Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google X Mühendisi Trump’ın Tweetlerine Bot Atarak Para Kazanmanın Yolunu Buldu!

Donald Trump attığı bir tweet ile şirketleri hem vezir hem de rezil edebiliyor. İşte bunu fark eden Google X mühendisi Max Braun, bir bot hazırlıyor ve Trump'ın attığı tweete göre şirketlerin hisse performanslarını ölçerek para kazanabileceğinizi gösteriyor!
Google X Mühendisi Trump’ın Tweetlerine Bot Atarak Para Kazanmanın Yolunu Buldu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Donald Trump, büyük ihtimalle 2017 yılının en çok konuşulan ismi olacak. Yarattığı sansasyonlarla gündemin vazgeçilmez ismi haline geldi. Daha ABD’nin başkanlık koltuğuna geçmeden patlak veren olaylar, gün geçtikçe şiddetleniyor. Göçmen düşmanı olan Trump, vize yasağı ile tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Birçok teknoloji şirketinin tepkisini alan Trump, dur durak vermeden bir yerlere saldırmaya da devam ediyor.

Trump’ın attığı adımlar, yatırımcılar açısında bambaşka bir anlam daha taşıyor. Şöyle ki; Trump’ın ağzını açması ile piyasalarda fırtına çıkıyor. Bu nedenle yatırımcılar, Trump’ın nefes alışını sürekli takip ediyor. Bu durum, profesyonel yatırımcıların para kazanmak için sürekli tercih ettiği yöntemdir zaten. Anlık gerginlikleri ve haberleri, fırsata çevirmeyi iyi bildikleri için de en karlı sonuçları elde ederler. Yatırımcılar dışında Trump’ın piyasalarda yarattığı etkiyi fark eden bir isim daha var; Google X mühendisi Max Braun

Max Braun Medium hesabında bir yazı paylaştı ve birçok kişinin dikkatini çekti. Yazıda, Donald Trump’ın Twitter kullanmaktan hoşlandığını belirtti ve ara sıra halka açık şirketleri hedef aldığından bahsetti. Borsada işlem gören şirketler ile ilgili attığı tweetlerin ise hisse senetlerinin performansına hemen etki ettiğini ifade etti.

Google X mühendisi Braun, Trump’ın tweetlerinde kullandığı ifadelerin, aynı şekilde şirketin hisse senedi performansına yansıdığını söylüyor. Bunu verdiği örneklerle de destekliyor. İşte bahsettiği tweetlerden ilki:

Toyota’nın, ABD’ye üreteceği yeni Corolla model otomobilleri için Meksika’da yeni bir fabrika inşa edeceğini söylemesi üzerine Trump bu tweeti attı. Toyota’ya “ya burada üret ya da büyük gümrük vergisi öde” diye gözdağı veren bu tweet sonrasında şirketin hisse senetleri adeta dibe çakıldı.

İşte Max Braun’un bu konuyu anlatan grafiği:

Trump'ın Tweeti ile Toyota Hisseleri
Kaynak: Max Braun – Medium

Braun, Trump’ın sürekli eleştiride veya saldırıda bulunmadığından da bahsediyor. 4 Ocak tarihinde Ford’a teşekkür etmek için attığı bir tweet ile de benzer durumlar yaşanıyor. İşte Trump’ın Ford için attığı teşekkür tweeti:

Bu tweet sonrasında da Ford’un hisse senetlerinde iyi bir yükseliş trendi gözleniyor.

Trump'ın Tweeti ile Ford Hisseleri
Kaynak: Max Braun – Medium

Max Braun bu durumu bir süre inceledikten sonra, Donald Trump’ın Twitter yayın akışını sürekli izleyen ve halka açık şirketlerden bahsettiği tweetlerini analiz eden bir kod yazarsa neler olabileceğini düşünür. Trump’ın bahsettiği şirketlerin hisse senetlerinin vereceği tepkiyi analiz ederek, “olumluysa al; olumsuzsa sat” şeklinde % 100 otomatikleştirilmiş bir sistemi aklından geçirir.

Google X mühendisi aklından geçirdiği gibi bu botu yazar ve @Trump2Cash isimli Twitter hesabından Trump’un şirketlerle ilgili tweetlerini retweetler. Sistemin işe yaradığın görmek için 100.000 dolarlık sanal para ile test etmeye başlar. Sistemin çalışmasıyla ilgili bir karşılaştırma raporunu da bizlere sunuyor. Bu raporda ise Trump’ın attığı tweetlere göre sistemin nasıl işlediğini görebilirsiniz.

İşte sizlere sistemin çalışma şekliyle ilgili olarak aşağıda 3 örnek verdik. Bu örnekleri, farklı durumlarda oluşan tepkileri görmeniz için olumlu, olumsuz ve piyasanın kapalı hali üzerinden seçtik.

Birinci örnekte; Trump, Boeing şirketinin gelecekteki başkanlar için yeni 747 Air Force One markasını inşa edeceğinden ama maliyetlerin kontrol dışı olduğu için siparişlerin iptal edildiğinden bahsediyor. Sistem, durumun olumsuzluğunu algılıyor.

Max Braun Sisteminin Birinci Örneği
Kaynak: Max Braun – Medium

İkinci örneğimizde ise Trump, Lockheed Martin F-35’i pahalı bulduğunu söyleyerek, Boeing’e benzer fiyatta bir F18 Super Hornet sipariş ettiğini belirtiyor. Ama piyasanın kapalı olması sebebiyle bir değişim gerçekleşmiyor.

Max Braun Sisteminin İkinci Örneği
Kaynak: Max Braun – Medium

Üçüncü örnekte de Trump, Fiat Chrysler’in Michigan ve Ohio tesislerine 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurduğundan bahsediyor. Sistem, olumlu duruma işaret ediyor.

Max Braun Sisteminin Üçüncü Örneği
Kaynak: Max Braun – Medium

Bu karşılaştırma raporunda ticaret stratejisinin işe yaradığını belirten Max Braun, 100.000 dolarlık sanal para ile bu sistemi test ediyor ve yaklaşık 7000 dolarlık kar elde ediyor. İşlemlere yönelik elde edilen gelir tablosu şu şekilde:

Trump Tweetlerine Bot ile Elde Edilen Gelir Tablosu
Kaynak: Max Braun – Medium

Max Braun’un, Wall Street’teki otomatik ticaretten etkilenmiş olabileceği de söyleniyor. LA Times’de yayınlanan bir haberde, Bloomberg Küresel Başkanı Ted Merz‘in bir alıntısından bahsediliyor. Bu alıntı da Max Braun’un düşüncesini destekliyor. Merz, dünya çapında yatırımcıların yaklaşık 325 bin bilgisayar terminalli haber sağlayıcısı kullandığını belirtiyor. Trump’ın attığı tweetlerin ise şimdiye kadar en hızlı tepki gören uyarıları oluşturduğunu söylüyor.

Google X mühendisi Max Braun, botu geliştirmek için tavsiyeleri bekliyor ve detayları Github üzerinde açık bir şekilde sunuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu