Yatırım yapmaya başla!

NSANY SEC Soruşturması, Ghosn Davası ve Hisse Senedinde %2.72’lik Prim

Ghosn davası, SEC soruşturması ve NSANY hisse senedinde gözlenen %2.72'lik primlenmenin dikkat çekmesi ve araştırılması gündemi.
NSANY SEC Soruşturması, Ghosn Davası ve Hisse Senedinde %2.72’lik Prim

Tokyo ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Nissan Motor Co.’yu araştırıyor. NSANY, eski Başkan Carlos Ghosn’un ücret açıklamalarıyla ilgili olarak %2.72 oranında primlendi. Konuya hakim olan kişilere göre hem otomobil üreticisi hem de Bay Ghosn’dan gelen belgeler talep ediliyor.

Nissan’ın Pazartesi günü SEC’den bir soruşturma aldığını ve mali düzenleyici ile işbirliği yaptığını, ancak daha fazla bilgi vermeyi reddettiği söylendi. Nissan’dan Bay Ghosn, Japonya’daki sekiz yıllık mali raporlarda tazminatını 80 milyon $ ‘dan düşük bir oranda bildirmekle suçlandı.

Bay Ghosn, Tokyo savcılarının suçlamalarına karşılık masum olduğunu söyledi. Ne kadar değerli olduğunu düşündüğü konusunda Nissan’da bir kayıt yaptığını söyledi, ancak varsayımsaldı ve Nissan’ı halka açık tazminatının ötesinde bir şey ödemesi için bağlamadı. Nissan, hissedarlara olası etkilerinden dolayı pişmanlık duyduğunu ancak suçlamalara itiraz edip etmeyeceğini söylemedi.

Soruşturmanın Erken Aşaması  Gündemde

SEC’den (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) soruşturmanın erken bir aşamada olduğu ve bilgi talebinin ötesine geçilemediği belirtilirken, SEC’in daha geniş bir soruşturma açıp açmayacağı belirlenemedi. Düzenleyicinin, ABD’deki menkul kıymetlerin satışını hukuka taşımak için geniş bir yetkisi var ve bu da hem Ghosn hem de Nissan’ı cezalara maruz bırakabilir.

Nissan, ABD borsalarında işlem görmemekte. Ancak şirket, ABD’deki yatırımcıların esas olarak ABD doları cinsinden Nissan hisselerine sahip olmalarını sağlayan ABD bankası üzerinden bir Amerikan amortisör makbuzu düzenlemekte.

Nissan’ın iç soruşturmasına aşina olan insanlar, Bay Ghosn’ın, emekli olduktan sonra açıklanmayan parayı alması ve kamuya açıklanması planlanan tazminat miktarını düşürmeye çalıştığını söyledi. Nissan İcra Kurulu Başkanı Hiroto Saikawa, Bay Ghosn’un “çok güçlü” olduğunu ve eylemlerini denetlemesine izin vermediğini söyledi.

NSANY Hisse Senedinde Değişim

Nissan ve Tokyo savcıları gelecekteki ödemelerin şirketin finansal tablolarında açıklanması gerektiğine inanmakta. Bay Ghosn, gelecekteki ödemelerle ilgili herhangi bir görüşmenin ön hazırlık olacağını ve bağlayıcı olmak için kurul onayına ihtiyaç duyacağını söyledi.

NSANY %2.72’lik değerlenme ile 17,00 $’dan işlem gördü. Hisse teknik indikatörleri tarafında 14 günlük çalıştırılan RSI indikatörünün 68 seviyesindeki hareketine göre alım bölgesinde dalgalanırken, STOCH (9,6) indikatörüne göre 97 seviyesinde aşırı alım sinyali vermekte. 10 günlük hareketli ortalamasının gözlendiği 16,90 seviyesi test edilirse 16,73 seviyesi gündeme gelebilir. Yukarı yönde ise 17,35 seviyesi direnç olarak gözlenebilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum