Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ölmeden Önce Yapılması Gereken 50 Şey

Kendiniz için ölmeden şunu da yapmalıyım dediğiniz şeyler var mı? Eğer yoksa bu listede yer alan maddelerden birkaç tanesini mutlaka yapmalısınız!
Ölmeden Önce Yapılması Gereken 50 Şey
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Zaman ne kadar da hızla akıp gidiyor, değil mi? Belirli bir yaşa geldikten sonra vakit adeta birkaç kat daha hızlı geçmeye başlıyor. Bir kenarda durmuş geçen günleri sayarken, bir bakıyoruz ki koca seneyi devirmişiz. Oysaki çocukken hiç büyümeyeceğimizi düşünürdük. Sonra üzülür, yılların bir an önce geçmesini isterdik. Çünkü büyümenin istediğimiz her şeyi yapabilmek olduğuna inanırdık. Ama o zamanlar değil yıllar, günler hatta saatler bile geçmek bilmezdi. Bir haftayı sanki bir aymış gibi yaşar, beklediğimiz yıl sonu tatilini daha asırlarca beklemek zorundaymışız gibi hissederdik. Ailemizdeki ya da mahallemizdeki büyüklere bakar, ne zaman onlar gibi “hür” olabileceğimizi düşünürdük.

Evet, hemen hepimiz çocukken benzer düşüncelere kapılırdık. Biz zamanın hiç geçmediğini zannederdik belki ama o hep yaptığı gibi tıkır tıkır ilerlemeye devam ederdi. İşte böyle böyle ilkokulu, ortaokulu ve liseyi bitirdik. Üniversite yılları gelip çattığında ise zamanın nasıl ilerlediğini az çok anlamaya başladık. Ama yine de tam olarak bilmiyorduk her geçen günün ömrümüzden biraz daha eksilttiğini. Sadece yaşamın ciddiyetini anlamaya başlamıştık. Çocukluktan çıkmış, yetişkinliğin o kasvetli halinden az biraz da olsa payımıza düşeni almıştık. Oysaki çocukken düşlediğimiz yetişkinliğe erişmiştik. Yani istediğimiz her şeyi yapabilecektik.

Aslında dünyanın en mutlu insanı olmamız gerekirken, yaşadığımız şey hiç de en mutlu sıfatına yaraşacak nitelikte şeylerden oluşmuyordu. Kısacası; büyümüştük. Ama o büyüklük yıllar öncesinde düşündüğümüz gibi eğlenceli bir şey değildi. Ve sadece bazılarımız bunun farkındaydık. Pek çoğu ise zamanın hızına ayak uydurmuş, büyümenin kişiye kattığı yeni nitelikleri yeni hayatına kolaylıkla eklemişti.

Evet, zaman… Hiç durmayan, biz çabuk geçsin desek de dursun desek de hiç değişmeyen zaman. Çocukluğumuzda çok yavaş olduğunu düşündüğümüz, yetişkinlikte ise acımasız denilecek kadar hızlı olduğuna karar verdiğimiz zaman! Bakış açısına göre farklılık gösterse de aslında çizgisini hiç bozmayan o meşhur zaman! Özetlemek gerekirse, bir saniyesini bile size vermeyecek olan ve kesinlikle akıllıca kullanılması gereken zaman!

İnceleyebilirsiniz:
Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi Hazırlamak için 4 Küçük Öneri

Peki, biz zamanımızı gerçekten akıllıca kullanmayı biliyor muyuz? Tamam, yetişkinliğe eriştikten sonra “keşke çocuk olsam” diyoruz. Yıllar öncesinde kalan o güzelim hatıralarımızı özlemle anıyoruz. Ama aynı durumu hatta belki daha da kötüsünü ileride yaşamamak için bir şeyler yapıyor muyuz? Yani ileride geçmişe dönüp baktığımızda “iyi ki yapmışım” diyebileceğimiz şeyler yapıyor muyuz? Yoksa iş güç aile derken pek çok kişi gibi hakkını vererek yaşamayı unutuyor, istediğimiz şeyleri yapmayı hep daha sonraya erteliyor muyuz? Evet, diyorum ki acaba yaşantılarımızdan gerçekten hoşnut muyuz? Yoksa etrafımızda olup bitenlerle oradan oraya savrularak mı ömür tüketiyoruz? Büyük ihtimalle, siz de ikinci soruya evet yanıtını verenlerdensiniz. Diğer pek çok kişi gibi! Siz de zamanınızı hiç bitmeyecekmiş gibi cömertçe kullanıyor, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmeyi hep bir sonraya bırakıyorsunuz. Oysaki o bir sonra için yeteri kadar vaktiniz olmayacağı gerçeğini artık görmelisiniz. İşte bu nedenle size kendiniz için bir ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırlamanızı ve bu listeyi bir kenarda durması için değil gerçekten yapmak için hazırlamanızı söylüyorum.

Ölmeden önce yapılacaklar listenizde yer vermek isteyeceğiniz bazı öneriler:

1 İstediğiniz Hayatı Yaşayın!

İstediğiniz Hayatı Yaşayın!Evet, ilk olarak bunu yapın! Üzerinizdeki bütün baskılardan kurtulun ve hemen şimdi hayalini kurduğunuz hayatı yaşamak için ilk adımınızı atın. Yaşı 40’a ulaşmış birçok insan, istediği gibi bir hayat yaşayamadığından şikayet eder. Bu durumu ise bakması gereken bir ailesi olduğuna, çalışıp para kazanmak gerektiğine gibi birçok nedene bağlar. Aslında bu sadece bir bahane bulmaktır. İstediğiniz hayatı yaşama cesaretine nail olamamışsınız demektir. Bu yüzden bunu ne zaman derseniz, hemen silkelenin ve kendinizi değiştirin. Cesaretlenin ve istediğiniz hayata doğru yelken açın.

Tamamen farklı bir yıl geçirmek istiyorsanız, izlemeniz gereken yolu buradan öğrenin!

2 “Asla Yapamam” Dediğiniz Bir Şeyleri Yapın

“Asla Yapamam” Dediğiniz Bir Şeyleri YapınGünlük hayatta karşılaştığınız veya TV izlerken gördüğünüz herhangi bir şey için ‘ben yapamam’ dediğiniz elbette olmuştur. İşte ölmeden önce mutlaka bir kere bu yapamam dediğiniz şeyleri yapın. Örneğin belgeselciler size bu yönde fikir verebilir. Tek başlarına bırakıldıkları bir dağda verdikleri yaşam mücadelesini, siz de yaşamaya çalışın. Elbette bunu yaparken ölmemeye de dikkat edin!

3 Motosiklet Gezisi Yapın

Motosiklet Gezisi YapınBirçok kişi motosikletin çok güvensiz ve tehlikeli olduğunu söyler. Ama dünya üzerinde birçok motosikletçi olduğunu biliyorsunuz değil mi? Ayrıca bu insanların birçoğu da eceliyle ölüyor, motosiklet kullandıkları için değil. Ama ölmeden önce yapılacaklar listenizde mutlaka bir motosiklet gezisi olmalı. Rüzgarı iliklerinize kadar hissettiğiniz, maceralarla dolu bir gezi olacağından emin olabilirsiniz.

4 Bungee Jumping Yapın!

Bungee Jumping Yapın!Bungee Jumping yapmak, birçoğumuz için korkutucu değil mi? Nefes kesici bir yükseklikten kendinizi öylece yere bırakmak. Korksak bile birçoğumuzun yapmak istediği de bir gerçek. Son yıllarda bungee jumping türevi birçok atlayış daha ortaya çıktı. Dünyanın yüksek gökdelenlerine, köprülere, uçurumlara kurulan düzeneklerle kendinizi aşağı bıraktığını birçok aktivite var. İşte bunlardan birisini mutlaka yapın ve her saniyesinden zevk alın. Atlamadan hemen önce vazgeçmek isteyebilirsiniz; ama atlayış bittiğinde iyi ki yapmışım diyeceğiniz şeylerden birisidir.

5 Her Saniyesinden Zevk Alacağınız Sporlara ve Aktivitelere Katılın!

Her Saniyesinden Zevk Alacağınız Sporlara ve Aktivitelere Katılın!Ekstrem sporlar yalnızca profesyoneller için değildir. Kayak yapmak, dağda bisiklet kullanmak, cross motorlar çamura girmek, yüksek bir yere bağlanmış ipte yürümek gibi tehlikeli gördüğünüz ama içinizde bir yerde ‘keşke bende yapabilsem’ dediğiniz şeyler yapın. Alacağınız zevkin parayla ölçülmesi pek de mümkün olmayacaktır.

6 Bir Kostüm Partisine Katılın

Bir Kostüm Partisine KatılınHatta daha da iyisi kendi kostüm partinizi organize edin. Düşünsenize; annenizi kedi kadın, en yakın arkadaşınızı ise Spider-Man kostümü içerisinde görecek ve hayatınız boyunca gülümseyerek hatırlayacağınız anılara sahip olacaksınız. Hep yabancı filmlerde izleyerek özendiğiniz o partiyi evinizde birkaç arkadaşınızla bile olsa mutlaka organize edin.

7 Tanımadığınız İnsanlara Yardım Edin

Tanımadığınız İnsanlara Yardım EdinMesela bir gününüzü sadece bu iş için ayırın. Amaçsızca dışarı çıkın ve yardıma ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz herkese elinizi uzatın. Tanımadığınız insanlara yardım etmenin yaşatacağı inanılmaz hisle tanışın. Ayrıca uzmanlar, mutlu olmak için yabancılara yardım etmenin en iyi yol olduğunu belirtiyorlar. Bunun üzerine yapılan birçok test de mevcut.

8 Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenin

Bir Enstrüman Çalmayı ÖğreninErtelemeyin ve hemen şimdi bunun için ilk adımınızı atın. Öyle usta sanatçılar gibi çalamasanız bile en azından bir müzik aletini kullanabilmenin ne kadar eğlenceli olduğunu anlayın. Sürekli hayranlıkla izlediğiniz gitarist gibi olamasanız bile o gitarı mutlaka elinize alın ve bir şeyler tıngırdatın.

9 Hayalini Kurduğunuz Yurt Dışı Seyahatine Çıkın

Hayalini Kurduğunuz Yurt Dışı Seyahatine ÇıkınEmin olun, bunun için zaman yaratmak da para kazanmak da sizin elinizde. Boş şeyler için para harcamak yerine yabancı bir ülkede güne başlayabilmek için harcama yapın. Kesinlikle pişman olmayacaksınız! Dünya üzerinde gezip görmeniz gereken birçok yer var. Hepsine gidemezsiniz belki ama küçük bir gezi turu ayarlayabilirsiniz. Ayrıca tur şirketlerinin erken rezervasyonları da hayalini kurduğunuz tatil için iyi birer fırsat.

10 Yeni Bir Dil Öğrenin!

Yeni Bir Dil Öğrenin!Tamam, belki sular seller gibi konuşamayacaksınız (ki yeteri kadar çalışırsanız bunu da pekala başarabilirsiniz) ama en azından yeni bir dil öğrenmenin size ne kadar çok şey katacağını anlayın. Sonuçta; günümüzde yeni şeyler öğrenmek kadar kolay hiçbir şey yok. Mesela sosyal medya mecralarında saatlerce takılarak zamanınızı boşa harcamak yerine, elinizden düşürmediğiniz o akıllı telefonları dil öğrenmek için kullanmaya başlayabilirsiniz.

11 Yaz Aşkı Bulun!

Yaz Aşkı Bulun!Ölmeden önce yapılması gereken şeyler listesinde belki de en kolay şeydir. Zaten yazın getirdiği enerji sayesinde dünyaya aşkla bakmaya başlayacaksınız. Dünyaya baktığınız gibi etrafınıza da bakın. Mutlaka bir yaz aşkı bulacaksınız. Birlikte güneşin doğuşunu izleyip, sabahın o muhteşem sakinliğinde denize girin. Kim bilir belki de bu kişi hayat arkadaşınız olacak ve listenizdeki diğer maddeleri onunla yapacaksınız.

12 En İyi Arkadaşınızla Birlikte New York’a Gidin

En İyi Arkadaşınızla Birlikte New York’a GidinDünyanın belki de en heybetli ve gösterişli şehridir, New York. Gidin ve mutlaka görün. Filmlerde görüp iç çektiğini sokaklarını adım adım gezin. Özgürlük heykelinin önünde fotoğraf çektirip, Times Meydanı’nda bulunduğunuz yerin keyfini çıkartın.

13 Küçük Bir Afrika Turu Yapın

Küçük Bir Afrika Turu YapınBelgesellerde Afrika’yı izleyip “ne kadar da ilginç” dediğiniz hemen her şeyi yapabileceğiniz bir tur ayarlayın. Safariye çıkın ve vahşi hayvanları, doğal yaşamlarında ziyaret edin. Bir aslanın avına nasıl sinsice yaklaştığını gözleyin ve hayatınızı sorgulamak için örnek alın. Bir yaşamın nasıl bir anda son bulduğunu, bundan daha iyi anlayamazsınız sanırım.

14 Birkaç Gün Bir Kabileyle Yaşayın

Birkaç Gün Bir Kabileyle Yaşayın‘Yüreğinin Götürdüğü Yere Git’ kitabını okumasanız bile duymuşsunuzdur. Susanna Tamaro bu kitabında Aborjinlerle geçirdiği yaşamı anlatır ve okuduğunuz zaman sizde bu deneyimi yaşamak istersiniz. İstemekle kalmayın; uygulayın!

15 VIP Uçun, Kral Dairesinde Kalın

VIP Uçun, Kral Dairesinde KalınEğer daha önce hiç deneyim etmemişseniz, bir kereliğine bile olsa VIP uçun ve kral dairesinde kalın. Çok kısa bir mesafe için bile olsa bunu yapın. Kral dairesinin hep merak ettiğiniz gizemine tanıklık edin.

16 Sualtı Dalışı Yapın

Sualtı Dalışı YapınOksijen solunumu yaşan canlılar olarak, yeryüzünde yaşıyoruz ve olan biteni gözlemliyoruz. Peki, ya sualtında neler olup bittiğini biliyor musunuz? Birçoğumuz bunu artık günümüzde kolayca keşfedebiliyor. Hatta yüzme bilmeseniz bile kısa bir eğitim sonrasında sualtı dalışlarına katılabiliyorsunuz ve ömrünüz boyunca unutamayacağınız bir görsel şölene tanıklık edebiliyorsunuz. Hadi daha ne bekliyorsunuz?

17 Huzurevi ve Çocuk Esirgeme Kurumlarını Ziyaret Edin!

Huzurevi ve Çocuk Esirgeme Kurumlarını Ziyaret Edin!Sürekli imkanımız olmasına rağmen bu yerlere gitmeyi hep erteleriz veya aklımıza bile gelmez böyle yerleri ziyaret etmek. Unuttuğumuz insanlığı hatırlamak için buraları ziyaret etmemiz gerekiyor. Ayrıca unutmamalısınız ki; insanlıktan uzaklaştığımız her geçen gün nedeniyle yaşlandığınız zaman siz de bir huzurevi yaşayanı olabilirsiniz. Bu nedenle buraları unutmayın ve ziyaret ettiğiniz zaman oradaki insanların sevincini paylaşın.

18 Dans Etmeyi Öğrenin!

Dans Etmeyi Öğrenin!Herhangi bir dans türü olabilir. Kolbastıdan, salsaya kadar; dünya üzerinde binlerce dans türü bulunuyor. Yabancı kültürlere ait olanlar sizin için pek mümkün değil mi? Bırakın o zaman; çünkü Türk kültüründe bile birçok dans türü bulunuyor. Bunlardan birisini mutlaka öğrenin. Zaten birini öğrendikten sonra büyük keyif alacağınız için bırakmak da istemeyeceksiniz.

19 Sokak Hayvanları için İyi Denilebilecek Bir Şeyler Yapın

Sokak Hayvanları için İyi Denilebilecek Bir Şeyler YapınOnlar için evler kurun, küçük kutular içinde yemekler hazırlayın ve onları sevin. Yolda gördüğünüz topallayan kedinin de parkta karşılaştığınız kirli köpeğin de en az evcil hayvanlar kadar sevgiye ihtiyacı olduğunu unutmayın.

20 Kutupları ve Ekvatoru Görün!

Kutupları ve Ekvatoru Görün!Dünyanın en uçları, kutuplar ve ekvator değil midir? En merkez ve en uzak nokta; ölmeden önce tam da yapılması gereken şeyler bana göre. Dünyayı dolandım diyebilmek için bir kere kutuplara, bir kere de ekvatora gitmenizi öneririm.

21 Böcek Yiyin!

Böcek Yiyin!Televizyonda gördüğünüz “İnsan Doğaya Karşı” belgeselini yapan Bear Grylls’i böcek yerken veya çölde susuz kaldığında idrarınız süzüp içerken görebilirsiniz. Elbette mideniz ayağa kalktı değil mi? Ama yine de denemek bir kere bile olsa aklınızdan geçmiştir. İşte geçmekle kalmasında ve böcek yenen yerlere giderek bir kereliğine ve hatta ağzınıza alıp geri tükürecek bile olsanız deneyin.

22 Koca Bir Puzzle Yapın

Koca Bir Puzzle YapınZevkleriniz arasında hiç puzzle yapmak olmadı mı? Çok sıkıcı mı geliyor? Denemeden bilemezsiniz ki! Yaşadığınız zaman boyunca bir kere bile olsa kocaman ve binlerce parçadan oluşan bir puzzle yapın. Sonra bunu çerçeveletin ve bir duvara asın.

23 Yeni Bir Siz Yaratın ve Herkesi Şaşkına Çevirin!

Yeni Bir Siz Yaratın ve Herkesi Şaşkına Çevirin!Yani saçınızdan başlayarak tırnak ucunuza varana kadar her şeyinizle tarzınızı değiştirin. Mesela; uzun sarı saçlarınızı kestirip kısa ve siyah saçlı bir siz olun. Ya da yıllardır kısa olan saçlarınızı uzatmış olarak tanıdıklarınızın karşısına çıkın.

24 Gösterişli Bir Düğün Yapın!

Gösterişli Bir Düğün Yapın!İnsanların dillere destan diye nitelendirebilecekleri harika bir düğünle dünya evine girin. Masal gibi bir gece yaşayın. Bütün genç kızları kıskandıracak bir gelinlik giyin. Ya da şöyle şık bir damatlık! “Evlendim ben artık çok geç” demeyin. Nikah tazeleyin ve kim ne der düşünmeden yeniden gösterişli bir düğünle evlenin. Herhangi bir neden veya istekten dolayı sade bir törenle evlenen birçok kişi pişman olmakta ve özellikle de kadınların içinde o giyemedikleri gelinliğin hayali hep yaşamakta. Hayalde kalmasın ve yaşınız kaç olursa olsun bu heyecanı yeniden yaşayın.

25 Mutlaka İzleyin Denen Filmleri İzleyip, Kitapları Okuyun

Mutlaka İzleyin Denen Filmleri İzleyip, Kitapları OkuyunKısa bir sohbet sırasında “bu filmi izledin mi” sorusuyla karşılaşabilirsiniz ve izlemediğiniz için o an mutsuz olabilirsiniz. Veya “hadi canım o kitabı nasıl okumazsın” gibi bir muhabbete maruz kalabilirsiniz. İnternette boy boy listelenen bu film ve kitap listelerine mutlaka göz atın. Canım sıkılıyor dediğiniz an, yapacak bir şey bulamıyor olabilirsiniz. İşte size süper bir fırsat; açın bu kitaplardan birisini okuyun, alın abur cuburlarınızı film izleyin.

26 Depresyona Girin!

Depresyona Girin!Ömrünce hiç depresyona girmemiş birisi var mıdır acaba? Olmaması ne kadar da garip olurdu. Ama bu sıkıntıyı hiç çekmemiş kişiler ve depresyona girdi denen kişiyi anlayamayanlar mutlaka vardır. Kısa süreli bir depresyona girin ve onun da tadına bakın.

27 İlik Bağışı Yapın!

İlik Bağışı Yapın!Yapmanız gereken tek şey birkaç küçük tüp kan vermek! Kim bilir, yeterince şanslıysanız birinin süper kahramanı olabilirsiniz.

28 Hedef Koyun ve Ona Ulaşın

Hedef Koyun ve Ona UlaşınHedefleri olmayan insanlardan mısınız? Aslında hepimizin hedefleri var; ama farkında değiliz. Ama kendinize hedefler koymanız ve bunlara ulaşmak için çaba göstermeniz, dünyada yapabileceğiniz en özel duygulardan birisidir. Küçük bir şey bile olsa kendinize bir hedef koyun ve mutlaka ona ulaşmak için çaba gösterin.

29 Partiye Katılın ve Sabaha Kadar Eğlenin

Partiye Katılın ve Sabaha Kadar EğleninÖlmeden önce yapmak istedikleriniz arasına bu öneriyi de dahil etmek isteyebilirsiniz. Bir partiye katılın ve sabaha kadar çılgınlar gibi eğlenin. Hatta yapabiliyorsanız burada küçük kaçamaklar yapın, tabii evli değilseniz! Ne derler düşüncesi olmadan, gönlünüzce eğlenin ve dağıtın. Yani hangover denen olayı bir kereliğine bile olsa mutlaka yaşayın.

30 Barışın – Affedin!

Barışın – Affedin!Konuşmadığınız insanlarla barışmayı deneyin. Belki de yıllardır yapmak istediğiniz, ya da aklınızı kurcalayan sorunlarınızdan kurulun. Kısacası; affedin! Veya tam tersi, af dilemeyi öğrenin! Bu dünyadan kimsenin kalbini kırmış biri olarak ayrılmayın!

Doğumla ölüm arasındaki yolculuğun değişmez kuralları hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayın!

31 Platonik Aşkınıza Gerçekleri Söyleyin

Platonik Aşkınıza Gerçekleri SöyleyinHer gördüğünüzde midenizde kelebekler uçuşmasını sağlayan, ayaklarınızı yerden kesen o platonik aşkınıza gerçekleri söyleyin. Yarın ölecekmişsiniz gibi karşısına geçin ve ona dürüstçe kalbinizi açın.

32 Mutlaka Görülmesi Gereken Yerlere Gidin

Mutlaka Görülmesi Gereken Yerlere GidinÖlmeden önce birkaç yer bile olsa; mutlaka görülecek yerlere gidin. Zaten hemen hepimiz yılda bir kere tatile çıkıyoruz değil mi; işte bu tatilleri bunlara göre planlayın. Bırakın otel odalarından selfieler atmayı. Aratın internetten nereler görülmeli diye ve tam da oraları gidin görün.

33 Bir Karavan Gezisi Yapın

Bir Karavan Gezisi YapınBir karavan satın alın veya kiralayın. Sonra aklınız nereye eserse oraya gidin ve yolda görüp çok beğendiğiniz herhangi bir yerde konaklayın. En lüks otelde yaşayamayacağınız tatil deneyimini yaşayın. Zaten internette arabayla gidip görülmesi gereken yerleri bulabilirsiniz. İşte kendinize bir rota belirleyin ve spontane bir gezi düzenleyin.

34 Yeni Doğmuş bir Bebeğin Cennet Kokusunu İçinize Çekin

Yeni Doğmuş bir Bebeğin Cennet Kokusunu İçinize ÇekinOnun uykusunda nasıl gülümsediğini, minik elleriyle elinizi nasıl sıkı sıkı tuttuğunu görün. Ya da daha iyisi anne-baba olun. Bu duygunun nasıl eşsiz, nasıl tarifsiz bir duygu olduğunu anlayın.

35 Küçük Şeylerden Mutlu Olmayı Öğrenin

Küçük Şeylerden Mutlu Olmayı ÖğreninYolda gördüğünüz bir yabancıya gülümsemenin, tanımadığınız bir insana yardım etmenin, bir çocuğu sevindirmenin içinde saklı olan güzelliği keşfedin. İçinizi bu tarz pozitif şeylerle doldurursanız, emin olun ki çok daha iyi bir hayatınız olacak. Yoksa kötü olan şeylerle aklınızı fazlasıyla meşgul edersiniz ve hayatınızı günden güne zindana çevirirsiniz.

36 Hayalinizi Süsleyen Arabayı Kullanın

Hayalinizi Süsleyen Arabayı KullanınHayalini kurduğunuz arabayı satın alamasanız da en azından bir kereliğine sürüş keyfi yaşayın. Yani bir Porsche alamasanız da bir günlüğüne bu arabayla keyif çatın. Bir Lamborghini hayaliniz varsa ve hiçbir zaman satın alacak kadar paranız olmayacaksa, kiralamak için para biriktirin. Kendinize sırf bu yüzden hedef koyun ve ona ulaşın.

Ölmeden önce mutlaka denemeniz gereken arabalar nelermiş, öğrenmek için tıklayın!

37 En Yakın Arkadaşlarınızla Hız Trenine Binin

En Yakın Arkadaşlarınızla Hız Trenine BininÇığlıklar atacağınız ve hayatınız boyunca unutamayacağınız korkulu ama heyecanlı anlar yaşayın. Bunu en yakın arkadaşınızla veya en sevdiğiniz kişilerle yapın. Korku dolu gözlerle baktığınız ama içinizdeki o binme arzusunu da bastıramadığınız zamanların pişmanlığını yaşamayın. Gidin ve mutlaka deneyin.

38 Araba Kullanmayı Öğrenin

Araba Kullanmayı ÖğreninEğer hala bilmiyorsanız, hemen şimdi araba kullanmayı öğrenmek için adım atın. Kafanıza estiğinde arabanıza atlayıp, yüreğinizin götürdüğü yere gidin. Mesela; plansız programsız çantanızı alıp tek başınıza küçük bir tatile çıkın.

39 Kendi İşinizin Patronu Olun!

Kendi İşinizin Patronu Olun!İşi batıracak olsanız bile bir kereliğine patron olmanın verdiği hissi yaşayın. Zira eminim bu hissi sevecek ve başarılı olmak için elinizden gelen her şeyi yapacaksınız. Zaten hemen hepimizin hayali değil mi, patron olmak. Neden bunun için çaba göstermiyorsunuz ki? Sıvayın kolları, patron koltuğu sizi bekliyor.

40 Mona Lisa Gibi Popüler Eserleri Görmeye Gidin

Mona Lisa Gibi Popüler Eserleri Görmeye GidinTarihte ressamların birçok eseri, bugün dillerden düşmüyor. Sokaktan çevireceğiniz birine ünlü bir tablo söyler misin dediğiniz zaman size hemen hepsi Mona Lisa diyebilir. Siz daha fazlasını bilin ve araştırın. Örneğin İtalya’ya gidin ve Michelangelo’nun tablolarına en yakından bakın. Leonardo da Vinci’nin çizimleriyle aranızda, sadece dokunmanızı engelleyen bir cam olsun.

41 Değer Verdiğiniz Birine Özel Bir Gün Yaşatın

Değer Verdiğiniz Birine Özel Bir Gün YaşatınSevgilinize, annenize, arkadaşınıza ya da başka bir yakınınıza! Özel bir günde onu dünyanın en mutlu insanı yapmak için uğraşın. Diğer bir deyişle; bir gününüzü hayatınızdaki önemli birini mutluluktan havalara uçurmak için harcayın. Onun gülüşleriyle mutlu olmanın verdiği keyfi tadın.

42 Geçmiş Medeniyetlerin Yaşandığı Yerleri Ziyaret Edin

Geçmiş Medeniyetlerin Yaşandığı Yerleri Ziyaret EdinEvet, Atina, Roma, Mısır, İskitler, Kartaca, Fenike, Çin, Japonya, Babil, Mezopotamya, … Tüm antik tarihi oluşturan, medeniyetleri ziyaret etmek için plan yapın. Tatil planlarınıza bunlardan birkaç tanesini ekleyin ve oralara giderek hayal gücünüzü yeşertin!

43 Seni Seviyorum Deyin!

Seni Seviyorum Deyin!Ölmeden önce yapılacaklar listenize bu maddeyi de eklemelisiniz. Yani sevdiğiniz herkesi sırayla arayıp, onlara “seni seviyorum” deyin. Tamam, büyük ihtimalle “başına taş mı düştü, bir şey mi oldu, bak doğru söyle ne yaptın” gibi tepkilerle karşılaşacaksınız ama emin olun ki bu sözcüğü söylemek benzer zibilyon tepkiyle karşılaşma riskini almaya fazlasıyla değecektir.

44 Balığa Çıkın

Balığa ÇıkınDaha gün doğmadan yollara düşüp, güneşin doğuşunu oltanızı suya atmış bir şekilde izleyin. Bütün gününüzü balık tutmaya, doğanın harika müziği eşliğinde kitap okumaya ayırın. Ve bu arada güneş batana kadar bir tane bile balık tutamadınız diye sakın ha üzülmeye kalkmayın. (Dipnot: Yanınızda atıştırmalık bir şeyler götürmelisiniz)

45 Kahkahalarla Gülün

Kahkahalarla Gülünİçinizden geliyorsa eğer, kahkahalarınızı tutmayın. Bankadaymışsınız, şık bir restorandaymışsınız, fatura kuyruğundaymışsınız umursamayın. Bırakın coşkunuz dışarı taşsın. Etrafınızdakilerin “deli mi ne” gibi sözlerini ya da bakışlarını umursamayın. Çünkü siz küçük deliliklerin bu hayatı yaşanılabilir kıldığını biliyorsunuz. Bırakın; başkaları donuk yüzleri ve ruhsuz bedenleriyle robotumsu yaşantılarına devam etsinler.

46 İstediğiniz Vücut Ölçülerine Kavuşun

İstediğiniz Vücut Ölçülerine KavuşunKilo almak ya da vermek sizin için dertse, bu durumu sizin için sorun olmaktan çıkartın. Hemen şimdi kararlı davranarak, ideal görünümünüze kavuşmak için harekete geçin. Emin olun; kendinizi çok daha mutlu hissedecek, ayaklarınızı yere çok daha sağlam basmaya başlayacaksınız.

47 Bağırın! Çığlık Atın!

Bağırın! Çığlık Atın!Dünyanın en yüksek binasına çıkıp, avazınızın çıktığı kadar bağırın. İstiyorsanız dünyaya lanet okuyun, isterseniz de evreni sevgi çığlıklarınızla kucaklayın.

48 Rio Karnavalına Katılın

Rio Karnavalına KatılınSürekli televizyondan ağzımız açık bir şekilde izlediğimiz, tam bir görsel şölen olan Rio Karnavalına katılın. Neden olmasın, o renkli alemlerin içinde kendinizi hayal etsenize ne kadar da eğlenceli olacak. Birbirinden farklı binlerce insan arasında eğleneceksiniz. Bana göre listenizde mutlaka olmalı!

49 Bir Günü Hiçbir Şey Ama Hiçbir Şey Yapmadan Geçirin!

Bir Günü Hiçbir Şey Ama Hiçbir Şey Yapmadan Geçirin!Çalışan hemen herkes bunu diler; “bir günümü hiçbir şey yapmadan geçirmek istiyorum!” Evet, ölmeden önce mutlaka bunu da bir kere deneyin ve ne kadar da zor olduğunu görün. Sadece yatın veya sadece televizyon izleyin. Gün sonunda neler yaşadığınızı da kaydedin. Sonra bu isteğiniz bir gün geri gelirse; notlarınızı açın ve bakın.

50 Ölmeden Önce Yapılacaklar Listenizi Uygulayın!

Ölmeden Önce Yapılacaklar Listenizi Uygulayın!Ve son olarak, ölmeden önce yapılacaklar listenizi hazırlayıp onu bir kenara atmayın. Ya da “bir gün yapacağım” diye düşünerek, hayallerinizi ertelemek gibi hatalar yapmayın. Unutmayın, akıp giden zamanı da yaptıklarınızı da yapmadıklarınızı da geri alamıyorsunuz. Ve inanın bana, ölmeden önce yapılacaklar listesi öyle laftan ibaret falan değil. Hatta bu listeyi hayatınızı pişmanlıklarla dolu olarak yaşamamanız için size ilham verecek bir pusula olarak düşünmelisiniz derim.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.