Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Japon Nikkei Perakende Satış Desteğiyle Asya’da Kazançlara Öncülük Etti

Japon borsa endeksi bugünkü kazanımlarında Asya hisse senedi piyasalarına öncülük etti.
Japon Nikkei Perakende Satış Desteğiyle Asya’da Kazançlara Öncülük Etti

Asya Pasifik bölgesindeki önde gelen endeksler haftanın ilk gününde yükselirken Japon borsa endeksi Nikkei 225 kazançlara öncülük etti.

Genel yükseliş ABD Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’da yaptığı konuşmada, faiz oranlarını yükseltmek için acele etmeyecekleri yönünde açıklamalarıyla desteklendi. Ekonomik veri cephesinde ise Japonya’nın yükselişi iyimser perakende satışlarla yönlendirildi.

Dün 27,641.14 puanla kapanış yapan Japon Nikkei 225 Endeksi, 30 Ağustos seansına 27,867.60 puanla başladı.
Nikkei 225 Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Açılışın ardından kazançlarının bir kısmını geri verse de seans boyunca pozitif bölgede kaldı. Yüzde 0,54 artıda kapanış yapan Japonya’nın ana borsa endeksinin hareket aralığı 27,656.63 – 27,921.55 puan oldu.

Son veriler ışığında Nikkei’nin 5 günlük kazancı yüzde 1 olurken yıl başından bu yana yüzde 1,21 arttı. Bununla birlikte bir yıllık kazanç yüzde 20 seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomik veri cephesinde Japonya’da perakende satışlar, Temmuz 2021’de yıllık bazda yüzde 2,4 artarak, yüzde 2,1 olan piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Aynı zamanda önceki aydaki yüzde 0,1’den yükseldi.

Bu, COVID-19 aşılarındaki hızlanmanın ortasında tüketimin güçlenmesiyle perakende satışların art arda beşinci ayında büyümesini işaretledi. Aylık bazda perakende satışlar, Haziran ayındaki yüzde 3,1’lik artışın ardından Temmuz ayında yüzde 1,1 arttı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum