Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğumla Ölüm Arasındaki Yolculuğun 30 Değişmez Kuralı

Doğduğumuz andan ölene kadar bir düzen içinde yaşarız. Bu sürecin değişmeyen kuralları olduğunu da hepimiz biliyor. Bilmeyenler için değişmez 30 kural:
Doğumla Ölüm Arasındaki Yolculuğun 30 Değişmez Kuralı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Hayat… Keskin virajları, taşlı yolları ve görülmeye değer manzaraları ile sürprizlerle dolu uzun bir yolculuk! Hayat! Kimine kısacık, kimine ise asırlardan bile uzun gelen süreç! Bazen yoran, bazen üzen, bazen zorlayan, bazen de nefes kesen serüven! Çok az insanın bu gerçeğin farkında olduğu, ama hiç beklenmedik bir anda aniden nihayete erecek olan tek seferlik yolculuk!

Evet, doğumla birlikte başlayan ve bu zamandan sonra hep söylenilen söz gibi adeta “göz açıp kapayıncaya kadar geçip giden” seyahat! Ya da koşuşturma! Ya da mücadele! Yaşam için söylenen o kadar farklı söz var ki! Ne desem bilemiyorum! Herkese farklı farklı görünebilen, bakış açısına göre değişen; ama her daim paha biçilemez olan macera!

İnceleyebilirsiniz:
Ölmeden Önce Yapılacaklar Listesi Hazırlamak için 4 Küçük Öneri

Hayat… İlk adımlarla birlikte başlarız bu fevkalade yolculuğa! Sonra okula başlar, bir an önce büyümek isteriz. Çocukken zamanın hızlanmasını, ne kadar yavaş geçtiğini düşünür dururuz. Aslında zaman aynı hızıyla akıp gitmektedir, ama biz bunun farkına varmayız. Çünkü hayat çocukken, tıpkı 190 km hızla ilerleyip de 90’la gidiyormuş hissi veren araçlar gibidir. Küçükken nedense yavaştır zaman, ağır akmaktadır. Her neyse, sonunda büyürüz. 20 yaşına kadar kağnı gibi ilerleyen hayat, bu yaşlardan sonra aniden nefes kesen bir hız trenine dönüşüverir. Artık geriye dönmek istesek de bunu yapamayız. Geriye kalan tek seçenek ise nedir biliyor musunuz? İçinde olduğumuz trene ayak uydurmaya çalışmak ve hiç duramayacağımız bir maratona başlamaktır. Evet evet, durum tam da bu şekildedir!

İş aradım buldum, yuva kurdum, çocuk sahibi oldum derken; bir bakarız ki sonu belli olan yolun yarısına çoktan gelmişiz. Hayat denilen yolculukta düşe kalka ilerlemiş, ya istediğimiz gibi yaşamış ya da keşkelerle dolu bir ilk yarıyı tamamlamışızdır. Bazılarımız bu dönemden sonra hayatını tekrar düzene sokacak, bazılarımızsa yolculuğuna aynı şekilde devam edecektir. Sonuçta hayat böyledir! Kimileri için tek solukta içe çekilecek bir nefes, kimileri içinse ebedi bir esaret olacaktır! Ama en iyisi kişinin arkasına dönüp baktığında, “iyi ki yaşamışım, ne de güzel yaşamışım” diyebilmesidir. Eğer siz de ardınızda yarım bırakılmış arzularınız, son nefesinizi verirken aklınıza gelecek pişmanlıklarınız olmasını istemiyorsanız; hakkını vererek yaşamayı bilmelisiniz. Nasıl olduğunu tabii ki en iyi siz bileceksiniz, ama aşağıdaki sözler üzerine düşünerek hayat hakkındaki yanlış düşüncelerinizden kurtulabilirsiniz.

 1. Yankı değil, ses olun!
 2. Farklı olmaktan değil, aynı olmaktan korkun!
 3. Cesur olmak, hiçbir şeyden korkmamak demek değildir unutmayın!
 4. Birini o olduğu için sevin, sizin istediğiniz kişi olması için değil!
 5. Bazı yolculukların tek başına yapılması gerektiğini bilin.
 6. Eğer hayat sizden kaybetmeye dayanamayacağınız bir şeyinizi alırsa, emin olun ki onun yerine hiç hayalini bile kuramayacağınız bir şey verecektir.
 7. Kendi karanlığınızın farkında olun ki başkalarınınki sizi şaşırtamasın.
 8. Hayatınızdaki hiç kimsenin sıradan olmadığı, bir şans verdiğinizde istisnasız herkesin sizi şaşırtacak güce sahip olduğunu bilin.
 9. Aldığınız eğitim, cebinizdeki para, yetenekleriniz ya da herhangi başka bir şey değil önemli olan. Asıl önem taşıyan şey, ne kadar insan olabildiğinizdir. Bunu gerçekten anlayın ve hiç unutmayın!
 10. Güçlü olun kaba değil, kibar olun ezik değil, cesur olun aptal değil, mütevazi olun mahcup değil, gururlu olun küstah değil! İşte bu kavramların arasındaki sınırın dışına hiçbir zaman çıkmayın.
 11. Sizi başka bir insana dönüştürmeden olduğunuzdan daha iyi biri haline getiren sevgi, dünyadaki en iyi sevgidir; bulursanız onu asla kaybetmeyin.
 12. Mutlu yaşamı bulmaya mı çalışıyorsunuz? Yapmayın! Vaktinizi boş yere harcamayın! Çünkü ne kadar arasanız da onu bulamayacaksınız; ama eğer gerçekten isterseniz, onu kendi ellerinizle sıfırdan yaratabilirsiniz.
 13. Kusursuz olmanıza gerek yok ya da her şeyi mükemmel yapmanıza! İnsanları bu şekilde etkileyemezsiniz. Sadece kusurlarınızı kabul edip sizi siz yapan özelliklerinizle mutlu olursanız, işte ancak o zaman başkaları için büyük bir ilham kaynağı olursunuz.
 14. Hayatın size sunduğu belli belirsiz hediyeleri almak için uğraşın. Her şeyin önünüze uzatılmasını beklemek yerine, ayağa kalkıp ona doğru adım atmayı deneyin.
 15. Bazen bir şey için başka bir şeyden vazgeçmek zorunda kalırsınız. Bu durumlarda sadece mantığınızın değil, kalbinizin sesini de duymaya çalışın.
 16. Yapmak yıllar ister, yıkmaksa saniyeler! Bazı şeyler için uzun süre boyunca emek verirsiniz, ama tek bir hatanızın neredeyse tüm hayatınıza mal olabileceğini nedense göremezsiniz. Bu nedenle, sahip olduklarınızın ve kazandıklarınızın değerini her zaman bilin.
 17. Başkalarının yaşayışlarını ya da yaptıklarını umursamamayı öğrendiğiniz zaman, işte ancak o zaman kendi hayatınızı gerçekten yaşamaya başlarsınız.
 18. Kusursuz bir hayat arkadaşı bulmaya çalışmayın, size kendinizi kusursuz hissettirecek bir ruh eşi bulun!
 19. Sizin için önemli olan şeylere paranızı, zamanınızı ve enerjinizi harcamaktan asla çekinmeyin!
 20. Size açıkça saldıran düşmanlarınızdan değil, dost gibi sarılıp arkanızdan bıçaklayan sahte dostlarınızdan korkun!
 21. Sağlığınızın, sevdiklerinizin ve sahip olduğunuz zamanın kıymetini iyi bilin. Bu üç şeyin değerini kaybettiğinde anlayanlardan biri olmayın.
 22. Yaşamayı sevin… Sadece gülmeyi değil, ağlamayı da bilin! Yalnızca güneşli günlerde değil, yağmurlu soğuk günlerde de dışarı çıkmanız gerektiğini anlayın! Nasıl ki bir çiçeğin açmak için hem güneşe hem de yağmura ihtiyacı var, aynı şekilde sizin de yaşamı anlamanız için aydınlıkla beraber karanlığa da ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
 23. Kiminle tanışacağınız zamana bağlıyken; hayatınıza kimin gireceği size, kimin kalacağı ise davranışlarınıza bağlıdır.
 24. Zamanında düştüğünüz için bu kadar güçlü olduğunuza, gözyaşlarınızın akmasına izin verdiğiniz için bu kadar mutlu olduğunuza ve hatalarınızdan ders aldığınız için bu kadar akıllı olduğunuza inanın.
 25. Şimdiye kadar sahip olamadığınız bir şey mi istiyorsunuz? O halde daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi yapacak cesareti de gösterebilin.
 26. Bazen tüm seslere kulaklarınızı kapatmalı ve yalnızca kendinizi dinlemelisiniz.
 27. Birinin hayatınızı değiştirmesini beklemek yerine, istediğiniz farkı siz yaratın!
 28. Sevginizi göstermekten hiçbir zaman çekinmeyin! Çünkü utanılacak bir şey varsa o da sevgiyi göstermek değil, saklamaktır.
 29. Kabullenin! Size geleni de sizden gideni de kabullenin! İsyan etmenin hiçbir işe yaramadığını anlayın!
 30. Hayattan keyif almayı bilin. Bir çiçeğin yapraklarında, burnunuzun üzerine düşen bir yağmur damlasında, içinizi ısıtan sabah güneşinde saklı olanı görmeyi öğrenin ve minnet edin!

İşte dostlar, siz siz olun hayatın ve yaşamanın kıymetini, değerini bilin. Çok güzel bir söz geliyor aklıma bu durumla ilgili, “insanın kendine yaptığını hiç kimse yapmazmış.” Aslında o kadar doğru ki düşecek de kalkacak da tekrar umutlanıp yeşerecek de biziz. Önce işe buna inanmakla başlayalım…

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.