Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Tamamen Farklı Bir Yıl Geçirmek İsteyenler için 30 Küçük Öneri

Bu yıl kesinlikle diğerlerinden farklı olacak diyorsunuz, ancak başaramıyor musunuz? Hazırladığımız listedeki 30 küçük öneri ile bunu sağlayabilirsiniz.
Tamamen Farklı Bir Yıl Geçirmek İsteyenler için 30 Küçük Öneri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yeni bir yıla girerken alınan marjinal kararlar, kurulan hayaller, bu yıl her şey çok daha güzel olacak biçimindeki masum; ama bir türlü gerçekleşmeyen düşünceler… Evet, bu gibi durumları hemen her yıl yaşıyoruz değil mi? Yeni bir yıla girerken hep bırakmak istediğimiz o kötü alışkanlıkları bırakıyor, hayalini kurduğumuz vücuda kavuşabilmek için spora başlıyor, sevdiklerimizle daha çok vakit geçiriyor, yeni bir işe giriyor, yeni ilişkilere yelken açıyor ve daha sayısız şey yapıyoruz. Peki, gerçekte yapıyor muyuz? Ne yazık ki hayır. Yukarıda dediklerim genellikle sözde yapılanlar olarak ertesi seneye erteleniyor. “Bu sene olmadı, ama seneye mutlaka şunu şunu yapacağım”cılar her yerde aslında ve büyük ihtimalle biz de onlardan bir tanesiyiz. Ya da şimdiye kadar onlardan biriydik. Bundan sonra ne mi değişecek? Bundan sonra sağlam kararlar alan ve aldığı kararların arkasında duranlardan biri olacaksınız.

Tabii, bunun için küçük destekler alacaksınız. Sonuçta dünyanın en başarılı kişileri bile ihtiyaç duydukları konularda destek almaktan çekinmiyorlar, değil mi? İşte tam da bu noktada aşağıdaki küçük öneriler devreye giriyor. Çünkü bugün tamamen yeni bir yıla girmek için dikkate alınması gereken 30 küçük öneriden oluşan bir liste hazırladım. Evet evet biliyorum, 2016’ya çoktan girdik. Ama bunun tamamen yeni bir yıla girmek için engel olduğunu düşünmeyin. Sonuçta, yeni bir siz yaratmak için Ocak ayının birinci gününü görmeniz gerekmemeli. Zaten yeni yıl başlangıçlarında hemen herkesin aldığı o büyük kararları gerçekleştiremediğini düşünürseniz, Ocak 1’de herhangi bir keramet olmadığını da görürsünüz. Ama yok, ben ille de Ocak’ın 1’ini beklerim diyorsanız; o zaman 2017’ye kadar olan hayatınızda size başarılar diliyorum.

İşte bundan sonra hayatını çok daha başarılı ve mutlu bir şekilde sürdürmek isteyenler için verebileceğim 30 küçük öneri:

Kendinize Bir İyilik Yapın ve Ajanda Tutmaya Başlayın

Kendinize Bir İyilik Yapın ve Ajanda Tutmaya BaşlayınHayatınızı fark edilir biçimde değiştirmek istiyorsanız, ajanda tutmaya başlayın. Her güne yazmak için iki farklı kategori oluşturun. Bir tanesine o gün için minnettar olduğunuz şeyleri, diğerine ise hoşunuza gitmeyen olayları ya da durumları yazın. Bu şekilde olaylara çok daha farklı bir açıdan bakmış olacaksınız.

Duruşunuza Özen Gösterin

Duruşunuza Özen GösterinDemek istediğim; hayattaki duruşunuza özen göstermelisiniz, hem de her iki açıdan. Karakterinizdeki zayıf noktaların üzerine gitmeli, aynı zamanda yürüyüşünüz, bakışınız ve duruşunuzla bastığınız yeri titretmelisiniz. Sizi uzaktan gören biri hakkınızda, “kendinden emin ve güçlü” tanımını yapmalı. Yani omuzlarınızı ve başınızı asla düşürmeyin. Ne yaşarsanız yaşayın, evinize bir şampiyon kadar mağrur dönebilmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Güçlü Kadınların Dikkat Çekici Özellikleri

Fazlalıklarınızdan Kurtulun

Fazlalıklarınızdan KurtulunEvinizde sizi rahatsız eden tüm fazlalılıklardan kurtulun. Eski yatak örtülerinden, sehpalardan, sandalyelerden… Artık kullanmadığınız eşyaları, ilgili kuruluşlara bağışlayabilirsiniz. Bu şekilde hem eviniz daha sade bir görünüme kavuştuğu için hem de ihtiyacı olanlara yardım ettiğiniz için kendinizi iyi hissedeceksiniz.

Yeni Hobiler Edinin

Yeni Hobiler EdininBelki yıllardır bir enstrüman çalmak istiyorsunuz, belki de dansçılara karşı özel bir ilginiz var. İlginizi çeken şey ne olursa olsun onunla profesyonel olarak uğraşmaya başlayın. Kurslara gidin, internetten öğrenin, özel ders alın; ama kendinize mutlaka yeni hobiler edinin. Piyano çalan x kişisi ile piyano çalamayan y kişisinin aynı kişi olmadığını unutmayın. Yani kendinize yeni bir şeyler katın.

İlgili İçerik: Strese İyi Gelen 10 Hobi

Güne Su İçerek Başlayın

Güne Su İçerek BaşlayınGözünü açar açmaz kahve içenlerden misiniz? Ya da daha kötüsü olan sigara bağımlılarından mı? Eğer öyleyseniz, bu alışkanlıklarınızdan kurtulun. Güne 2 bardak su içerek başlamayı adet edinin. Bu şekilde gece boyunca hissetmediğiniz su ihtiyacınızı karşılamış olacak, güne çok daha sağlıklı bir vücut ve zihinle başlayacaksınız.

Sabahları Spor Yapın

Sabahları Spor YapınUyandınız, elinizi yüzünüzü yıkadınız, suyunuzu içtiniz ve kahve makinenizi çalıştırdınız. İşte bu sıradaki boşlukta sabah egzersizinizi yaparak, çok daha enerjik olabilirsiniz. Birkaç ısınma hareketinin size ne kadar iyi geldiğini görünce sabah sporunu alışkanlık haline getireceğinizden kesinlikle eminim. Yapmanız gereken normal saatinizden 10 dakika erken kalkmak!

Kahvaltıyı Atlamayın!

Kahvaltıyı Atlamayın!Pastaneden aldığınız bir poğaçayla kahvaltı olayını geçiştirmeyin. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atladığınız takdirde ne zihinsel ne de fiziksel anlamda performansınızı tam olarak gösteremezsiniz. Örneğin; uyanır uyanmaz ocağa bir yumurta koyun. Dolaptan kahvaltılıkları çıkarmak ve bardağınıza içecek bir şeyler koymak çok da zor olmasa gerek, değil mi? Bunu hayat boyu devam ettireceğiniz bir alışkanlık haline getirin.

Bakımlı Olun!

Bakımlı Olun!Sabah sporunuzu ve kahvaltınızı yaptınız. Sıra geldi giyinmeye. Kıyafetleriniz, aksesuarlarınız, saçınız, makyajınız veya tıraşınız konusunda hassas davranın. Her zaman bakımlı olmaya özen gösterin. Bu hem başkalarının size saygı duymasını hem de kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Eğer Yapabiliyorsanız İşe-Okula Yürüyerek Gidin

Eğer Yapabiliyorsanız İşe-Okula Yürüyerek GidinEğer gideceğiniz yer yürüme mesafesindeyse arabanızı boş yere çalıştırmayın ya da bunu arada sırada yapmaya çalışın. Örneğin, arabanızı bir iki sokak öteye park edin ve birkaç dakika yürüyün. Açık havada yürüyüş yapmanız size ne kadar iyi geldiğine şaşıracaksınız.

Hedeflerinizi Belirleyin

Hedeflerinizi BelirleyinHer gün yapmanız gerekenleri belirleyin. Mesela; o gün için yapmanız gerekenleri, haftalık olanları ayrı ayrı not alın. Tamamladığınız görevleri yapıldı listesi altında toplayın ve bunu görebileceğiniz bir yere asın. Bu listeye bakarak ne kadar çok iş başardığınızı görecek ve daha çok iş yapmak için kendinizi motive etmiş olacaksınız.

İlham Aldığınız Birileriyle Konuşun

İlham Aldığınız Birileriyle KonuşunHer gün ya da belirlediğiniz aralıklarla ilham aldığınız birileriyle konuşun. Bu kişi rol model aldığınız yöneticiniz, çocukluğunuzdan beri hayranı olduğunuz teyzeniz ya da herhangi başka biri olabilir. Ona yapmak istediklerinizden bahsedin ve ihtiyacınız olan konularda fikir danışın. Sonuçta herkesin cesaretlendirilmeye ihtiyacı olan anları vardır. İşte bu anlarda ilham kaynağınızla iletişime geçmeye çekinmeyin.

Tavsiye İçerik: Bir Zamanlar Dibe Vurmuş ve Size İlham Kaynağı Olabilecek 15 Ünlü İsim

Gün İçinde Hareket Etmeye Özen Gösterin

Gün İçinde Hareket Etmeye Özen GösterinGün içinde olabildiğince çok yürüyün. Mesela öğle yemeğinizde dışarı çıkın, en az 10 dakika açık havada yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin. Asansör kullanmayın, unutmayın ki ne kadar uzun süre hareketsiz kalırsanız, o kadar çok tembelleşirsiniz.

Yeni ve Sağlıklı Gıdalara Yönelin

Yeni ve Sağlıklı Gıdalara YönelinTamamen farklı bir yıl geçirmek istiyorsanız, yeni ve sağlıklı gıdalara yönelmeyi deneyebilirsiniz. Şimdiye kadar hiç denemediğiniz bir deniz ürünü, bundan sonraki favori yiyeceğiniz olabilir. Ya da tropik meyveleri deneyerek damak tadınıza hitap eden sağlıklı yiyecekler keşfedebilirsiniz.

Ne Kadar Değerli Olduğunuzu Bilerek Yaşayın

Ne Kadar Değerli Olduğunuzu Bilerek YaşayınKendinizi övün, hatta narsistlik seviyesine gelene kadar kendinizi sevip, beğenebilirsiniz. Ne kadar değerli olduğunuzu başkalarına hissettirmenin en iyi yolu değerli olduğunuza yürekten inanmaktan geçer.

Tavsiye İçerik: Narsist Ne Demek? Narsisizm Nedir? Kısaca Narsistik Kişilik Bozuklukları [Kadın ve Erkek]

Hayır Demeyi Öğrenin

Hayır Demeyi Öğreninİnsanları kırmamak ya da onlar tarafından sevilmek için her şeye evet demenin gerekmediğini bilin. Yani bundan sonra olacağınız kişinin hayır demeyi öğrenmesini sağlayın.

İlgili İçerik: Hayır Diyebilmenin 9 Faydası

Doğada Vakit Geçirin

Doğada Vakit GeçirinKendinize haftada bir gün kaçabileceğiniz bir yer belirleyin. Doğayla iç içe olun. Çimenlerin üzerine uzanın, ağaç yapraklarının arasından vuran güneşin sizi nasıl ısıttığını hissedin. Dünyanın ne kadar güzel bir yer olduğunu etrafınızdaki doğa harikalarına bakarak anlayabilirsiniz.

Önceliklerinizi Bilin

Önceliklerinizi BilinBunun için bir liste hazırlamanızı öneririm. Çünkü “ben zaten önceliklerimin farkındayım” diyen çoğu kişinin aslında hiç de öyle önceliklerine göre hareket etmediğini söyleyebilirim. Düşüncelerinizi kağıda döktüğünüzde sizin için neyin daha önemli olduğunu anlamanız kolaylaşacaktır. Bu şekilde işlerinizi sıralayabilir, çok önemli olmayanlar için daha az zaman harcayarak kendiniz için ayırdığınız vakitleri çoğaltabilirsiniz.

Sizi Neşelendirecek ve Motive Edecek Bir şeyler Okuyun

Sizi Neşelendirecek ve Motive Edecek Bir şeyler OkuyunNe okuyacağınız kişisel zevkinize bağlı olsa da seçeceğiniz şeyin sizi neşelendirmesine ve motivenizi arttırmasına dikkat etmelisiniz. Yani kaliteli bir mizah dergisi de okuyabilirsiniz, kişisel gelişim kitapları da. Sevdiğiniz yazarın köşe yazılarını da okuyabilirsiniz eğlenceli bir roman da! Yeter ki yüzünüzü gülümsetsin ya da size cesaret versin.

Tavsiye Ederiz: En İyi 20 Kişisel Gelişim Kitabı [Etkili ve Çok Okunanlar Listesi]

Kendinize En Az 10 Dakikalık Eğlence Zamanı Yaratın

Kendinize En Az 10 Dakikalık Eğlence Zamanı YaratınHer gün en az 10 dakikayı eğlenmek için ayırın. Bu sırada sevdiğiniz herhangi bir şey yapabilir, kendinizi çok daha değerli ve iyi hissedebilirsiniz. Atıyorum, bebek videoları izlemekten mi hoşlanıyorsunuz, izleyin. Hayranı olduğunuz bir sanatçının şarkılarını dinleyin. Uzun lafın kısası; ne yapmaktan hoşlanıyorsanız, onu yapın.

İlgili İçerik: Mola Vermek Hakkında Öğrenilmesi Gerekenler

Yeni Bir Şehre ya da Ülkeye Gidin

Yeni Bir Şehre ya da Ülkeye Gidinİlk fırsatta yeni bir şehre ya da ülkeye gidin. Yeni insanlarla tanışın ve yeni yerler görün. Bunu yapamıyorsanız bile, kendi bulunduğunuz şehirde daha önce hiç gitmediğiniz yerleri keşfedin. Emin olun belki de burnunuzun ucunda olan, ama daha önce hiç gitmediğiniz ne kadar çok güzel yer olduğunu görünce siz de şaşıracaksınız.

Yeni Bir Spor Dalına Başlayın

Yeni Bir Spor Dalına BaşlayınZaten spor yaptığınızı düşünerek bunu söylüyorum. Örneğin; düzenli olarak fitness yapıyorsanız, zumba yapmayı deneyin. Yüzmeye gidin, tenis oynayın ya da golf kurslarına katılın. Bu sizi egzersiz rutininden kurtaracak ve çok daha eğlenceli biçimde spor yapmanızı sağlayacaktır.

Bir Gününüzü Telefon, Bilgisayar ve İnternetten Uzakta Geçirin

Bir Gününüzü Telefon, Bilgisayar ve İnternetten Uzakta GeçirinBir gün boyunca ne bilgisayarınız açın ne de telefonunuzu. Sosyal medyada ne olup bittiğine bakmadan, yaklaşan etkinlikleri merak etmeden geçireceğiniz bu günü sadece kendinize harcayın. Bunu tüm yılınız boyunca aralıklı olarak yapmaya devam edin.

Tavsiye Ederiz: Sosyal Medya Bağımlılığının Negatif Sonuçları

Akşam Yemeğinden Sonra Hiçbir Şey Yemeyin

Akşam Yemeğinden Sonra Hiçbir Şey YemeyinAkşam yemeğinden yani 18.00 ya da 19.00’dan sonra hiçbir şey yemeyin. Bu sizi hem fiziksel anlamda mutlu edecek hem de çok daha rahat bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Eğer çok acıkırsanız, bir porsiyon meyve ya da yatmadan önce bir bardak ılık süt içmeyi deneyebilirsiniz.

Bir Uyku Rutini Oluşturun

Bir Uyku Rutini Oluşturunİnsanların sürekli bir şeyler için koşuşturmak zorunda olduğu şu hızlı zamanda, uykunun ne kadar önemli olduğu çoğunlukla unutuluyor. Gece uyanmalar, yatakta saatlerce dönüp yine de uyuyamamalar hep bir uyku sorununun habercisi. Bu dertten kurtulmak için kendinize bir uyku rutini oluşturmalısınız. Örneğin; ılık bir duş, rahat pijamalar, belki biraz müzik, belki birkaç sayfa kitap sizin uyku rutininiz olabilir. Yatmadan bir saat önce uyku hazırlığına başlarsanız, deliksiz bir gece geçirebilirsiniz.

Göz Atın: Başarılı İnsanların Uyku Öncesi Alışkanlıkları

Ertesi Gün Yapacaklarınızı Bir Kenara Yazın

Ertesi Gün Yapacaklarınızı Bir Kenara YazınÇalışıyor musunuz, ev hanımı mısınız, okuyor musunuz bilemem; ama hepinizin yapması gerekenler var değil mi? Yatağa yattığınızda yarın ne giyeceğinizi, ne iş yapacağınızı, hangi derslerinizin olduğunu düşünmeyi bırakmalısınız. Bunun için de akşam olduğunda ertesi gün yapacaklarınızı bir yere yazmanızı öneririm. Emin olun, kafanızdaki düşünceleri kağıda döktüğünüzde aklınızdan uçup gittiklerine şahit olacaksınız.

Tavsiye Ederiz: Yapılacaklar Listesi Nasıl Hazırlanır? Nelere Dikkat Edilir?

Farklı İnsanlarla Tanışın

Farklı İnsanlarla TanışınFarklı insanlarla tanışın. Mesela, yanınızda oturan yaşlı bir kadınla muhabbet edin. Şimdiye kadar kapısını hiç çalmadığınız komşunuza ziyarete gidin. Kendinizden ne kadar farklı insanla tanışırsanız, hayat hakkında o kadar çok yeni şey öğrenirsiniz.

Sevdikleriniz için Minik Sürprizler Hazırlayın

Sevdikleriniz için Minik Sürprizler HazırlayınBu dünyadaki en önemli şeyin sevdikleriniz olduğunu unutmayın ve sevdiklerinize minik sürprizler hazırlamayı kendinize adet edinin. Onlar mutlu olduğunda siz de doğal olarak mutlu olacak ve kendinizi eskiye göre çok daha iyi hissedeceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Sevdiklerinize Maneviyatı Yüksek Hediyeler Alın!

Kibar Olun

Kibar OlunSadece yakınlarınıza değil etrafınızdaki kişilere de kibar olun. Çünkü insanlara hangi tutumla yaklaşacağınız sizin göreceğiniz tepkiyi de belirleyecektir. Siz hiç asık suratlarıyla ünlü kişilere güler yüz gösterildiğini gördünüz mü? Bu nedenle her daim kibarlığınızı koruyun.

Ölmeden Önce Yapılması Gerekenler Listesi Oluşturun!

Ölmeden Önce Yapılması Gerekenler Listesi Oluşturun!Tamamen farklı bir yıl geçirmek istiyorsanız, kendiniz için ölmeden önce yapılması gerekenler listesi oluşturun. Farz edin ki 3 aylık ömrünüz kalmış. İçinizde kalmasını istemediğiniz neler var, nereleri görmek istiyorsunuz, hangi kitapları okumanız gerek, hep merak ettiğiniz; ancak bir türlü izleyemediğiniz filmler neler, kimlere onu sevdiğinizi söylemek istersiniz… İnanın bana, bu liste sayesinde tamamen farklı bir sen yaratmış olacaksınız. Hep yapmak istediklerinizi hayata geçirdiğiniz zaman, gülümsemeleriniz büyüyecek, kahkahalarınız tüm dünyayı neşeye boğacak kadar içten çıkacak!

Göz Atın: Ölmeden Önce Yapılması Gereken 50 Şey

Beğenmediğiniz Yönlerinizi Değiştirin

Beğenmediğiniz Yönlerinizi DeğiştirinYeni bir siz yaratmak için beğenmediğiniz yönlerinizi değiştirmelisiniz. Eğer kendinize dürüst olamıyorsanız, yakınlarınıza “hangi özelliklerimi sevmiyorsun” şeklinde sorular sorabilirsiniz. Daha sonra zayıf ya da sevilmeyen yönlerinizi tek tek yazın ve bunlar hakkında uzun uzadıya düşünün. Kendi başınıza sevmediğiniz özelliklerinizi değiştiremeyeceğinizi düşünüyorsanız, dışarıdan yardım almaktan çekinmeyin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.