Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kaya Petrolü Üretimi Endişesine Rağmen Fiyatlar Pozitif Seyrini Sürdürüyor

UEA Başkanı Birol ABD’deki kaya petrolü üretiminin artacağını ve OPEC’in açtığı boşluğun doldurulabileceğini söyledi. Ancak Salı günü fiyatlar yukarı yönde hareket etmeye devam ediyor.
Kaya Petrolü Üretimi Endişesine Rağmen Fiyatlar Pozitif Seyrini Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ve ortakları geçen hafta yaptıkları toplantıda üretim kesintisinin devam etmesi yönünde mutabakata vardı. Suudi Arabistan ise gönüllü olarak günde 1 milyon varillik ek kesintiye gideceğini duyurdu.

Bu açıklama petrol fiyatlarının toparlanmasını sağlarken, aşı ve vaka artışı gibi gelişmelerle son günlerde dalgalı bir performans sergiliyor. Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, ABD’de kaya petrolü üretiminin artacağın ve açılan boşluğun bununla dolacağını söyledi.

Piyasalarda artan kaya petrolü endişesine rağmen fiyatlar güne yükselişle başladı.
Ham Petrol 52 Dolar
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

UEA Başkanı Birol, şu an kaya petrolünün çok uygun ve karlı fiyatta olduğunu söyledi. Bu sözlerinin arz endişesini tetiklediğini belirten analistler, şimdilik fiyatların değişkenlik göstermediğine dikkat çekiyor. Saat 08:46’da ham petrolün varil fiyatı %0,38 artıda 52,45 dolardan işlem görüyor.

Asya işlemleri boyunca yükseliş gösteren Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü, 53 dolara yaklaştı. Fiyatlar ikinci dalgaya kadar yükselmiş fakat vakaların artmasıyla birlikte yeniden düşüş göstermişti. Ancak aşılama uygulamasının başlaması toparlanma sağladı.

Ekim ayından bu yana %45 yükselen ham petrol fiyatları, ne yazık ki hala pandemi öncesi seviyelere ulaşabilmiş değil. Yıllık bazda %11 negatif bölgede bulunuyor. Analistler teknik açıdan 52,03 – 52,25 bandının destek, 52,52 – 52,57 bandının direnç seviyeleri olarak izlendiğini belirtiyor.

Bu arada ABD’de ham petrol stoklarının çok yüksek seyretmesi ve 91 milyonu aşan Covid-19 vaka sayısı sektöre dair kaygıların canlı kalmasına yol açıyor. Axi’nin baş küresel pazar stratejisti Stephen Innes, virüsün yayılmaya devam ettiği sürece, fiyatlarda mütevazı bir geri çekilme olacağını söyledi.

Mart vadeli Brent petrolün varili şu dakikalarda %0,16 yükselişle, 55,76 dolardan işlem görüyor.
Brent Petrol 55 Dolar
Kaynak: Investing

Küresel piyasalarsa 55,86 dolara kadar çıkan Brent petrol, virüs salgınından önce 75 doların üstünde seyrediyordu. Pandeminin tüm dünyada hız kazandığı Mart ayında 15 dolara kadar gerileyen fiyatlar, son aylarda aşı çalışmaları ve kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasıyla keskin bir toparlanma sağladı.

Goldman Sachs analistleri ABD’de başkanlık koltuğundaki değişim nedeniyle, Brent petrolün yılın ilk yarısına kadar 65 dolara yükseleceğini düşünüyor. Bu arada ABD Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, geçen hafta yaşanan kongre baskını nedeniyle, Donald Trump’ın azlini isteyen tasarıyı meclise sundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%