Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IEA Raporuna Göre Küresel Petrol Talebi Bu Yıl 101 Milyon Varil Olacak

IEA tarafından hazırlanan rapora göre küresel petrol talebinde bu yıl artış olması bekleniyor. Öngörülen miktar ise 101 milyon varil civarında.
IEA Raporuna Göre Küresel Petrol Talebi Bu Yıl 101 Milyon Varil Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) Ocak ayında ham petrol üretiminde 710 bin varil düşüşe yöneldi. Böylelikle günlük üretim 28 milyon 860 bin varile geriledi. Küresel petrol arzı ise bir önceki aya kıyasla 820 bin varil azalarak 100 milyon 510 bin varil oldu.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yapılan tahminlerde, Çin’de ortaya çıkan koronavirüsün akaryakıt talebini düşürmesine karşın küresel talebin artacağı belirtildi.

Ocak ayında ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi günlük 20 bin varil arttı.

IEA RaporuBu kategoride yer alan ham petrol üretimi 20 bin varil artışla 5 milyon 520 bine yükseldi. OPEC dışı ülkelerin geçtiğimiz ay yaptığı üretim miktarlarına baktığımızda, günlük 130 bin varil düşüşle 66 milyon 130 bin varile indiğini görmekteyiz. Bu gelişmeler doğrultusunda küresel petrol arzı Ocak’ta 100 milyon 510 bin varile geriledi.

2020 yılında petrol talebinin artacağı belirtilen raporda, toplamda 101 milyon varilin aşılacağı tahmin edildi. Talep kısmında ilk sırada 36 milyon 300 bin varille Asya-Pasifik bölgesinin yer alması bekleniyor. Ondan sonra 32 milyon 100 bin varille Amerika kıtası ve 15 milyon varille Avrupa en fazla petrol talebi olan bölgeler olarak belirlendi.

Petrol fiyatları Çin’de son 24 saat içinde 15 bin kişinin daha virüse yakalanmasıyla düşüşe yöneldi.

Petrol FiyatlarıKoronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1368’e, enfekte olan kişi sayısı ise 59 binin üzerine çıktı. Salgında son verilerin açıklanması küresel piyasalarda, her alanda endişeleri artırdı. Hisse senetleri düştü, riskten kaçış algısıyla altın fiyatları yükseldi.

ABD ham petrol stoklarında geçen hafta son üç ayın en büyük artışı gerçekleşti. Bu gelişmeler eşliğinde fiyatlar Perşembe günü negatif tarafta kaldı. TSİ 16:32’de varili 51,14 dolar olan ham petrol gün içinde 50,61’e, 55,69 dolar olan Brent petrol ise 54,96 dolara kadar geriledi.

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, fiyatlarda sert bir yükseliş beklenmemesi gerektiğini söyledi.  Çin’de azalan talebin ise piyasa için önemli bir problem olmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%