Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC’in Üretim Kesintisine Bağlılık Vurgusuna Rağmen Petrol Fiyatları Düşüşte

OPEC ve ortakları arz kısıntısına devam edileceğinin güvencesini verirken, artan virüs vakalarının yarattığı belirsizlik petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.
OPEC’in Üretim Kesintisine Bağlılık Vurgusuna Rağmen Petrol Fiyatları Düşüşte
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk olarak geçen yılın Aralık ayında başlayan ve Mart ayı itibarıyla neredeyse dünyanın her noktasına ulaşan koronavirüs salgını kısa süre içerisinde pandemiye dönüştü. Virüsün yayılmasını kontrol altına almak için konulan kısıtlamalar sebebiyle petrol piyasasında tarihin en sert çöküşleri gerçekleşti.

Talebin neredeyse durma noktasına gelmesi fiyatlara da yansırken Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) rekor düzeyde günlük üretim kısıntısı yaparak piyasayı dengeye kavuşturmaya çalıştı. OPEC’in bu hamlesi tek başına yeterli gelmezken Haziran ayı itibarıyla ekonomilerin yeniden açılmaya başlaması fiyatlarda kısmi bir toparlanma sağladı.

Dün gerçekleşen 23. Ortak Bakanlar İzleme Komitesi (JMMC) toplantısında üretim kesintisi anlaşmasına tam bağlılık vurgusu yapan dünyanın en büyük üreticileri, fiyatların varil başına 40 doların üzerinde kalmasını hedefliyor. Ancak Salı günkü tabloya baktığımızda petrol fiyatlarının negatif bölgede hareket ettiğini görmekteyiz.

Video konferans şeklinde düzenlenen toplantıya OPEC + ve bazı örgüt dışı petrol üretici ülkeler katıldı.

OPEC Toplantı AçıklamasıRusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ve Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman gibi isimlerin yer aldığı toplantıda, 2021 yılı için piyasa değerlendirmesi yapıldı. Aralık ayına kadar tüm üye ülkelerin üretim kesintisine uyacağı bildirildi.

Geçtiğimiz aylarda fazla üretim yapan ülkelerin telafi etmeleri gereken oranı yerine getirmeleri gerektiği söylendi. OPEC Nisan ayında aldığı karar kapsamında Temmuz sonuna kadar günlük 9,7 milyon varil arz kesintisinde mutabakata varmıştı. Ağustos’tan sene sonuna kadar ise 7,7 milyon varil kesinti yapılmasına karar verilmişti.

Cezayir Enerji Bakanı Abdulmecid Attar, komitenin 2020 sonuna kadar petrolü varil fiyatında 40 doların üstünü hedeflediğini açıkladı. Covid-19 salgını nedeniyle küresel günlük petrol talebinde 9 milyon varillik düşüş olduğunu hatırlayan Attar, gelecek yılın başından itibaren talepte toparlanma beklediğini sözlerine ekledi.

Dün yapılan toplantıda Avrupa, Amerika ve Asya’da vakaların yeniden artmasının ekonomideki iyileşmeyi yavaşlattığı söylendi. Worldometer verilerine göre dünya genelinde kaydedilmiş toplam vaka sayısı 40 milyon 660 bin 963 olurken, bunun 30 milyondan fazlası iyileşti. 1 milyon 123 bin 180 kişi ise virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrolü’nün (WTI) varil fiyatı TSİ 10:50’de %0,37 ekside 40,91 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü 41,06 dolardan kapanan ham petrolün varil fiyatı yeni güne yatay bir başlangıç yaptı. Açılış sonrasında 40,66 – 41,15 arasında hareket etti. OPEC ve ortakları her ne kadar üretim kesintisine devam edileceğinin sözünü verse de, piyasanın yeniden canlanan vakalar nedeniyle belirsizlik içinde olduğuna da vurgu yaptı.

Bu yaklaşım ise Salı günü fiyatlar üzerinde etkisini gösterdi. Aralık vadeli Brent petrolün varili şu dakikalarda %0,14 ekside 42,56 dolardan işlem görüyor. OPEC’in üretim artışını 2021’in Nisan ayına kadar erteleyebileceğini söyleyen Howie Lee, fiyatların kısa vadede ABD mali teşvik paketine bağlı olarak yön bulacağını söyledi.

Pazartesi günü açıklanan verilere göre Çin’in gayri safi yurt içi hasılası yılın üçüncü çeyreğinde %4,9 oranında büyüme sağladı. Bu rakam ekonomide iyileşmenin hız kazandığının ispatı olurken, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki iyileşme talep tarafında artış olacağı beklentisini artırdı.

Öte yandan hızla artan vakalar ve Avrupa’nın birçok ülkesinde kısıtlamaların ve sokağa çıkma yasaklarının getirilmesi petrol için yeni bir çöküş yaratabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%