Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güçlenen Dolar ile Satış Baskısındaki Gümüşte Kayıplar Genişledi

Güçlenen dolar ile gerileyen gümüş, dünkü kayıplarını genişleterek 25,19 seviyelerine kadar indi.
Güçlenen Dolar ile Satış Baskısındaki Gümüşte Kayıplar Genişledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Haftanın ilk işlem günü olan 22 Mart’ta 25,62 dolarla bir haftanın en düşüğüne gerileyen gümüş, bugün kayıplarını genişletti.

Avrupa’da artan kilitlemeler ve azalan risk iştahından olumsuz etkilenen emtia, yatırımcıların güvemli liman arayışlarıyla satış dalgalarına maruz kalmaya devam etti.

Gün içerisinde 25,19 dolara kadar gerileyen değerli metal, böylelikle 9 Mart’tan sonra en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Gümüş fiyatlarındaki baskı, ABD dolar endeksinin (DXY) bugün kritik 92 seviyesini aşarak 92,27’ye kadar yükselmesinden kaynaklandı.

Gümüş TSİ 17.45’te yüzde 1,77 ekside 25,32 dolarda hareket ediyor.
Gümüş Güçlenen Dolar Baskı Altında
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Piyasalar Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen’ın açıklamalarını beklerken ABD doları hazine getirileriyle birlikte artış kaydetti.

Güçlü dolar, diğer para birimlerine sahip alıcılar için onları daha pahalı hale getirdiğinden, değerli metaller için düşüş trendi yaratıyor.

Dolayısıyla dolar endeksinin daha da yükselmesi, gümüş için ayı piyasası riskini artıracak nitelikte.

Düşüşün sürmesi durumunda 25,02 dolar yönündeki ilk destek ve 24,74 dolar yönündeki ikinci destek seviyeleri takip edilecek. Yön tersine dönerse 25,73 dolarlık ilk direnç ve 26,18 dolarlık ikinci direnç seviyeleri izlenecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%