın düşük seviyelerinde işlem görüyor.
Paladyum Şahin FED Etkisiyle Rekordan 500 Dolar Düşük Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

FED’in şahin tavırlı açıklamaları dolar endeksini güçlendirirken değerli madenlerde düşüşe yol açtı. Nisan ayı sonunda 3000 dolarlık tarihi eşiği aşan platin alternatifi paladyum da yaşanan düşüşten payını aldı.

5 Mayıs’ta 3019 dolarla yeni tarihi seviyeyi test eden ons türü paladyum, buradan sonra kademeli bir şekilde düşmeye başladı. Dünkü işlemlerde 2484 dolara kadar geriledikten sonra kapanışı en düşükten yapan değerli metal, bugüne 2484,50 dolarla yatay başladı.

Gün içi en yükseği 2595 dolarken TSİ 17.10’da yüzde 0,92 artıda ilerliyor.
Paladyum 3 Ay Düşüğünde
Kaynak: piyasa.paratic.com

Son veriler ışığında ilk teknik destek 2482 dolara ilk teknik direnç de 2594 dolara işaret etti.

17 Mart’ta kaydedilen 2446 dolardan sonra en zayıf değerinde işlem gören paladyum, böylelikle 3 ayın düşüğünde kaldı. 3019 dolarlık rekordan uzaklaşan emtianın haftalık kaybı yüzde 9’a yaklaşırken aylık bazda yüzde 12 civarında değer kaybetti.

Bununla birlikte yıllık bazda hala yüzde 32’lik artıda duruyor. Son dönemde görülen rekor seviyeler ise birçok faktörle yönlendirildi.

Bunlardan bir tanesi, Avrupa ve Çin’deki daha sıkı araba kirliliği standartlarıyken bir diğeri dünyanın en büyük paladyum üreticisi Norilsk Nickel’in maden kapanışlarına atıfla tedarikin azalacağı konusundaki uyarılarıydı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu