Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi Hazırlamak için 4 Küçük Öneri

Birçok kişi ölmeden önce şunu da yapmalıyım der. Ancak bir türlü harekete geçemez. İşte karşınızda ölmeden önce yapılacaklar listesi yapmanız için öneriler:
Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi Hazırlamak için 4 Küçük Öneri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

İş, güç, aile, eğitim, arkadaşlar, maddiyat… Kısaca yaşam mücadelesi! Evet, hayatın koşuşturmacası içerisinde bazen ne için yaşadığımızı unutuyoruz, değil mi? Bir süre sonra her şey monotonlaşmaya başlıyor ve biz nefes alan, konuşan ve yiyen robotlar gibi yaşamaya başlıyoruz. İşe gidiyor, öğle yemeğine çıkıyor, akşam olunca eve dönüyor ve uyuyoruz. Faturalarımızı ödüyor, çocuklarımızı büyütüyor ve kendimize belli roller biçip bunları ustalıkla oynamaya çalışıyoruz. Peki, gerçekten yaşıyor muyuz? Gün içinde sadece kendimiz için bir şeyler yapıyor muyuz? Daha güzel bir ev almak, daha iyi bir arabaya binmek, çocuklar için daha iyi bir gelecek hazırlamak dışında diyorum. Kendimiz için ne yapıyor ya da ne yapmaya çalışıyoruz?

Ne yazık ki hiçbir şey! İnkar etsek de çoğumuz kendimiz için hiçbir şey yapmıyoruz. Yaşımız ilerledikçe gençliğin verdiği o delilikten ve belki biraz da bencillikten kurtulmaya çalışıyor, kendimizi başkaları için ya da aslında önemsiz olan somut şeyler için yaşamaya mahkum ediyoruz. Yalan mı? Değil! O çok değer verdiğimiz para, hani daha iyi yaşamak için kendimizi parçalayarak uğruna ömrümüzü feda ettiğimiz para gerçekte bizi ne kadar mutlu ediyor? Düşünsenize, yakın zamanda öleceğinizi bilseniz para sizin için ne ifade eder? Böyle bir durumda para değersiz bir kağıt parçası olmaz mı?

İşte tüm bunları düşünerek yaşamamız gerekse de biz sanki hiç ölmeyecekmiş gibi isteklerimizi görmezden geliyoruz. “Nasıl olsa yarın yaparım, birkaç sene sonra olur, emekliliğimde rahat bir of çekerim” gibi düşüncelerle kendimizi durmadan kandırıyoruz. Sanki yarına çıkacağımız garantiymiş gibi! Sanki bir yerlerden emekli olacak kadar çok yaşama sözü almışız gibi! Bir saniye sonrasında bile başımıza ne geleceğini bilemezken, neden bu kadar vurdumduymaz davranıyoruz ki? Sorular, sorular…
“İyi hoş konuşuyorsun da ne yapalım, işi gücü bırakıp keyfimize mi bakalım” diye düşünüyorsunuz, değil mi?

Eğer öyleyse gayet haklısınız. Ama ben size böyle bir şey söylemeyeceğim. Şu andaki hayatınıza devam edin, ama kendi isteklerinize de gereken özeni gösterin diyeceğim. Nasıl mı? Mesela, buna bir ölmeden önce yapılacaklar listesi oluşturarak başlayabilirsiniz. Klişe mi? Evet! Peki, işe yarıyor mu? Kesinlikle evet! Çünkü gerçekten kısa bir süre sonra öleceğinizi bilseniz, içinizde ne kaldıysa hepsini bir bir yaşamak isterdiniz. Tıpkı Carter ve Edward gibi! Efendim, yoksa siz Morgan Freeman ve Jack Nicholson’un başrollerini paylaştığı The Bucket List’i (dilimize Şimdi ya da Asla şeklinde çevrildi) izlemediniz mi? O zaman listenizi oluşturmadan önce yapmanız gereken ilk şey bu filmi izlemek olmalı! Çünkü bu iyi yapımdan gerçekten keyif alacaksınız.

Yapmanız gereken diğer şeyleri ise aşağıdaki başlıklarda bulacaksınız. Çünkü bugün ölmeden önce yapılacaklar listesi hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkındaki temel hususlar üzerinde duracağız. Siz de bu önerileri inceleyerek, bir kenara kaldırıp atmayacağınız gerçek bir “yapılacaklar listesi” oluşturabilirsiniz.

İşte ölmeden önce yapılacaklar listesi oluşturmak için 4 küçük öneri:

Ölmeden Önce Yapılacaklar Listenizi Bölümlere Ayırın!

Ölmeden Önce Yapılacaklar Listenizi Bölümlere Ayırın!Evet, hayatınızı etkileyecek bu listeyi oluştururken ilk etapta buna dikkat etmelisiniz. Yani listenizde belirli kategoriler belirlemeli ve sonra bu kategorilerin altını istediğiniz şekilde doldurmalısınız. Atıyorum, yolculuk diye bir başlık atın ve bunun altına ölmeden önce görmek istediğiniz yerleri yazın. Mısır Piramitleri’ne mi gitmek istiyorsanız, bu başlığın altına ekleyin. Bir sene içinde 100.000 lira biriktirmek istiyorsanız, finans kategorisinin altına bu dileğinizi yazın. Ya da en az 5 tane farklı ülkeyi karış karış gezmek mi istiyorsunuz, yazın!

Sağlık, aile, iş, başarı artık aklınıza ne geliyorsa o şekilde bölümler belirleyin. İsteklerinizin farkına varabilmek için kendinize; “en büyük hedefiniz ne, gitmek istediğiniz yerler nereler, en büyük hayaliniz” gibi sorular yönelterek listenizi daha doğru bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde yoğunlaşmanız gereken alanların hangileri olduğunu daha rahat bir biçimde anlayabilirsiniz. Mesela, kariyer ya da iş hayatına dair pek çok başarı elde etmiş; ama sağlık alanındaki hiçbir isteğinizi yerine getirememişseniz, o zaman biraz da bu alana odaklanmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Sonuçta bu öneri, listenizi oluştururken hem daha düzgün karar vermenizi sağlayacak hem de hangi alanda daha çok şey yaptığınızı görmenizi sağlayacaktır.

Listenizi Geliştirin!

Listenizi Geliştirin!Listenizde yer alan herhangi bir isteğinizi gerçekleştirdikten sonra onun yerini hemen bir yenisiyle doldurun. Mesela istediğiniz evi satın aldıysanız, bu sefer kendinize başka bir hedef belirleyin. Paris’e gittiyseniz, bu kez Kuzey Işıkları’na gitmeyi listenize ekleyin. İstediğiniz kiloya ulaştıysanız, bunun yerini dolduracak başka bir hedef bulun. Sevdiğiniz kişiyle birlikte ülke turu mu yaptınız, bu kez tek başınıza yapın! Meksika’daki Maya Piramitleri’ni mi gördünüz, Amazon Ormanları yeni hedefiniz olsun. Çocuğunuzun eğitimini garanti altına mı aldınız, o zaman ona bir ev almak için uğraşın.

Sizin anlayacağınız listenizi hiçbir zaman eksiltmeyin. Her zaman yapılacak yeni bir şeyler bulup, bu dünyada kendinize olabildiğince çok hatıra edinin. Her anınızı dolu dolu yaşamak için gerekiyorsa kendinizi zorlayın, ama yapmak istediklerinizin bitmesine hiçbir zaman izin vermeyin. Çünkü yapmak istemediğiniz bir şeyin kalması, belki bedenen olarak değil; ama ruhen öldüğünüz anlamına gelir. Eminim hiçbiriniz ruhsuz bedenler olarak bu hayatı sürdürmek istemezsiniz, öyle değil mi?

Yapmak İstediklerinizi Sevdiklerinizle Paylaşın!

Yapmak İstediklerinizi Sevdiklerinizle Paylaşın!Şimdi diyeceksiniz ki “özel isteklerimi neden başkalarıyla paylaşayım?” tamam, bunda gayet haklısınız. Çünkü sadece size ait kalmasını isteyeceğiniz özel istekleriniz olabilir. Kaldı ki bu çok normaldir. Ama ben zaten size bütün hedeflerinizi paylaşın demeyecektim. Yani özel isteklerinizi kendinize saklayın, ama Las Vegas’a veya başka bir yere gitmek istediğinizi başkalarıyla da paylaşın. Neden mi? Çünkü bu şekilde yanınızda hayallerinizi paylaşabileceğiniz birilerinin olduğunu hissedersiniz.

Ona gittiğiniz yerlerde neler yapmak istediğinizi uzun uzun anlatabilir, motivasyona ihtiyaç duyduğunuz anlarda ondan destek alabilirsiniz. Hatta sevdiklerinizi de böyle bir liste yapmaya teşvik edebilir, etrafınızda sizinle aynı düşünceleri paylaşan insanların çoğalmasını sağlayabilirsiniz. Birlikte hayaller kurabilir, gelecek 2 sene içinde yapacaklarınızı dilediğiniz gibi konuşabilirsiniz. Çünkü emin olun ki hayaller de tıpkı sevgi gibi paylaşıldıkça çoğalıp güzelleşiyor.

Sabırlı Olmak Gerektiğini Öğrenin!

Sabırlı Olmak Gerektiğini Öğrenin!Evet, yapılacaklar listesi oluşturdunuz diye bunların hepsini bir anda yapmaya çalışarak kendinizi strese sokmayın. Bazı isteklerin 5 günde, bazılarınınsa 5 yılda yapılabileceğini kabul edin. Kısa dönemli hedefleriniz ile uzun dönemli hedeflerinizi birbirinden ayırmayı öğrenin. Sonuçta bu liste hayatınız boyunca sizinle olacak, bunu hiçbir zaman unutmayın. Yani yazdığınız her şeyi hemen yapmanız gerektiğini düşünmeyin.

Bu listeyi yarın ölecekmiş gibi hazırladığınız doğru. Ancak önünüzde daha çok uzun yıllar olabileceğini de hesaba katın.
Ayrıca bazı şeylerin sadece uzun bekleyişler ardından yeterince değerli olacağını da aklınızdan çıkarmayın. Çünkü bir şey için çalışmak, en az o şeyi elde etmek kadar değerlidir. Düşünsenize; önünüze gelen hazır bir yemek mi sizin için önemlidir, yoksa bütün gün uğraşıp emek vererek hazırladığınız bir yemek mi? Bekleyişlerin ardından gelen mutlulukların kısa sürede elde edilen başarılardan çok daha önemli olduğunu bilin. Uzun lafın kısası, isteklerinizi gerçekleştirmek için harcanan emeğin onu güzel yapan asıl şey olduğunu bilin ve buna gerçekten yürekten inanın.

SONUÇ:

Şu anda aklınızdan ne geçiyor bilemiyorum, ama umarım bu önerileri dikkate alırsınız. Çünkü ancak bu şekilde hayatın gerçek anlamını bulabilir, geriye dönüp baktığınızda iyi ki yapmışım” diyeceğiniz anılara sahip olabilirsiniz. Tabii, siz kendinizi umursamadan yaşamaya devam etmek istiyorsanız, orası ayrı! Ama eminim hiçbirinizin isteği bu yönde değildir. O halde isteklerinize gereken önemi verin ve bu dünyadan alabileceğiniz her şeyi almadan hayata veda etmeyi reddedin. Arkanızdan “hakkını vererek yaşadı” desinler. İnsanların hakkınızda “oradan oraya koşturarak ömür bitirdi” demesine asla izin vermeyin.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.