Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Ham Petrol Üretim Artışını Sürdüren OPEC+ Sonrası Ekside Fiyatlanıyor

Petrol fiyatları Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü kararının ardından ekside fiyatlanıyor.
Ham Petrol Üretim Artışını Sürdüren OPEC+ Sonrası Ekside Fiyatlanıyor

Piyasaların merakla beklediği Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) toplantısından tahmin edildiği gibi artırım kararı çıktı. OPEC+ dün, Aralık ayı sonuna kadar her ay günde 400 bin varil artışla rekor üretim indirimlerini aşamalı olarak kaldırma politikasını sürdürmeyi kabul etti.

Karar, ABD’nin daha fazla üretim baskısına ve OPEC’in piyasanın 2021’in sonuna kadar bir açıkla karşı karşıya kalacağını gösteren verilerine rağmen geldi. Gelişme sonrasında petrolde satıcılı seyir başladı.

Dün en son 68,23 dolarda işlem gören ham petrol, bugüne 68,25 dolarla başladı.
Ham Petrol Düşüş
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Asya seansına 67,86 dolara kadar gerilerken buradan aldığı destekle kayıplarını telafiye yöneldi. Ancak TSİ 10.37’de yüzde 0,04 ekside fiyatlanan ham petrol, en yüksek 68,59 dolara çıkabildi.

Haftalık bazda yüzde 1 düşen petrol fiyatları, aylık yüzde 2,50 arttı. Yıllık bazda ise yüzde 65’e yakın değer kazandı.

OPEC+ kararının yanı sıra duyarlılık Reuters’ın haberiyle yönlendirildi. Buna göre, Suudi Arabistan’ın Asya’ya sattığı petrolde fiyat indirimine gideceği tahmine edildi ki bu beş aydaki ilk fiyat indirimi olacaktı.

EIA verileri, ABD benzin stoklarının geçen hafta 1,6 milyon varil düşüş beklentilerine karşı 1,3 milyon varil arttığını ortaya serdi. Ham petrol stoklarında ise beklenenden fazla düşüş gerçekleşti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum