Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Güçlü Kadınların Dikkat Çekici Özellikleri

Herkesin dilindeki “güçlü kadın” ne yapar da güçlü kadın olur? Nedir bu kadınları diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir? İşte merak ettikleriniz:
Güçlü Kadınların Dikkat Çekici Özellikleri
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Aslına bakarsanız; onlar ile diğerleri arasında kocaman mı kocaman, bariz mi bariz farklılıklar var. Çünkü bazı kadınlar, güçlü olmak deyiminin hakkını gerçekten layığıyla veriyorlar. Ya bu şekilde yetiştirildikleri için ya da hayat onları güçlenmeye zorladığı için sapasağlam durmayı başarıyorlar. Evet evet, güçlü kadınlarla alakalı farkına varmamız gereken ilk gerçek belki de bu durum! Anlayacağınız; onları mektepli ve alaylı olmak üzere iki farklı grupta inceleyebiliriz diyorum. Böylece bazı kadınların güçlerinin altındaki nedeni, nasılı ve niçini çok daha iyi anlayabiliriz.

İlk olarak; mektepli güçlü kadınlardan bahsetmek istiyorum. Onlara mektepli demek istedim çünkü bu kadınlar çekirdekten yetişmişler. Daha küçüklükten düştükleri zaman tek başlarına kalkmaları gerektiğini öğrenmişler. Ufak yaşlarda mızmızlanmanın bir işe yaramadığı gerçeğini görmüşler. Ya aileleri onların güçlü çocuklar olarak yetişmelerini sağlamışlar ya da ailesizlik onları çelik gibi sağlamlaştırmış.

Öte yandan; alaylılar ise “nasıl güçlü kadın olunur” sorunsalını düşe kalka, belki de ağlaya sızlaya öğrenmek durumunda kalmışlar. Tökezleyerek, tecrübe kazanarak veya hatalarından ders çıkarmayı öğrenerek o hayran olunası olgunluğa erişmişler. Ama sonunda kozasından kurtulup göklere doğru yükselmeyi başarmışlar. Diğer bir ifadeyle; güçlü kadın olmuşlar!

Pek çok kişinin merak ettiği “nasıl güçlü kadın olunur” sorusunu yanıtladığımıza göre gelelim onları diğerlerinden ayıran belirgin özelliklere! Çünkü aranızdaki pek çok hemcinsimin güçlü kadın olmak istediğini biliyorum. Hatta bazılarınızın zaten yeteri kadar güçlüyken, zaten hayatla yeteri kadar iyi başa çıkabiliyorken daha fazla güçlenmek istediğinin farkındayım. Ve aranızdaki pek çok kadının da güçlü olduğu halde kendine haksızlık ettiğinden eminim. Yani öyle ya da böyle, bu listeye göz atmalısınız ve güçlü kadınların dikkat çekici özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız derim.

İşte karşınızda güçlü kadınların dikkat çeken özellikleri:

Hakkını Aramaktan Çekinmezler!

Hakkını Aramaktan Çekinmezler!Güçlü kadınlar, haklarını aramaktan hiçbir zaman çekinmezler. Onlar diğer pek çok hemcinsimin yaptığı hatayı yapmazlar. Erkek egemenliği olan şu dünyanın klişe kurallarına hiçbir zaman boyun eğmezler. İster iş hayatında olsun isterse özel hayatta, kendilerine yapılan haksızlık karşısında seslerini de pençelerini de çıkarmaktan korkmazlar. Tamam, bazen bu özellikleri yüzünden sorun yaşarlar ama genellikle kazanan onlar olurlar.

Sürekli Şikayet Etmezler!

Sürekli Şikayet Etmezler!Her şeyden şikayet eden mızmız kadınların tam tersine güçlü kadınlar serzenişten olabildiğince uzak dururlar. Çünkü onlar şikayet ederek bir şey elde edemeyeceklerini bilirler. Bunun onlara yalnızca zaman ve enerji kaybettireceğini ezberlemişlerdir bile. Bu nedenle de şikayet etmek yerine memnun olmadıkları durumu değiştirmeye çabalarlar. Ve genel olarak yapmak istedikleri değişiklik konusunda haklı çıkarlar. Zira sürekli şikayet eden insanlar hakkındaki gerçekler nelerdir adları gibi bilmektedirler!

İstedikleri Her Şeyi Yaparlar!

İstedikleri Her Şeyi Yaparlar!Tamam, istedikleri her şey derken birazcık abartmış olabilirim. Ama eminim ki siz benim ne demek istediğimi gayet iyi anladınız. Mesela; güçlü kadınlar istedikleri işi yaparlar. Gerekiyorsa sevgilisine, gerekiyorsa eşine, gerekiyorsa da ailesine karşı çıkarak istedikleri yolu seçerler. Dışarı çıkmak istiyorsa çıkar, tatile gitmek istiyorsa gider, ilişkilerini bitirmek istiyorlarsa da bitirirler. Kısacası; onlar isteklerinin farkında olup onları gerçeğe dönüştürmek için gereken her yolu denerler.

Mecbur Oldukları için Bir Şey Yapmazlar!

Mecbur Oldukları için Bir Şey Yapmazlar!Mesela ne gibi mi? Mesela; toplum “kadın kısmı bunu yapamaz” dediği için hayallerinden vazgeçmezler. Etrafındaki herkes evlenip yuva kurduğu için önüne çıkan ilk adamla evlenmeye kalkışmazlar. “Yaşın geldi geçiyor, artık çocuk doğur” gibi laflara maruz kaldıkları için anne olmaya kalkışmazlar. Boşanmak, diğer bir deyişle “dul kalmak” çok zor olduğu için mutsuz evliliğini devam ettirmeye çalışmazlar. Kısacası; güçlü kadın mecbur olduğu için bir şey yapmaya yanaşmaz. Hatta değil yanaşmak, onun yanından yöresinden bile geçmez.

İnceleyebilirsiniz: Bir Kadının Yapmak için Hiçbir Mecburiyetinin Olmadığı Şeyler

Ekonomik Özgürlükleri Vardır!

Ekonomik Özgürlükleri Vardır!Güçlü kadın olmak için para gerekir mi? Evet, gerekir! Daha doğrusu; kadının kendi parasını kazanması gerekir diye düzelteyim. Zira zengin kocası ya da babası olan ama kendisinde güç namına hiçbir şey bulunmayan pek çok hemcinsim olduğunu da biliyorum. İşte bu nedenle de, güçlü kadınlar ekonomik özgürlükleri olan kadınlardır diyorum. Bir başkasının boyunduruğu altına girmeyen, kendi parasıyla geçimini sağlayabilen kadın, kesinlikle güçlü ve başarılı olan kadındır!

Yalnız Yaşamaktan Korkmazlar!

Yalnız Yaşamaktan Korkmazlar!Güçlü kadınlar yalnız yaşamaktan korkmazlar. Tek başlarına kalmak onlar için dert değildir. Çünkü pekala yalnız yaşayabileceklerini bilirler. Gerekli durumlarda çivi çakabileceklerini, ampul değiştirebileceklerini, musluk contası sıkabileceklerinin de farkındadırlar. Zira korkularının üstesinden gelmeyi ve zayıf yönlerin pekala geliştirilebileceğini çok daha önce öğrenmişlerdir. İşte bu nedenle de yalnızlık onlar için hiçbir zaman dert edilecek bir durum değildir. Sonuç olarak; güçlü kadınlar yalnız olmanın güzel olduğunu bilirler ve yalnız yaşamanın avantajlarının tadını doyasıya çıkartırlar.

İlgili İçerik: Yalnız Yaşamanın Avantajları

Başkalarından Etkilenerek Karar Almazlar!

Başkalarından Etkilenerek Karar Almazlar!Güçlü kadın olmak için ne mi gerekir? Başkalarından etkilenmeyerek, kendi kararlarını özgürce alabilmeyi gerektirir. Birilerinin tesiri altında kalmadan fikirlerini açıkça söyleyebilmeleri kadını güçlü yapar. Güçlü kadınlar bu konuda kesinlikle çok başarılıdırlar. Zira onlar kararlarının başkaları tarafından etkilenmesine asla izin vermezler. Gerçekten istemedikleri bir şey için adım atmaz, tam anlamıyla emin olana kadar harekete geçmezler. Ve bu yaklaşımlarıyla ne kadar güçlü olduklarını bir kez daha kanıtlarlar. Daha doğru karar alabilmek için dikkat etmeniz gerekenlere bu yazımdan ulaşabilirsiniz.

Onlara Zarar Veren Kişileri Bir Kalemde Silerler!

Onlara Zarar Veren Kişileri Bir Kalemde Silerler!Çünkü çevrelerindeki insanlar konusunda akıllıca davranmaları gerektiği bilirler. Sosyal çevrenin bir insanın hayatında ne kadar etkili olduğunun açık ve net biçimde farkındadırlar. Bu nedenle de hayatlarındaki insanları seçerken onların ne kadar pozitif ya da ne kadar negatif olduklarına fazlasıyla dikkat ederler. Kendilerini; mızmızlara, şikayetçilere, karamsarlara, narsistlere, duyarsızlara, melankoliklere, tembellere ya da benzerlerine tahammül etmek zorunda hissetmezler. Çevrelerindeki kişinin onlar için zararlı olduğunu gördükleri anda gereken şeyi yapar ve ilişkilerine son noktayı koyarlar.

Kendilerine Vakit Ayırmayı İyi Bilirler!

Kendilerine Vakit Ayırmayı İyi Bilirler!Güçlü kadın, aynı zamanda kendisine vakit ayırmayı bilen kadındır. Ne kadar yoğun olursa olsun, ne kadar koşturursa koştursun, bir şekilde kendisine vakit ayırmayı başarır. İş çıkışı gidip bir yerde kahvesini içer, bir parkta soluklanır ve kaldığı yerden kitabına devam eder, evde yapılması gereken işleri bir yana bırakıp bütün akşamını keyif yapmaya ayırır, haftada bir kez arkadaşlarıyla küçük kaçamaklar yapar, kısacası kendisi için mutlaka ama mutlaka bir “benim zamanım” eğlencesi yaratır. Çünkü gücünü koruyabilmesi için ruhuna özen göstermesi gerektiğinin farkındadırlar.

İlginizi Çekebilir: Mutlu Olmak İsteyen Her Kadının Öğrenmesi Gerekenler

Gerektiğinde Sil Baştan Yaparlar!

Gerektiğinde Sil Baştan Yaparlar!Güçlü kadın olmak için yeniden başlamaktan korkmamak gerekir. Gerekiyorsa sil baştan yapmak ve yepyeni bir hayata başlayabilmek gerekir. Evet, güçlü kadınların bir diğer dikkat çekici özelliği de budur. Yani onlar konfor alanlarının dışına çıkmaktan hiç mi hiç korkmuyorlar. Yaptıkları iskambil kulesi yerle bir oldu diye karaları bağlamıyorlar. Daha sağlam bir yerde yeniden inşa etmek için tekrar harekete geçmeleri gerektiğini çok iyi biliyorlar.

İlginizi Çekebilir: Yeni Bir Hayata Başlamak için Temel Adımlar

Taviz Vermezler!

Taviz Vermezler!Evet, güçlü kadınların bir diğer dikkat çeken özelliği de taviz vermemeleri! Onlar başkaları için kendilerinden taviz vermiyorlar. Ne bileyim; eşleri ya da sevgilileri onlara ters düşen bir şey istedi diye kurallarından vazgeçmiyorlar. Ya da birileri için kendilerini değiştirmeye falan kalkışmıyorlar. Sizin anlayacağınız sevgili okurlarım; güçlü kadınlar diğer kadınların yaptığı şeyi yapmıyor ve birileri için kurallarından taviz vermiyorlar. Çünkü bu yaklaşımın onları zayıflatacağının ve mutsuz edeceğinin farkındalar.

Arkadaşlarına Yol Gösterirler!

Arkadaşlarına Yol Gösterirler!Güçlü kadınlar, arkadaşları için her zaman en iyi sığınaktır. Zor dönemlerden geçenler, iş hayatında sıkıntı yaşayanlar, ilişkisinde problemi olanlar hep ama hep ona başvururlar. Çünkü onun yol gösterme ve destek verme konusunda ne kadar başarılı olduğunu bilirler. İşte tam da bu nedenle, fikir alma konusunda her zaman kapısı ilk çalınan kişi olurlar. Zira onlar güçlü oldukları için başarılı birer akıl hocalarıdırlar.

Derin ve Samimidirler!

Derin ve Samimidirler!Güçlü kadınlar, farkındalığı yüksek, derin ve samimi olan kadınlardır. Yani onlar hayatın dış görünüş güzelliği, para pul, marka kıyafetler, yakışıklı sevgililerden ibaret olmadığını bilirler. Sayısız hemcinsim gibi (üzgünüm ama etrafımızda binlerce yüzeysel kadın olduğunu hepimiz biliyoruz) düşünmez, yaşamlarını birkaç saçma kalıpla sınırlandırmazlar. Onlar ruhlarının olduğunu o kadar belli ederler ki, canlılıkları ve samimiyetleriyle diğerleri arasında anında fark edilirler.

Aynı Anda Hem Şefkatli Bir Anne Hem de Disiplinli Bir İş Kadını Olabilirler!

Aynı Anda Hem Şefkatli Bir Anne Hem de Disiplinli Bir İş Kadını Olabilirler!Güçlü kadınların bir diğer özelliği de bu! Onlar aynı anda hem şefkatli bir anne hem de disiplinli bir iş kadını olabilirler. Ve her iki işin üstesinden de başarıyla gelirler. Anlayacağınız; onlar isterlerse hem çocuk hem de kariyer yapabilirler! Çünkü anne olmanın, yaşamaktan vazgeçmek anlamına gelmediğini çok iyi bilirler. Pek çok kadının yaptığı hatayı yapmaz; anne olmaya çocuk dışında her şeyden vazgeçmek olarak yaklaşmazlar.

Bunu da Okuyun: Sadece Çalışan Annelerin Anlayabileceği Durumlar

Zorunda Oldukları için Değil Gerçekten İstedikleri için Evlenirler!

Zorunda Oldukları için Değil Gerçekten İstedikleri için Evlenirler!Güçlü kadınlar, zorunda oldukları için değil, gerçekten istedikleri için evlenirler. Yaşları 30 olduğu ama hala bir koca bulamadıkları için değil, partnerleriyle hayatlarını birlikte geçirmek istediklerinden emin oldukları için yuva kurarlar. Bir an önce çocuk yapma telaşıyla değil de kendileri için doğru kişiyi bulduklarını düşündükleri için evlilik kararı alırlar. İşte bu nedenle de genellikle mutlu ve uzun süreli evlilik hayatlarına sahip olurlar. (Evliliğinizi yürütmede kolaylık sağlayacak bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.)

Kendilerini Severler!

Kendilerini Severler!Fazla kiloları varmış, dudakları çok inceymiş, kaşları yeterince kavisli değilmiş, bacakları çirkinmiş, aslan yelesi gibi saçları yokmuş gibi saçma düşüncelerle aynalara küsmezler. Çünkü onlar ne kadar güzel olduklarının farkındadırlar. Gülümsemeleri, sağlam duruşları, kendine güvenleri ve başarılarıyla etraflarına ne kadar ışık saçtıklarını gayet iyi bilirler. Diğer kadınlar gibi botokslu dudaklarmış, daha zayıf bir vücutmuş, kalkık burunmuş, sarı saçlarmış ve benzeri çirkin güzellik anlayışını benimsemezler.

Zorluklar Karşısında Bir Savaşçı gibi Mücadele Ederler!

Zorluklar Karşısında Bir Savaşçı gibi Mücadele Ederler!Güçlü kadın demek aynı zamanda savaşçı kadın demektir! Yani onlar zorluklar karşısında direnme konusunda gayet iyidirler. Diğer kadınlar gibi zor zamanlarda birilerinin gölgesinin altına sığınmaya çalışmazlar. Birilerinin onları düştükleri yerden kaldırmasını beklemezler. Çünkü onlar başarmak ve başarılı hissetmek için savaşmaları gerektiğini bilirler.

Bu şarkı bütün güçlü kadınlarımıza gelsin!

Zaten öyle yan gelip yatmaya, bir şeylerin önlerine altın tepsilerle sunulmasına falan da alışkın değildirler! Bir şeyleri hep mücadele ederek elde etmişlerdir hep çalışıp çabalayarak kazanmışlardır. Kaldı ki bu savaşçı ruhları sayesinde “güçlü kadın” sıfatına layık görülmüşlerdir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın